Typ oświetlenia, jego rozmieszczenie, a także ilość źródeł światła we wnętrzu możemy, a nawet powinniśmy, dobierać zgodnie z naszymi potrzebami oraz trybem codziennego funkcjonowania. Inny rodzaj będzie więc wskazany, gdy trzeba oświetlić całe pomieszczenie (żarówkowe lub halogenowe lampy sufitowe, kinkiety ścienne), inny natomiast gdy konieczne jest doświetlenie biurka czy miejsca przeznaczonego do czytania.
Wówczas ogromne znaczenie ma nie tylko typ samego źródła światła (żarówka, halogen czy diody LED), ale również jego ustawienie, odległość od wzroku i np. komputera lub książki oraz barwa i temperatura.
Funkcja użytkowa, jaką spełnia oświetlenie we wnętrzach, jest więc niezmiernie istotna, ale poza nią, odgrywa ono jeszcze inną ważną rolę.
Za pomocą oświetlenia możemy kształtować przestrzeń, optycznie modelować jej wielkość i formę, wydobywać lub ukrywać w cieniu poszczególne elementy jej aranżacji.
Światło buduje nastrój wnętrza podwójnie. Po pierwsze wpływa na widoczny efekt wizualny, ale oddziałuje także na nasze samopoczucie, może być pomocne w koncentracji albo całkowicie rozpraszać.
Światło odgrywa podstawową rolę w aranżacji wnętrz. Wykorzystując różnego typu lampy, punkty świetlne oraz węże i przewody, można dowolnie podświetlać wnęki, krawędzie, podwieszane sufity, a także meble czy półki. - Za pomocą węży świetlnych i węży LED możemy także układać na ścianach rozmaite, kolorowe wzory i kształty, nadając przestrzeni oryginalnego wyrazu.
Takie dekoracje szczególnie interesująco prezentują się w salonach i pokojach dziennych, ale także w pokojach dziecięcych, gdzie kolorowe świetliste formy stymulują wyobraźnię, pobudzają do aktywnej zabawy i efektywnego wypoczynku - mówi.
Źródło:
, Gazeta Lubuska:Dom światłem malowany, czyli jak aranżować przestrzeń za pomocą oświetlenia