Archeolodzy zakończyli badania Góry Świętego Wawrzyńca....

  Archeolodzy zakończyli badania Góry Świętego Wawrzyńca. Znaleźli kolejne skarby

  Źródło: Radio PiK

  Gazeta Pomorska

  Aktualizacja:

  Gazeta Pomorska

  Archeolodzy zakończyli badania Góry Świętego Wawrzyńca. Znaleźli kolejne skarby

  ©fot. sxc

  Kolekcja srebrnych monet, pozostałości naczyń z VII w., a nawet odlane w brązie ozdoby i narzędzia z czasów kultury łużyckiej sprzed naszej ery - to tylko kilka znalezisk dokonanych podczas tegorocznych badań w miejscowości Kałdus.
  Archeolodzy zakończyli badania Góry Świętego Wawrzyńca. Znaleźli kolejne skarby

  ©fot. sxc

  Toruńscy archeolodzy od 14 lat badają już gród i podgrodzie na Górze Świętego Wawrzyńca i za każdym razem dokonują nowych odkryć. Tym razem skupili się na XI-XII-wiecznym grodzie oraz osadzie handlowej. Znaleźli tam m.in. kolekcję szesnastu srebrnych monet z czasów Bolesława Kędzierzawego, różne pojedyncze monety, a także mnóstwo przedmiotów codziennego użytku.

  Jak podkreślał na antenie Radia PiK prof.
  Wojciech Chudziak, kierownik zespołu na szczególną uwagę zasługują także liczne pozostałości (kilkaset tysięcy fragmentów) garnków, z których najstarsze sięgają nawet VII w. Do tego doszedł także skarb trzech odlanych w brązie narzędzi i ozdób pamiętających czasy kultury łużyckiej, sprzed ponad dwóch tysięcy lat.

  Tegoroczne skarby oraz eksponaty odkryte w latach poprzednich można oglądać na wystawie na zamku krzyżackim w Golubiu-Dobrzyniu.

  Mimo wieloletnich badań naukowcy są pewni, że nie odkryli jeszcze wszystkiego. Teraz zamierzają skoncentrować się na terenie samego grodziska, które wymaga poszukiwań nawet kilka metrów w głąb ziemi.

  Czytaj treści premium w Gazecie Pomorskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Nasze Dobre 2018