Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Atom we Włocławku. Kolejna decyzja zapadła, ale jest zgrzyt

wixad
Taki reaktor GE Hitachi stanąć miał we Włocławku.
Taki reaktor GE Hitachi stanąć miał we Włocławku. Nadesłane
Służby specjalne wydały negatywną opinię wobec Orlen Synthos Green Energy. Spółka zarzuca ABW uderzenie w „energetyczne bezpieczeństwo państwa”.

Powołana przez Orlen i miliardera Michała Sołowowa spółka miała zająć się budową sieci niewielkich modułowych reaktorów jądrowych. Docelowo powstać miało 70 takich obiektów w całej Polsce.

KGHM dostał, OSGE - nie

OSGE od lipca ubiega się o zgody w w sprawie tych inwestycji. Niespodziewanie jednak negatywną opinię w tej sprawie wydała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Opinia ABW w tej sprawie nie jest decydująca, ale wymagana dla podjęcia tzw decyzji zasadniczych, wydawanych przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

OSGE wystąpiło o decyzję już w kwietniu, ale przez wiele miesięcy firma nie mogła doczekać się odpowiedzi, co ministerstwo tłumaczyło brakiem kompletu dokumentów. Co ciekawe, KGHM, który zwrócił się z identycznym wnioskiem MKiŚ otrzymał decyzję w szybkim tempie.

Według portalu polityka.pl obecna decyzja jest już drugą negatywną odpowiednią, jakie otrzymało OSGE, co może oznaczać, że szanse na realizację projektu spadają.

ABW "niekompetentne i nieodpowiedzialne"?

W odpowiedzi Orlen Synthos Green Energy wydał ostre w tonie oświadczenie, w którym czytamu m.in., że "postępowanie ABW prowadzone przez panów (szefa ABW, płk Krzysztofa) Wacławka, (byłego szefa MSWiA Mariusza) Kamińskiego i (wiceszefa MSWiA Macieja) Wąsika w sprawie jednej z opinii potrzebnych do wydania decyzji zasadniczej trudno określić inaczej niż jako niekompetentne i nieodpowiedzialne".

Opinię ABW OSGE traktuje jako „typową dla obecnego kierownictwa”:
"Biorąc pod uwagę moment pojawienia się informacji oraz towarzyszącą jej akcję medialną, typową dla wielu innych sytuacji z udziałem obecnego kierownictwa ABW, uważamy, że działania te mają na celu wywarcie wpływu na Minister Klimatu i Środowiska i utrudnienie wydania decyzji zasadniczej przez MKiŚ"

OSGE: niech odtajnią akta

Konsorcjum zwraca uwagę, że nie ma żadnych informacji o powodach negatywnego zaopiniowania projektu, a ABW „ani razu nie spotkała się ani z wnioskodawcą czyli spółką OSGE, z dostawcą technologii, czyli amerykańskim GE-Hitachi, ani nie zapoznała się z danymi dotyczącymi wnioskowanych lokalizacji". Konsorcjum zamierza zwrócić się o odtajnienie uzasadnienia ABW i umożliwienie wglądu do akt.

OSGE zapewnia, że działania licencyjne, środowiskowe i lokalizacyjne zamierza prowadzić „zgodnie z harmonogramem”.

Włocławek na liście

OSGE otrzymało dotąd 6 decyzji lokalizacyjnych. Jedna z nich dotyczy Włocławka. Do 2030 roku uruchomiony ma zostać co najmniej jeden reaktor. Każdy z nich zapewnić ma energię około 300 tys. gospodarstw domowych lub przemysłowym gigantom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sukces Neuralink - pacjent steruje komputerem siłą myśli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska