Paweł Wiśniewski
Podczas Rajdu N. Zelandii, nasza załoga Kajetan Kajetanowicz z pilotem Maciejem Szczepaniakiem (Skoda Fabia Rally2 Evo) wywalczyła drugie miejsce w kategorii WRC2 East News
Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris Rally1) wygrał Rajd N. Zelandii i zapewnił sobie pierwszy w karierze tytuł mistrza świata. Drugie miejsce w kategorii WRC2 wywalczył Polak Kajetan Kajetanowicz (Skoda Fabia Rally2 Evo).

Fin Kalle Rovanpera uzyskał łączny czas 2:48:01.4. Drugie miejsce w klasyfikacji generalnej ze stratą 34.6 sekundy do zwycięzcy wywalczył Francuz Sebastien Ogier (Toyota Yaris Rally1), a trzecie Estończyk Ott Tanak (Hyundai I20 Rally1) - strata 48.5.

Rovanpera, który w sobotę obchodził 22. urodziny jest najmłodszym kierowcą, który zdobył tytuł mistrza świata. Przed nim był Szkot Colin McRae, który triumfował w 1995 roku mając 27 lat. Rovanpera tytuł wywalczył w swoim jubileuszowym, pięćdziesiątym starcie w rundzie mistrzostw świata WRC.

Najwyższy laur w sporcie rajdowym wrócił do Finlandii po 20 latach, gdy poprzednio mistrzem świata w 2002 roku był Marcus Groenholm.
- Dziękuję! - powiedział na mecie Rovanpera. - To wielka ulga. Dobry sezon i wreszcie to mamy. Trochę poczekaliśmy po kilku trudnych rajdach. Dziękuję zespołowi. Przygotowali szybki i niezawodny samochód. I cały czas w nas wierzyli.

Fin wygrał w tym roku sześć z jedenastu rozegranych rajdów. Najszybszy był w Szwecji, Chorwacji, Portugalii, na Safari w Kenii, w Estonii i w N. Zelandii.

Polak coraz wyżej

W klasyfikacji generalnej, nasz Kajetan Kajetanowicz uplasował się na ósmej pozycji, natomiast w WRC2 był drugi. Wygrał kierowca z N. Zelandii - Hayden Paddon (Hyundai I20 N Rally2), Polak stracił do niego 2:33.1.

Hayden jednak nie liczy się w walce o zwycięstwo w WRC2, za to Kajetanowicz awansował na drugie miejsce w klasyfikacji swojej kategorii. Do jej lidera Norwega Andreasa Mikkelsena (Skoda Fabia Rally2) traci już tylko 13 punktów. Polak wystartuje jeszcze w dwóch ostatnich rundach cyklu - w Katalonii i Japonii, gdzie będzie walczył o tytuł.

W N. Zelandii Rovanpera objął prowadzenie po wygraniu w sobotę dziewiątego odcinka specjalnego. Wcześniej w rajdzie prowadził Tanak, ale on i drugi kierowca teamu Hyundai Belg Thierry Neuville otrzymali 5-sekundowe kary za przekroczenie górnej granicy doładowania z systemu hybrydowego podczas superoesu otwierającego imprezę i Estończyk stracił pozycję lidera.

W całym rajdzie 22-letni Fin wygrał sześć z siedemnastu rozegranych odcinków specjalnych, najszybszy był także na ostatnim Jacks Ridge 2 o długości 6,8 km, który był Power Stage i dał mu możliwość zdobycia dodatkowych 5 punktów do klasyfikacji generalnej mistrzostw świata.