Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Aplikacja do zgłaszania strat suszowych. Jak system policzy, ile Ci się należy?

OPRAC.: S
pixabay.com
Susza zaatakowała w tym roku z impetem, ostatecznie osłabła. Są jednak gospodarze, którzy zostali pokrzywdzeni przez aurę. Jest zmiana - na miejsce gminnych komisji wizytujących pola, wkracza specjalna aplikacja. To za jej pomocą - korzystając z własnego Profilu Zaufanego (to mus), poszkodowani zgłoszą wnioski o oszacowanie strat.

Susza rolnicza występuje w czterech województwach, wynika z danych IUNG za okres od 1 maja do 30 czerwca 2020 roku. Chodzi o:

  • Zachodniopomorskie
  • Lubuskie
  • Wielkopolskie
  • Pomorskie

Do tej pory poszkodowani przez suszę składali wnioski do gmin, na ich polach pojawiały się komisje. Nie wszyscy rolnicy byli zadowoleni z ich opinii.

Gospodarze mogą korzystać z aplikacji, za pomocą której zgłoszą straty w uprawach spowodowane suszą.

Jak wskazuje resort rolnictwa, dane są automatycznie weryfikowane przez aplikację z danymi:

  • Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w zakresie upraw rolnych zgłoszonych do wniosku o dopłaty bezpośrednie oraz danymi zawartymi w Systemie Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt,
  • Instytutu Uprawy, Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach w zakresie zasięgu i zakresu suszy wynikającego z Systemu Monitoringu Suszy Rolniczej.

Jeżeli szkody wynoszą powyżej 30 % średniej rocznej produkcji z ostatnich trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła susza, wygenerowany zostanie automatycznie protokół oszacowania szkód. W jaki sposób jest ustalana średnia roczna produkcja rolna? Za pomocą danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w Warszawie pochodzących z Systemu Zbierania Danych Rachunkowych (FADN).

Każdy gospodarz może otrzymać - w danym roku - jeden protokół oszacowania szkód suszowych w gospodarstwie.

- Producent rolny będzie miał prawo do kilkukrotnego uzupełniania strat w poszczególnych uprawach w miarę ich obejmowania suszą wskazywaną przez System Monitoringu Suszy Rolniczej – do momentu potwierdzenia ostatniego zgłoszenia poprzez podpisanie wniosku Profilem Zaufanym, wskazuje ministerstwo rolnictwa.

Źródło: MRIRW

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska