Toruńscy archeolodzy od 14 lat badają już gród i podgrodzie na Górze Świętego Wawrzyńca i za każdym razem dokonują nowych odkryć. Tym razem skupili się na XI-XII-wiecznym grodzie oraz osadzie handlowej. Znaleźli tam m.in. kolekcję szesnastu srebrnych monet z czasów Bolesława Kędzierzawego, różne pojedyncze monety, a także mnóstwo przedmiotów codziennego użytku.
Jak podkreślał na antenie Radia PiK prof. Wojciech Chudziak, kierownik zespołu na szczególną uwagę zasługują także liczne pozostałości (kilkaset tysięcy fragmentów) garnków, z których najstarsze sięgają nawet VII w. Do tego doszedł także skarb trzech odlanych w brązie narzędzi i ozdób pamiętających czasy kultury łużyckiej, sprzed ponad dwóch tysięcy lat.
Tegoroczne skarby oraz eksponaty odkryte w latach poprzednich można oglądać na wystawie na zamku krzyżackim w Golubiu-Dobrzyniu.
Mimo wieloletnich badań naukowcy są pewni, że nie odkryli jeszcze wszystkiego. Teraz zamierzają skoncentrować się na terenie samego grodziska, które wymaga poszukiwań nawet kilka metrów w głąb ziemi.