Anita Włodarczyk podczas tegorocznych mistrzostw świata w Londynie sprostała trudnej roli faworytki i sięgnęła po trzeci tytuł w karierze. Dwukrotna mistrzyni olimpijska i rekordzistka świata jest niepokonana już od 2014 roku. Tegoroczna nagroda sprawiła, że Włodarczyk stała się samodzielną liderką w liczbie zwycięstw w tym prestiżowym plebiscycie. Dotąd, z siedmioma triumfami, współdzieliła prowadzenie z Ireną Szewińską i Robertem Korzeniowskim. Młociarka wyprzedziła w tegorocznym rankingu brązową medalistkę mistrzostw globu w skoku wzwyż Kamilę Lićwinko. Trzecie miejsce w gronie kobiet zajęła Angelika Cichocka.
Dla Piotra Liska ten sezon był wyjątkowy – w lutym, jako pierwszy Polak skoczył o tyczce 6 metrów, ustanawiając absolutny rekord Polski, w marcu został halowym mistrzem Europy, a w Londynie sięgnął po wicemistrzostwo świata. Lisek wyprzedził hegemona światowego rzutu młotem Pawła Fajdka oraz złotego medalistę halowych mistrzostw Europy i nowego rekordzistę Polski w pchnięciu kulą Konrada Bukowieckiego.
Galę poprzedził II Kongres Miast Sportowych, odbywający się pod hasłem „Efektywne zarządzanie sportem w mieście: Nowe metody, najlepsze praktyki”. Podczas całego dnia sesji plenarnych, paneli i warsztatów eksperci rynku sportowego oraz przedstawiciele samorządów dyskutowali m.in. na temat zwiększenia efektywności infrastruktury sportowej w miastach, aktualnych trendów na rynku, komercjalizacji obiektów i nowych kierunków rozwoju aktywności sportowych.
Trenerem roku został Marcin Szczepański – szkoleniowiec Piotra Liska. Najlepszą lekkoatletyczną imprezą roku w Polsce zostały ex aequo: Copernicus Cup – Toruń oraz 11. Mistrzostwa Europy U23 – Bydgoszcz. Nominowane w tej kategorii były także 93. PZLA Mistrzostwa Polski w Białymstoku. Odkryciem roku okazał się oszczepnik Cyprian Mrzygłód, który zostawił w pokonanym polu Tymoteusza Zimnego i Michała Rozmysa. Nagrodę modernizacji roku odebrała firma Tamex za przywrócenie świetności Stadionowi Śląskiemu w Chorzowie.
Podczas gali wręczono także nagrody „Sportowe Miasto Roku”. W kategorii miast do 100 tysięcy mieszkańców zwyciężył Sopot, wśród miast od 100 do 250 tysięcy mieszkańców najlepsza okazała się Gdynia, a w kategorii miast powyżej 250 tysięcy mieszkańców – Wrocław.
Wyróżnienia odebrali także najlepsi lekkoatleci regionu Kujaw i Pomorza. Laur Królowej Sportu w kategorii zawodniczka roku odebrała Iga Baumgart – brązowa medalistka mistrzostw świata w Londynie w sztafecie 4 × 400 m. Odkryciem roku została rekordzistka Polski do lat 20 w siedmioboju Adrianna Sułek, a patronem roku firma New Balance.
Specjalne podziękowania przekazano mecenasowi polskiej lekkoatletyki – Ministerstwu Sportu i Turystyki oraz wszystkim sponsorom i partnerom PZLA, którzy wspierają lekkoatletów – firmom Orlen, 4F, OSHEE, Polanik, Nutrend, Tamex i Mentor.
Za informacją prasową
Laureaci rankingu Złote Kolce 2017
Kobiety:
1. Anita Włodarczyk
2. Kamila Lićwinko
3. Angelika Cichocka
4. Malwina Kopron
5. Sofia Ennaoui
6. Anna Jagaciak-Michalska
Mężczyźni:
1. Piotr Lisek
2. Paweł Fajdek
3. Konrad Bukowiecki
4. Adam Kszczot
5. Marcin Lewandowski
6. Paweł Wojciechowski
#TOPsportowy24