Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pod naszym patronatem. Wczytaj się w trójkąt. Podajemy pełny program festiwalu

(my)
Fot. Lidia Popiel, www.magdaumer.pl
W poniedziałek rozpoczyna się festiwal Bydgoski Trójkąt Literacki.

www.pomorska.pl/bydgoszcz

Więcej informacji z Bydgoszczy na stronie www.pomorska.pl/bydgoszcz

UWAGA! Kurs Kultura

UWAGA! Kurs Kultura

Jesteś uczniem, studentem planującym przyszłość związaną z szeroko pojętą kulturą, literaturą? Jesteś nauczycielem, który pragnie rozwinąć swoją wiedzę nt. kondycji literatury nie tylko w Bydgoszczy? Pragniesz wzbogacić CV i zyskać wiedzę w niepowtarzalny sposób - zgłoś swój udział w imprezach Festiwalu Książki: [email protected] (wstęp wolny, obowiązuje kolejność zgłoszeń). Uczestnicy ustalonych indywidualnie spotkań - warsztatów literatury współczesnej, otrzymają dyplomy sygnowane pieczątką: MOK, Muzeum Okręgowego, WiMBP im. dr. W. Bełzy, APK WSG.

Bydgoski Trójkąt Literacki, to festiwal promujący literaturę na wielu płaszczyznach. Dlatego Bydgoszcz, oprócz autorów książek, odwiedzą także znakomici muzycy, związani z poetycką sceną muzyczną (Magda Umer i Andrzej Poniedzielski), aktorzy (Magdalena Zawadzka), czy twórcy alternatywni (Czesław Mozill). Festiwalowi towarzyszyć będą m.in. wystawy i warsztaty literatury współczesnej. Imprezę zainauguruje rozstrzygnięcie konkursu na Bydgoską Książkę Roku "O Strzałę Łuczniczki".

Festiwal organizują: Miejski Ośrodek Kultury w Bydgoszczy, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy oraz Akademicka Przestrzeń Kulturalna Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy. Wydarzeniu patronuje Gazeta Pomorska.

Program festiwalu:

24 maja, poniedziałek
14.00, WiMBP, Biblioteka Główna - Dziedziniec, Stary Rynek 24 - Inauguracja Bydgoskiego Trójkąta Literackiego, rozstrzygnięcie konkursu na Bydgoską Książkę Roku "O Strzałę Łuczniczki" i wręczenie nagród przez Prezydenta Miasta Konstantego Dombrowicza, prowadzenie Magdalena Hulaj. Towarzyszy występ młodzieży z Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. A. Rubinsteina.

"Świat sprawiedliwy" - otwarcie wystawy "Baśnie i legendy regionu bydgoskiego", ul. Jana Kazimierza 2
Niezwykły świat duchów, diabłów, czarownic, zaklętych rycerzy, czarnych i białych dam fascynuje niezależnie od wieku. Każdy region ma swoje ciekawe legendy. Zostaną zaprezentowane podania z województwa kujawsko- pomorskiego. Będą to m.in. zbiory legend opracowane przez: Feliksa Malinowskiego, Tadeusza Multańskiego, Rajmunda Kuczmę, Jerzego Derendę, Romana Apolinarego Reglińskiego i Elżbietę Biernat. W gablotach będzie można zobaczyć również rękopisy utworów zainspirowanych legendami. Znajdą się wśród nich wiersze i opowiadania Maji Rodziewicz-Szynickiej, Danuty Krupeckiej, Maksymiliana Barta-Kozłowskiego, Roberta Kokoszewskiego, Zdzisława Prussa, Jarosława Jackiewicza i Edwarda Kaczmarka. Wystawę będzie można zwiedzać do 11 VI, pon.- pt., w godz. od 10.00 do 17.00.

17.00, WiMBP, ul. Stary Rynek 24 - "Aktor intelektualny", rozmowa z Magdaleną Zawadzką o życiu i książce Gustawa Holoubka, pt. "Wspomnienia z niepamięci"
Gustaw Holoubek - aktor, reżyser teatralny, ur. w 1923 r., zm. W 2008 r. Był jednym z najwybitniejszych aktorów XX w. Krytycy podkreślali, iż to aktor intelektualny, zdystansowany, należący do owej rasy aktorów, którzy zawsze grają tylko siebie, a których nigdy nie ma się dosyć. Aktorkę Magdalenę Zawadzką poznał na planie filmu "Spotkanie w Bajce" w 1962 r. Po raz kolejny spotkali się w 1969 r. w Teatrze Dramatycznym podczas prób do "Życie jest snem" Calderona. Pobrali się w 1973 roku.
Magdalena Zawadzka-Holoubek - to ceniona aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, ur. w 1944 r. Absolwentka PWST w Warszawie (1966). Debiutowała w wieku 18 lat, w filmie Jana Rybkowskiego, pt. Spotkanie w Bajce (1962). Popularność zdobyła dzięki roli Basi Wołodyjowskiej w filmie Pan Wołodyjowski i serialu Przygody pana Michała (1969). Aktorka wielu kreacji filmowych. Występowała w teatrach warszawskich: Dramatycznym (1966-82), Polskim (1982-92), oraz Ateneum (od1992). Matka operatora Jana Holoubka. Żona Gustawa Holoubka: "Jestem szczęśliwa, gdy ludzie pytają mnie o Gustawa. Kiedy o nim opowiadam, przedłużam mu życie"... - wyznaje.

25 maja, wtorek
12.00, WiMBP, Biblioteka Główna, Dziedziniec - Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego dla dzieci pt. "Baśnie i legendy regionu bydgoskiego", wernisaż prac i wręczenie nagród. Spotkanie z autorem legend Feliksem Malinowskim, pt. "W świecie legend - Czy legendy pozwalają zrozumieć świat?"
13.00, WiMBP, Filia nr 4, ul. Czerkaska 11 - Leszek Łęgowski - "Mieszkam tu od zawsze", spotkanie autorskie

17.30, K.A. Węgliszek - "Kręgi obcości. Opowieść autobiograficzna" - spotkanie z prof. Michałem Głowińskim, prowadzenie dr Rafał Zimny.
"Kręgi obcości..." to fascynujące i bardzo intymne wspomnienia słynnego humanisty, teoretyka literatury i eseisty profesora Michała Głowińskiego. To książka, którą można czytać na kilku poziomach. Po pierwsze, jest to kapitalna opowieść o epoce PRL-u - uczony, zajmujący się przez wiele lat zjawiskiem "nowomowy", przytacza wiele historii, które obnażają absurdy tamtych czasów. Po drugie, jest to niezwykły hołd złożony Irenie Sendlerowej. Głowiński jako dziecko uratowane z warszawskiego getta oddaje sprawiedliwość ludziom odważnym, którzy w momencie próby potrafili pomóc drugiemu człowiekowi. Po trzecie w końcu, profesor odważył się poruszyć tematy, których wcześniej nie omawiał w żadnej ze swoich książek. Czytamy: "Zbliżając się do końca opowieści o szkolnym etapie mojego dojrzewania, muszę zająć się tym, o czym nigdy publicznie nie mówiłem. Muszę, bo gdybym sprawy te przemilczał, moja relacja o sobie byłaby ułomna, fałszywa, zakłamana, czyli - użyję słowa dobitnego - bezwartościowa. (...) Z wyrazem "homoseksualizm" zapoznałem się wcześnie, bodaj w 1947 roku. (...) Zarysował się wokół mnie nowy krąg obcości, z którego nie uda mi się wyjść nigdy, zarysował się bez czynnego mojego udziału, wbrew mnie, bez mojej woli i winy. (...) Jeśli to, co mi się przytrafiło, odczuwałem jako swojego rodzaju grzech, to był to - tak rzecz sformułuję - grzech wyłącznie świecki".
M. Głowiński (ur. 1934 w Pruszkowie) - to słynny teoretyk literatury i znawca nowszych dziejów literatury polskiej, autor lektur polonistycznych, a także prozy wspomnieniowej i esejów. Profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek PAU. W 2001 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Adama Mickiewicza, a 10 marca 2003 Uniwersytetu Opolskiego. W 2004 laureat nagrody im. Herdera przyznawanej przez fundację Alfreda Toepfera w Hamburgu.

19.30, Akademicka Przestrzeń Kulturalna, WSG, ul. Królowej Jadwigi 14 - Recital Pauliny Brzozowskiej z udziałem Andrzeja Głowackiego (reżyseria i prowadzenie); bezpłatne zaproszenie do odbioru u organizatorów.
P. Brzozowska to artystka, która pomimo młodego wieku swoim głębokim, ciepłym głosem oczarowała już niejednego miłośnika wykwintnego brzmienia. Potrafi przenieść słuchaczy w świat głębokich emocji, uczuć i wrażeń. Zapytana o swoją pasję odpowiada: W zasadzie to nie pamiętam jak to się stało, że zaczęłam śpiewać. Wyszło to bardzo naturalnie. Mój pierwszy mikrofon, to drewniana końcówka karnisza. Z czasem zapragnęłam więcej... dlatego też znalazłam się w szkole muzycznej II stopnia im. F. Chopina na Bednarskiej w Warszawie oraz w Bydgoszczy w Studium Jazzu w Akademii Muzycznej. (...)
Paulina Brzozowska poszczycić się może wieloma osiągnięciami, za najważniejsze uważa zdobycie głównej nagrody XVIII Finału Turnieju Poezji Śpiewanej OKR. Główne miejsce w działalności artystycznej Pauliny zajmuje piosenka aktorska, poezja śpiewana. Wielokrotnie brała udział w warsztatach wokalnych prowadzonych przez Elżbietę Zapendowską, Grażynę Łobaszewską, Agnieszkę Fatygę, Andrzeja Głowackiego, Jerzego Satanowskiego. Współpracowała z Marylą Rodowicz (chórki), biorąc udział w koncertach i nagraniach telewizyjnych. Obecnie współpracuje z Wojciechem Gęsieckim, Jackiem Goryńskim oraz Piotrem Dąbrowskim (stała współpraca).

26 maja, środa
11.00, WiMBP, Filia nr 10, ul. Broniewskiego 1 - Joanna Konwalska-Rona - "Legendy bydgoskie" - spotkanie autorskie
13.00, WiMBP, Filia nr 13, ul. Gawędy 1 - Marek Kazimierz Siwiec - "Zdziwienie jako twórcze źródło" - spotkanie autorskie
18.00, Akademicka Przestrzeń Kulturalna - "Z czego wyrosłem - marzenia do zrealizowania" - rozmowa o poezji i literaturze z Bohdanem Zadurą, prowadzenie Marek Kazimierz Siwiec
Wraz ze zbliżającym się początkiem nowej dekady nawiązujemy w VIII edycji festiwalu do "Radości czytania" (1980) Bohdana Zadury, który pisał: "Jestem staroświecki, wierzę w społeczny podział pracy. Wierzę w Boga literatury, który jest Ojcem wszystkich literatur narodowych, który kocha je wszystkie, niezależnie od ich przymiotów i przywar. Który nie musi na nich zarabiać, nie musi nimi kupczyć. Wystarczą mu te procenty, które ściąga z pseudoliteratury? Czy pisarz w dobie globalizacji ma być medialnym dupkiem?".
Bohdan Zadura urodził się w 1945 r. w Puławach. Jest członkiem zespołu redakcyjnego kwartalnika "Akcent" (1980-2004) i miesięcznika "Twórczość" (od 1983, a od jesieni 2004 redaktor naczelny). Współpracuje z "Literaturą na Świecie", publikuje w większości polskich czasopism literackich i kulturalnych. Skończył studia filozoficzne na Uniwersytecie Warszawskim. Otrzymał wiele nagród, m.in. Nagrodę im. Stanisława Piętaka (1994). Jako poeta debiutował w 1962 r.; prócz pisania wierszy uprawia też prozę i krytykę literacką oraz zajmuje się tłumaczeniami z języka angielskiego, rosyjskiego, ukraińskiego i węgierskiego.

27 maja, czwartek
11.00, WiMBP, Filia nr 14, ul. Bohaterów Kragujewca 11 - Marta Idzik-Ropa "Piórem i pędzlem o Bydgoszczy" - spotkanie autorskie
13.00, WiMBP, Filia nr 32, ul. Przyjazna 13 - Zdzisław Pruss - "Szukając nie tylko indyków" - spotkanie autorskie
13.00, WiMBP, Filia nr 10, ul. Noakowskiego 4 - ks. Franciszek Kamecki - "Podsłuchiwanie siebie", spotkanie autorskie
17.00, WiMBP, Filia nr 21, ul. Curie-Skłodowskiej 30 - Andrzej Klawitter - "Pechowy fart", spotkanie autorskie

18.00, Muzeum Okręgowe, ul. Grodzka 7-11 - Kacper Bożek, wernisaż wystawy grafiki z teki pt. "Mistrz i Małgorzata" z udziałem autora.
Zaprezentujemy cykl grafik Kacpra Bożka ze zbiorów Muzeum zainspirowanych dziełem Michała Bułhakowa "Mistrz i Małgorzata". Autor teki urodził się w 1974 r. w Krakowie, jest absolwentem Wydziału Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Uprawia grafikę warsztatową i rysunek. Otrzymał za swoje prace liczne prestiżowe nagrody: 1999 r. nagroda D'Ann & Gus'a Mazzocca za najlepszą pracę studencką, Nagroda Małgorzaty i Andrzeja Zająców za najlepszą pracę studencką 2000 r., nagroda Tadeusza Kulisiewicza za pracę dyplomową - Grafika Roku III nagroda za "Bożek Ciężkozbrojny", 2001 r. I nagroda w konkursie na exlibris organizowanym przez Bibliotekę Raczyńskich w Poznaniu, 2002 r. Grafika Roku, Grand prix za Milites Templi, a w 2003 r. otrzymał Stypendium Twórcze Miasta Krakowa. Ekspozycja w Bydgoszczy będzie jego 10 wystawą indywidualną. Otwarcie wystawy uatrakcyjni spektakl taneczny w wykonaniu Kamili Jankowskiej, aktorki, tancerki i choreografa, która jest tegoroczną laureatką nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za spektakl "Beatrx" w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie w kategorii "ruch sceniczny".

19.00, Muzeum Okręgowe, ul. Grodzka 7-11 "Niewysychające nigdy źródło..." - promocja nowej serii wydawniczej Bydgoskiego Oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.
Cykl zapoczątkuje tom szczególny, poświęcony Kazimierzowi Hoffmanowi zm. 3 marca 2009 r., członkowi PEN Clubu, jednemu z najważniejszych reprezentantów współczesnej polskiej sztuki poetyckiej, nazywanemu księciem poetów bydgoskich. Redaktorem książki "Niewysychające nigdy źródło. Wspomnienia o Kazimierzu Hoffmanie", jak i planowanej dalszej serii SPP jest Jarosław Jakubowski, Michał Tabaczyński odpowiada za skład i stronę graficzną. Autorami wspomnień są: Jarosław Jakubowski, Jerzy Lesław Ordan, Zdzisław Pruss, Stefan Pastuszewski, Piotr Cielesz, Jacek Soliński, Robert Mielhorski, Grzegorz Kalinowski, Ryszard Częstochowski, Jolanta Baziak, Janusz Drzewucki, Krzysztof Gruse, ks. Wojciech Retman, ks. Franciszek Kamecki, Krzysztof Karasek. Następne książki planowane w serii SPP to: "Przedostatnia sylaba" Z. Prussa (wiersze) i "Koniec zabawy w pokolenie" Michała Tabaczyńskiego (eseje); wydawca Galeria Autorska.

28 maja, piątek
"Bo tutaj jest wesoło" - Literacki Dzień Dziecka
10.00, Pałac Młodzieży - Projekcja filmu "Magiczne Drzewo" i spotkanie autorskie z Andrzejem Maleszką ok. godz. 11.30 (bezpłatne zaproszenia do odbioru u organizatorów). Odbiorcami filmu będą m.in. dzieci z gmin województwa kujawsko-pomorskiego: z Domu Dziecka w Trzemiętowie, g. Sicienko, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gostycynie, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Jeżewie.
Andrzej Maleszka - to reżyser i scenarzysta, specjalizujący się w twórczości dla dzieci i młodzieży, ur. w 1955 r. Jest pracownikiem poznańskiego Teatru Nowego, twórcą wielu sztuk teatralnych, teatru telewizji i filmów. Nominowany i nagradzany wieloma nagrodami, w tym w ramach festiwalu, Ale Kino! Ma na swoim koncie nominację do prestiżowej międzynarodowej Nagrody Emmy i tytuł Giganta roku 1998, wg poznańskiego oddziału "Gazety Wyborczej". Cykl "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki zdobył 19 listopada 2007 w Nowym Jorku międzynarodową Nagrodę Emmy w kategorii produkcji telewizyjnych dla dzieci i młodzieży.

11.00, WiMBP, Filia nr 15, ul. Gawędy 1 - Głośne czytanie klasyki literatury angielskiej w języku Szekspira dla najmłodszych czytelników
12.00, WiMBP, Filia nr 23, ul. M. Konopnickiej 28 - Jarosław Jakubowski - "Pseudo, wyznania i slajdy", spotkanie autorskie
12.00, WiMBP, Filia nr 31, ul. Wielorybia 99 - Wiesława Barbara Jędrzejewska - "Z kobietą na półpiętrze", spotkanie autorskie
13.00, WiMBP, Filia nr 7, ul. Nakielska 175a - Wojciech Banach - "Było nas kilku", spotkanie autorskie

13.00 - 17.00, Festyn dla dzieci w Muszli Koncertowej w parku Witosa.
W programie: kiermasz literatury dziecięcej oraz literatura dla dorosłych, wystawcy m.in.: WiMBP - kiermasz taniej książki, Sieć Księgarska MATRAS, Wydawnictwo WSG, Instytut Wydawniczy Świadectwo i in. Przedstawienie teatralne dla dzieci na motywach literackich - CENTRUM UŚMIECHU, przedstawienie dla dzieci przygotowane przez Centrum Nauki Języka Angielskiego dla dzieci metodą Helen Doron, konkurs rysunkowy "Mój ulubiony bohater z książki".

29 maja, sobota
20.00, Pałac Nowy w Ostromecku - CHLIP HOP widowisko muzyczne w wykonaniu Magdy Umer i Andrzeja Poniedzielskiego, bilety w cenie 15 zł do nabycia u organizatorów i przed koncertem.
Magda Umer i Andrzej Poniedzielski przygotowali wyjątkowy program, gdzie inteligencja i poczucie humoru okraszone są szczyptą melancholii. Oboje zatopieni w poezji próbują znaleźć azyl w świecie bezdusznej techniki. Ona i on rozmawiają. "Grają", że są w odrębnych, oddalonych od siebie pomieszczeniach swojej codzienności. Korzystając, z przynależnego ich wiekowi "rozkwitu dojrzałości" - z żartobliwym dystansem próbują sprawdzić, które z ich "najważniejszych mniemań" można by przenieść w nowe czasy. Jako znaki "ich" epoki - przywołują piosenki. Śpiewają je. Pojawią się utwory Magdy Czapińskiej, Jeremiego Przybory, Wojciecha Młynarskiego i Andrzeja Poniedzielskiego.
M. Umer i A. Poniedzielski to także współautorzy książki, pt. "Jak trwoga, to do bloga", która jest zapisem ich korespondencji internetowej. Opisują teraźniejszość, komentują ją, próbują zrozumieć i zaakceptować.

30 maja, niedziela
12.00- 16.00, Focus Park - "Bomba literacka". W jednej z największych bydgoskich galerii handlowych podłożymy "literacką bombę", pragnąc trafić ze sztuką do odbiorców przypadkowych. To spotkanie z książką i jej twórcami, promujące rodzimych twórców. W programie m.in.:
Prezentacja grupy ET CETERA, w skład której wchodzą: Joanna Gładykowska, Marietta Gabryszewska, Jarosław Jaruszewski, Agata Kotecka, Tomasz Owczarzak, Dariusz Ozimkiewicz, Piotr Stareńczak oraz Marina Dombrowska i Dominik Kiepura, towarzyszy zespół: Artur Ruszczyński i Magda Krasińska. Członkowie ETC to studenci polonistyki, filozofii i psychologii, którzy pisują wiersze i pragną je publikować.
- Poezję prezentują: Maja Rodziewicz-Szynicka, Bogdan Kozłowski, Tomasz Fąs i in.
- Występ kabaret GRUPA SKROMNA działający przy Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej WSG w Bydgoszczy: Adrian Jonasik, Michał Bones, Filip Matuszak, Robert Szarata, Justyna Superczyńska, Maciej Siedlecki
- Koncert poezji śpiewanej: Barbary Kalinowskiej, Leonarda Luthra, Adeli Konop.
- Ponadto: konkurs rysunkowy dla dzieci bohaterowie z baśni M. Konopnickiej i E. Orzeszkowej, otwarcie ekspozycji słów (na planszach przeczytamy sentencję z twórczości bydgoszczan oraz ich duchowych przewodników), rozstrzygnięcie konkursu "Poetyckie autobusy" (należy podać nazwiska autorów wierszy wyeksponowanych w autobusach ZDMiKP). Prowadzenie Andrzej Gawroński.

"Bomba literacka" nawiązuje do sceny z filmu Przemysława Wojcieszka, pt. "Głośniej od bomb": Wielki, typowy hipermarket gdzieś na Śląsku, wokół zaniedbane tereny, zaniedbanych ludzi. Zblazowana dziewczyna grzebie w towarach "z wyprzedaży". Znajduje gruby tom wierszy. I myśli "co za głupia gościówa to napisała, tyle stron, a książka kosztuje tylko 1 zł?!". "Jak ona się czuje?". Następnie kamera przeskakuje na okładkę: "Poezja zebrana, Halina Poświatowska"...

31 maja, poniedziałek
18.00, K.A. Węgliszek - "Nie jestem człowiekiem z żelaza, raczej z gumy. Walniesz i się nie złamie, tylko odegnie i powróci do dawnej formy" - spotkanie z Michałem Witkowskim, prowadzenie Jarosław Jakubowski
Urodzony w 1975 we Wrocławiu, M. Witkowski mieszka w Warszawie. Studiował filologię polską, potem pisał doktorat, ale zarzucił pracę naukową i poświęcił się wyłącznie twórczości literackiej. Debiutował zbiorem opowiadań "Copyright" (Zielona Sowa, Kraków 2001), następnie wydał powieść "Lubiewo" (Korporacja Ha!art, Kraków 2005 i 2006) i kolejny zbiór opowiadań "Fototapeta" (W.A.B., Warszawa 2006). Jest współautorem teatralnego scenariusza na kanwie "Lubiewa" (TR Warszawa); nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się druga powieść pt. "Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej". Witkowski to m.in.: Laureat Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, laureat Nagrody Literackiej Gdynia, laureat Paszportu "Polityki", finalista nagrody literackiej NIKE 2006, nominowany do nagrody literackiej NIKE 2007, laureat Nagrody Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych i Biblioteki Raczyńskich "Książka Lata 2007". Jego książki doczekały się licznych międzynarodowych przekładów.
"Małgorzata Sucharska: - Jaki procent Michała Witkowskiego jest - jak cukru w cukrze - w "Michale Witkowskim", marce wykreowanej na użytek mediów?
Michał Witkowski: Gra medialna wymaga wymyślenia siebie jako postaci: od ubrania po poglądy. Niekiedy zdaje mi się, że to właśnie ten wymyślony jest naprawdę mną takim, jakim chciałbym być. Potem znowu myślę, że jest odwrotnie. Bo nikt jeszcze nigdy nie opracował naukowo problemu co to znaczy "być sobą" czy też postrzegać siebie jako "siebie".

20.00, WiMBP, Stary Rynek 24, Dziedziniec - "Poetyckiej duszy KRZYK" - koncert zespołu Ranoc w składzie: Krzysztof Lutowski, Mikołaj Zieliński, Mikołaj Górski oraz uczestników warsztatów wokalnych WWwAPK, prowadzonych przez Michała Maciudzińskiego (bezpłatne zaproszenia do odbioru u organizatorów).
Ranoc to psychopoetycka grupa z Bydgoszczy. Istnieje z przerwami od 2002 r. Zespół obecnie występuje z elektronicznymi podkładami autorstwa kolegów z psychorapowej grupy Coraz Gorzej, brzmi jak "Wojaczek wypadający przez zamknięte okno". Ważnym elementem w muzyce grupy są poetyckie teksty członków zespołu, a także Norwida, Bursy czy Mandelsztama. Muzykę Ranocy cechuje bezkompromisowe podejście do twórczości muzycznej i literackiej. Grupa stawia na oryginalność klimatu wykonywanych utworów, w których ważnym elementem jest przekaz słowny w języku polskim.

1 czerwca, wtorek - Dzień dziecka
12.30, Akademicka Przestrzeń Kulturalna - "Handlujemy swoją duszą?", debata o tym co sprzedajemy w książkach - produkt, na który jest popyt, czy prawdę o sobie? Zaproszeni goście: dr hab. Krzysztof Uniłowski, zastępca dyr. Instytutu Nauk o Literaturze Polskiej Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, autor: Kup pan książkę! (wyd. FA-art), Łukasz Gołębiewski - dziennikarz, prezes Zarządu dwutygodnika "Biblioteka Analiz". W 2005 r. wydał Rynek książki w Polsce 1944-1989, trzy lata później wydarzeniem medialnym stała się jego książka poświęcona kulturze cyfrowej Śmierć książki. No Future Book.
Udział piętnastu bydgoszczan poetów, prozaików, redaktorów i animatorów: Wojciech Banach, Andrzej Baszkowski, Jolanta Baziak, Ryszard Częstochowski, Ewa Dąbska, Ewa Gruszka, Jarosław Stanisław Jackiewicz, Jarosław Jakubowski, Wiesława Barbara Jendrzejewska, dr Dariusz Tomasz Lebioda, Stefan Pastuszewki, Elżbieta Rudzińska, Michał Tabaczyński, prof. Mieczysław Wojtasik, Zdzisław Pruss, koordynacja Alicja Dużyk (MOK).

19.00, K.A. Węgliszek - "Tropem Wirginii Woolf" - spotkanie z Agnieszką Graff, prowadzenie Małgorzata Maniszewska. Od "Własnego pokoju" W. Woolf do nacjonalizmu i sprawy kobiet.
Agnieszka Graff (ur. 1970) - to ceniona pisarka, tłumaczka i publicystka, związana z ruchem feministycznym, członkini zespołu "Krytyki Politycznej". Studiowała na angielskim University of Oxford, w Amherst College w stanie Massachusetts w USA i w warszawskiej Szkole Nauk Społecznych PAN. W 1999 doktoryzowała się z literatury angielskiej. Pracuje w Instytucie Ameryk i Europy Uniwersytetu Warszawskiego, wykłada również na gender studies. Jest autorką wielu esejów i felietonów (publikowanych m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Literaturze na Świecie" i "Zadrze"). To współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca, wraz z którym organizuje coroczne Manify. Członkini Rady Programowej Programu Spraw Precedensowych w Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Żona fotografa Bernarda Ossera. Przełożyła m.in. "Własny pokój" Wirginii Woolf. Jej pierwsza książka, Świat bez kobiet (2001), to feministyczne spojrzenie na przemiany ustrojowe w Polsce. Graff bada proces, który doprowadził do wykluczenia głosu kobiet ze sfery publicznej kształtującej się liberalnej demokracji. Analizując toczący się w latach 90. spór o prawo do aborcji, stawia tezę, że ruch feministyczny przegrał "walkę o język".

2 czerwca, środa
10.30, WiMBP, Filia nr 9, ul. M. Konopnickiej 28 - Głośne czytanie klasyki literatury angielskiej w języku Szekspira dla najmłodszych czytelników
17.00, Muzeum Okręgowe, Spichrze, ul. Grodzka 7-11 - Promocja najnowszych wydawnictw Muzeum: "Leon Wyczółkowski - kolejne życie" autorstwa Jolanty Baziak (książka prezentuje życie i twórczość patrona, jego związki z bydgoskim Muzeum) oraz "Betonowa tajemnica - fabryki materiałów wybuchowych DAG" Michała Pszczółkowskiego.
19.00, K.A. Węgliszek - "Żyjemy tak płytko, że nie możemy napisać autobiograficznej powieści". Gościem festiwalu będzie Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki laureat Nagrody Literackiej "Nike" w 2009 r., prowadzenie Maja Rodziewicz-Szynicka.

Poezja laureata Nagrody Literackiej "Nike" w 2009 r. i Nagrody Literackiej Gdynia 2009 r. za tom "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach" jest niezwykle oryginalnym głosem pośród poetów średniego i młodego pokolenia. Tkaczyszyn-Dycki dzieciństwo i młodość spędził w okolicach Przemyśla, dorastał na pograniczu języków i kultur - ukraińskiej oraz polskiej (ur. 1962 r.). Naczelne tematy jego poezji są trzy. Najpierw jest to choroba fizyczna i psychiczna osób najbliższych - matki, krewnych, przyjaciół. A także ich długo ciągnąca się agonia i upokarzająca śmierć, pokazywane brutalnie, bez osłony poetyckich ornamentów. Drugi temat to cielesna, seksualna tożsamość podmiotu tej liryki. Jest ona umyślnie zatarta, wahająca się między identyfikacją heteroseksualną i homoseksualną, między seksualną pasją a lękiem. Trzeci temat to rodzinne i przyjacielskie prowincjonalne życie codzienne, oddane ze znawstwem jego trudno uchwytnych psychologicznych nawyków, obyczajów, zbiorowych kompleksów. (...) W polskiej poezji powojennej tylko trzech poetów tak ostentacyjnie wykorzystywało, jako materię poezji, sam timbre swojego głosu: Stanisław Grochowiak, Rafał Wojaczek i właśnie Tkaczyszyn-Dycki.

4 czerwca, piątek
19.00, K.A. Węgliszek - "Wędrówki w poszukiwaniu prawdy" - spotkanie z Andrzejem Pilipiukiem, prowadzenie Tadeusz Krajewski, z udziałem Wiktora Żwikiewicza - DZIEŃ FANTASTYKI
A. Pilipiuk (ur. 1974, w Warszawie) pisarz i publicysta, z wykształcenia archeolog jest laureatem nagrody literackiej im. Janusza A. Zajdla za rok 2002. Najbardziej znany jest z wykazującego cechy gawędy, cyklu opowiadań o przygodach Jakuba Wędrowycza - zamieszkującego w Starym Majdanie koło Wojsławic (plugawego degenerata, bimbrownika i egzorcysty). Debiutował opowiadaniem Hiena, "Fenix" 2/1996. Od tego czasu Pilipiuk napisał kilkadziesiąt opowiadań. Sam nazywa siebie "największym piewcą polskiej wsi od czasów Reymonta". Innymi utworami Pilipiuka jest cykl o kuzynkach Kruszewskich oraz Michale Sędziwoju alchemiku, który zgodnie z legendami zapewnić miał sobie nieśmiertelność dzięki odkryciu tajemnicy kamienia filozoficznego. Na uwagę zasługuje także cykl Norweski dziennik, opowiadający o przygodach Tomasza Paczenki, cierpiącego na amnezję młodego uciekiniera z Polski Ludowej, który usiłuje odnaleźć prawdę o sobie i otaczającej go rzeczywistości.

5 czerwca, sobota
20.00, Muszla Koncertowa w Parku im. Wincentego Witosa - Plenerowy koncert dla bydgoszczan: Czesław Śpiewa - "I będziesz piękny jak dawniej, i będziesz działać sprawnie...", wstęp wolny - zakończenie festiwalu.

Czesław Mozil bardziej znany pod pseudonimem muzycznym "Czesław Śpiewa" urodził się w Zabrzu w 1979 r. W wieku sześciu lat wyjechał do Danii, ale postanowił wrócić do Polski. Od niedawna mieszka w Krakowie i tam tworzy swoją muzykę. Trudno określić styl muzyczny. W jego twórczości odnajdziemy elementy jazzu, rocka, poezji śpiewanej, ale większość uzna tę muzykę za alternatywną. Sam nie lubi przypisywania artysty do konkretnego gatunku. Prowadzi to do ograniczeń i nie pozwala na pełną ekspresję. Czesław jest wokalistą, kompozytorem i muzykiem grającym głównie na akordeonie guzikowym. To absolwent Duńskiej Królewskiej Akademii Muzycznej. Ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia, jak m.in.: główną nagrodę międzynarodowego kanadyjskiego festiwalu wideoklipów Crave Fest 2008, Złoty Glan 2008 - nagrodę przyznawaną twórcom niezależnym, dwie nagrody Polskiej Akademii Muzycznej w Londynie PAM Awards 2008, trzy wygrane nagrody Fryderyki 2009, w kategoriach Album Roku POP, Nowa Twarz Fonografii oraz Piosenka Roku.

Impreza towarzysząca:

11 maja, wtorek
12.00, K.A. Węgliszek - "Wybieramy mistrzów pięknego czytania grodu nad Brdą". Pierwszy bydgoski festiwal pięknego, głośnego czytania młodzieży gimnazjalnej im. Kazimierza Hoffmana. Patronat honorowy nad festiwalem sprawują: Prezydent Miasta Bydgoszczy i Kujawsko- Pomorski Kurator Oświaty oraz lokalne media. Mistrz i wicemistrz Pięknego Czytania otrzymają statuetkę Bydgoskiej Łuczniczki. Organizatorem konkursu jest biblioteka Gimnazjum nr 20, im. Królowej Jadwigi, partnerami m.in.: Miejski Ośrodek Kultury, Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Bydgoski; Bydgoski Oddział Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich. Informacje związane konkursem, tel. 52 371 43 38, 0600 276 658, organizator: Jolanta Niwińska.
Partnerzy: Urząd Miasta Bydgoszczy, Focus Mall, Radio PIK, Sieć Księgarska "Matras".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska