Do tej pory powstało 51 odcinków popularnonaukowego cyklu „Astronarium”, a do końca bieżącego roku seria będzie mieć łącznie 74 odcinki.
>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<
W programie zawodowi astronomowie przybliżają najnowszy stan wiedzy o Wszechświecie, wędrując z kamerą po różnych ośrodkach badawczych w kraju i odwiedzając Polaków pracujących za granicą przy wielkich międzynarodowych projektach naukowych. Na studio programu zaadaptowano wnętrze kopuły największego teleskopu optycznego w Polsce, który znajduje się w Centrum Astronomii UMK.
Do konkursu prowadzonego przez Polską Agencję Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego zgłoszono w tym roku 62 kandydatów. Laureatów wyłoniono w pięciu kategoriach: Naukowiec, Instytucja, Animator, Zespół oraz Media. Laureatów ogłoszono w poniedziałek w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.
- Dla mnie ta nagroda to przede wszystkim dowód na to, że spotkanie świata nauki i świata mediów jest możliwe. A wcale nie jest to takie proste. Nauka wymaga precyzji i dbałości o szczegóły. W mediach wszystko ma być zaś łatwe i maksymalnie przystępne. Pogodzić te dwa punkty widzenia to czasem jak połączyć ogień z wodą. Trzeba mówić o nauce w sposób atrakcyjny, ale jednocześnie dokładny. Upraszczać, ale nie trywializować. Wierzę, że tytuł Popularyzator Nauki świadczy o tym, że nam udało się znaleźć na to sposób - mówi Bogumił Radajewski, dziennikarz telewizyjny oraz jeden z autorów scenariusza.
Producentami programu „Astronarium” są wspólnie Polskie Towarzystwo Astronomiczne oraz Telewizja Polska. Zdjęcia realizuje zespół z TVP Bydgoszcz. Dofinansowanie produkcji zapewnia Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Info z Polski - przegląd najciekawszych informacji z kraju [11.01.2017]