- Zwolnienia grupowe to najtrudniejszy, ale niezbędny krok w procesie dostosowawczym do zmieniających się realiów rynkowych i długofalowego planu stabilizacji działalności - słyszymy od przedstawicieli sodowej spółki.
Dlaczego "zamrażają" produkcję sody w Janikowie?
"Proces hibernacji zakładu w Janikowie ogłoszono w związku z rosnącą presją kosztową - w szczególności dotyczącą kosztów energii, wynikających z cen uprawnień do emisji dwutlenku węgla w UE - a także koniecznością dostosowania się do bardziej rygorystycznych regulacji środowiskowych. Sektor chemiczny w Europie przeżywa największy od dekad kryzys. Sytuację w branży sodowej pogarsza nie tylko obserwowane od dłuższego czasu spowolnienie w budownictwie, ale także zalew polskiego rynku tanią sodą spoza UE. Tureccy producenci, niepodlegający unijnym regulacjom i korzystający z tańszych rosyjskich surowców, zdobyli już 30 proc. polskiego rynku, co doprowadziło do nadpodaży i spadku cen. W obliczu tych realiów QEMETICA została zmuszona do hibernacji jednego z trzech swoich zakładów sodowych - w Janikowie" - czytamy w informacji prasowej nadesłanej ze spółki Qemetica.
Zwolnienia i dobrowolne odejścia pracowników fabryki sody w Janikowie
- W ramach procesu redukcji zatrudnienia, zwolnieniem objętych zostanie maksymalnie 350 pracowników. Każdy pracownik, z którym dojdzie do rozwiązania stosunku pracy, otrzyma ustawową odprawę uzależnioną od stażu pracy. Qemetica oferuje także dodatkowe rekompensaty, bonusy lojalnościowo-retencyjne i bonusy motywacyjne. Łącznie pracownicy mogą otrzymać do 14-krotności miesięcznego wynagrodzenia. Ponadto, pracownicy objęci zwolnieniami grupowymi będą mogli skorzystać z 6-miesięcznego pakietu medycznego finansowanego przez pracodawcę. - przekazują przedstawiciele spółki.
Pracownicy sodowej fabryki w Janikowie w wieku przedemerytalnym mają możliwość skorzystać ze specjalnie przygotowanego Programu Dobrowolnych Odejść (PDO), w ramach którego wypłaty mogą sięgać nawet 21-krotności miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego - w zależności od stażu i czasu pozostałego do osiągnięcia wieku emerytalnego, uwzględniając odprawy ustawowe i bonusy motywacyjne.
Ponadto pracownicy przystępujący do PDO będą mogli skorzystać z 12-miesięcznego pakietu medycznego finansowanego przez pracodawcę.
W ramach zapowiedzianych działań firma przewiduje na obecnym etapie:
objąć zwolnieniami grupowymi około 200 pracowników,
a w ramach Programu Dobrowolnych Odejść (PDO), rozstać się z 83 pracownikami.
