https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Awans europejski

Agnieszka Domka
Jedyną formą zatrudnienia w Unii Europejskiej, dostępną dla obywateli państw innych niż członkowskie, jest praca czasowa. Na razie nie możemy liczyć na więcej. Sytuacja zmieni się, gdy Polska przystąpi do UE.

     Komisja Europejska określiła minimalną liczbę etatów, które chce do 2010 r. zapełnić obywatelami państw członkowskich, przystępujących do Unii 1 maja przyszłego roku. Dla Polaków rezerwuje się 1341 miejsc. Liczba ta nie obejmuje 500 stanowisk tymczasowych, na które rekrutacja rozpoczęła się już w styczniu br.
     Finał w Brukseli
     
Generalnie posady w organach Unii obsadzane są na zasadach konkursowych. Pierwsze konkursy dla kandydatów z nowo przyjętych państw odbędą się w 2004 r. Egzaminy pisemne przeprowadzane będą w kraju, natomiast część ustna w Brukseli. Do stolicy zjednoczonej Europy pojadą kandydaci, którzy najlepiej wypadną podczas części pisemnej. Za podróż i utrzymanie zapłaci UE.
     Żeby wziąć udział w konkursie, trzeba starannie wypełnić specjalny formularz rejestracyjny - jest on dostępny w Internecie, podobnie jak informacje o rozpoczynających się naborach i potrzebne adresy.
     Robi się to odręcznie, używając czarnego długopisu i wielkich liter. Przyjmowane są tylko oryginały dokumentów.
     Osoby, które najlepiej wypadną podczas rekrutacji, będą zatrudnione na okres próbny. Dla administratorów i tłumaczy będzie to 9 miesięcy, zaś dla personelu pomocniczego pół roku. Po pomyślnym ukończeniu tegoż okresu, uzyskają status urzędnika mianowanego. Oznacza to możliwość rozwoju kariery na długie lata, ponieważ urzędnicy europejscy nie mogą być zwalniani z pracy, chyba że dopuścili się rażącego zaniedbania swoich obowiązków.
     Doświadczenie i wykształcenie
     
Jednym z ważniejszych kryteriów jest doświadczenie zawodowe i wykształcenie. Kandydaci do pracy w administracji muszą legitymować się dyplomem wyższej uczelni (te uzyskane poza granicami UE muszą być oficjalnie uznane). Pracownicy biur powinni mieć ukończoną szkołę pomaturalną, sekretarki - średnią. Kandydaci na członków obsługi technicznej potrzebują świadectwa szkoły podstawowej. Uwaga! Wszystkich obowiązuje znajomość co najmniej jednego języka urzędowego Unii.
     Po przystąpieniu do UE, Polsce (oraz pozostałym krajom kandydującym) przypadnie też pula stanowisk, których obsada odbywać się będzie w drodze nominacji lub wyboru. Oto kilka przykładów: 1 komisarz i 1 dyrektor generalny lub jego zastępca, w Komisji Europejskiej; 54 posłów do Parlamentu Europejskiego; 1 sędzia w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości; 1 sędzia w Trybunale Pierwszej Instancji; 1, 2 przedstawicieli w Europejskim Banku Inwestycyjnym oraz przedstawiciele w Komitecie Naukowym EUROATOM.
     Gdzie szukać informacji?
     
- www.europa.eu.int/index-en.htm
     - www.europa.delpol.pl
     - www. europa.eu.int/epso
     - www.ukie.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska