https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Arka Noego na Borneo

(WWF)
Odkrycia zaskoczyły nawet naukowców...
Odkrycia zaskoczyły nawet naukowców... zdj. WWF
Według najnowszego raportu międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF, w ubiegłym roku naukowcy odkryli na Borneo 52 nowe gatunki roślin i zwierząt. Wśród nich znalazło się m.in. 30 gatunków ryb i 2 gatunki żab.

To jeszcze jeden dowód na to, jak wielkie skarby natury kryje ta trzecia co do wielkości wyspa świata. - Spodziewamy się, że to nie koniec odkryć na Borneo - mówi Ireneusz Chojnacki, Dyrektor WWF Polska. - Ostatni raport WWF dowodzi tylko, że Borneo jednym z najbogatszych skarbców natury. Zaskakująca jest niezwykła bioróżnorodność tej wyspy. Ostatnie odkrycia zaskoczyły nawet naukowców. Jednym z najciekawszych jest miniaturowa ryba, drugi najmniejszy kręgowiec świata. Mierzy niecały centymetr i żyje na bagnach Borneo.

Niemniej interesujące odkrycie to sumik z wystającymi zębami i lepkim brzuchem, który pozwala mu przyczepiać się do skał. Na uwagę zasługuje również gatunek żaby drzewnej o żywozielonych oczach.

Bogaty świat roślin

Równie bogaty jest świat roślin. Poza 16 gatunkami imbiru, naukowcy prowadzący badania na Borneo odkryli trzy nowe gatunki drzew z rodzaju Beilschmiedia.
Większość odkryć miała miejsce w rejonie wyspy nazywanym "Sercem Borneo". Ten górski obszar o powierzchni 220 tysięcy km kw. porasta las równikowy. Niestety jego obszar kurczy się w zastraszającym tempie.

Obecnie tylko połowę powierzchni Borneo pokrywają lasy. A przecież jeszcze 25 lat temu tropikalna puszcza zajmowała 75 procent obszaru wyspy.

Niszczą serce wyspy

Pomimo deklaracji, rząd Indonezji nadal prowadzi rabunkową gospodarkę leśną na Borneo, wspierając zakładanie plantacji palm oleistych. Powoduje to nie tylko straty w świecie roślin, ale niszczy też naturalną ostoję ginących gatunków zwierząt.

Borneo. Największa wyspa Archipelagu Malajskiego, trzecia pod względem wielkości na świecie - po Grenlandii i Nowej Gwinei. Jedna z Wielkich Wysp Sundajskich. Północna część należy do Malezji - stany Sarawak i Sabah. Niewielki obszar (około 5 tys. km kw pomiędzy Sarawa i Sabah zajmuje Brunei, reszta wyspy należy do Indonezji. Powierzchnia 743 330 tys. km kw, około 11 mln mieszkańców, największą grupą etniczną w Sabah są Kadazanowie (25 proc). Miasta na Borneo: Pontianak, Banjarmasin, Balikpapan i Samarinda.

W ciągu najbliższych 15 lat władze tego kraju zamierzają potroić obszar plantacji na Borneo.

Pod ochroną

- Ostatnim miejscem na wyspie, gdzie nie prowadzi się jeszcze masowego wyrębu lasu jest właśnie "Serce Borneo". Jeżeli nie zapobiegniemy wylesianiu tego "serca" wiele gatunków, które wciąż czekają na swoich odkrywców, po prostu zginie. Nie możemy na to pozwolić. - podsumowuje Choj nacki. - Dlatego WWF wspiera projekt objęcia tego obszaru ochroną. Pozwoli to zachować najcenniejsze fragmenty lasów tropikalnych na Borneo.

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska