www.pomorska.pl/kultura
Więcej informacji o kulturze na stronie www.pomorska.pl/kultura
"Wędrówki w poszukiwaniu prawdy" - spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem rozpocznie się w Węgliszku o godz. 19. Weźmie w nim udział także Wiktor Żwikiewicz, a gospodarzem wieczoru będzie Tadeusz Krajewski.
Andrzej Pilipiuk jest pisarzem i publicystą, z wykształcenia archeologiem. W 2002 roku otrzymał prestiżową nagrodę im. Janusza A. Zajdla. Najbardziej znany jest z wykazującego cechy gawędy, cyklu opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowycza - zamieszkującego w Starym Majdanie koło Wojsławic (plugawego degenerata, bimbrownika i egzorcysty). Sam nazywa siebie "największym piewcą polskiej wsi od czasów Reymonta". Innymi utworami Pilipiuka jest cykl o kuzynkach Kruszewskich oraz Michale Sędziwoju, alchemiku, który zgodnie z legendami zapewnić miał sobie nieśmiertelność dzięki odkryciu tajemnicy kamienia filozoficznego. Na uwagę zasługuje także cykl "Norweski dziennik", opowiadający o przygodach Tomasza Paczenki, cierpiącego na amnezję młodego uciekiniera z Polski Ludowej, który usiłuje odnaleźć prawdę o sobie i otaczającej go rzeczywistości.
W sobotę w muszla koncertowej w parku im. Wincentego Witosa plenerowy koncert dla bydgoszczan. Wystąpi zespół Czesław Śpiewa, którego liderem jest oczywiście Czesław Mozil. Czesław jest Polakiem, który od lat mieszkał w Danii (jest absolwentem Duńskiej Królewskiej Akademii Muzyczne), ale niedawno wrócił do kraju, zamieszkał w Krakowie i nagrał dwie płyty, które szturmem zdobyły rynek. W jego piosenkach odnajdziemy elementy jazzu, rocka, poezji śpiewanej, czy alternatywy. Od czasu powrotu do Polski ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia, m.in.: główną nagrodę międzynarodowego kanadyjskiego festiwalu wideoklipów Crave Fest 2008, Złoty Glan 2008 - nagrodę przyznawaną twórcom niezależnym, dwie nagrody Polskiej Akademii Muzycznej w Londynie PAM Awards 2008, trzy Fryderyki 2009.
Początek koncertu o godz. 20.