Autobusy miejskie w Ciechocinku
-Po wizytach w kilku miastach, w których dokonano zakupu autobusów elektrycznych i zebraniu wielu cennych informacji, nadszedł czas na przygotowanie materiałów do przetargu na zakup takich pojazdów przez Ciechocinek – poinformował Leszek Dzierżewicz, burmistrz miasta.
Szczegóły postępowania władze miasta konsultują podczas spotkań z ekspertami.
- Ostatnie, kilkugodzinne spotkanie pozwoliło na określenie parametrów technicznych i wyposażenia autobusów elektrycznych, które chcielibyśmy zakupić. Niebawem kolejne rozmowy i prace nad specyfikacją istotnych warunków zamówienia. Chcielibyśmy na początku kwietnia rozpocząć procedurę przetargową.
O tym, że w Ciechocinku mają pojawić się miejskie autobusy lokalny magistrat informował już pod koniec 2020 roku. Wówczas władze Ciechocinka rozpoczęły poszukiwania firmy przewozowej. Wiadomość o zamiarze uruchomienia komunikacji miejskiej w uzdrowisku dotarła do przedstawicieli handlowych Firmy ARP E-VEHICLES Sp. z o.o. z Solca Kujawskiego, którzy zaproponowali prezentację autobusu elektrycznego "Pilea". Jest to pojazd będący efektem prac koncepcyjnych i badawczych polskich inżynierów i konstruktorów, który wykonany został w 60 proc. z komponentów polskich. Produkcja seryjna tego typu autobusów rozpoczęła się w 2020 roku. Zależnie od wariantu taki autobus na pokład zabiera od 36 do 48 pasażerów, w tym od 29 do 39 na miejscach siedzących.
Projekt wprowadzenia autobusów miejskich w Ciechocinku połączony jest z budową nowoczesnego przystanku. W tym celu na początku stycznia br. burmistrz Dzierżewicz spotkał się z przedstawicielami Biura Inżynierskiego “Tees” z Włocławka, które przygotowało dokumentację budowy przystanku autobusowego wraz z pełną infrastrukturą towarzyszącą, w nowej lokalizacji. Projekt uwzględnia wszelkie rozwiązania gwarantujące obsługę połączeń autobusowych międzymiastowych, a także komunikacji miejskiej, w tym poczekalni dla pasażerów, zaplecza sanitarnego, pomieszczeń socjalnych dla pracowników obsługi i pomieszczeń gospodarczych. Co ciekawe, pewne elementy elewacji przystanku dla komunikacji miejskiej nawiązywać będą fragmentów ciechocińskich tężni.
W ramach budżetu na rok 2022 na oba zadania miasto przeznaczy 1,6 mln złotych, co stanowi 20 proc. całej wartości. Pozostałe 80 proc. tej kwoty stanowi dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Przypomnijmy, że komunikacja miejska w Ciechocinku planowana jest na dwóch liniach. Obie będą miały charakter okrężny: ich trasy mają rozpoczynać się i kończyć na ul. Kopernika.
