- Jak wynika z przeprowadzonej przez nasz urząd analizy zeznań podatkowych za 2010 rok, dochód powyżej miliona złotych osiągnęło 14 osób - informuje Barbara Narożniak, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Mogilnie. Najbogatszy mieszkaniec powiatu uzyskał dochód, przekraczający blisko 9 milionów złotych.
Przeczytaj także:"Dostał, co chciał: dobrą śmierć". A co z naszym testamentem życia?
Przybyło najbogatszych
Liczba krezusów - mimo nie najlepszej koniunktury gospodarczej - powiększyła się o dwóch w stosunku do poprzedniego roku. Byłoby ich zapewne więcej, ale nasz potencjał gospodarczy nie jest duży. Dominują firmy (31 proc.), prowadzące handel hurtowy i detaliczny oraz świadczące usługi w zakresie napraw pojazdów.
Natomiast przedsiębiorstw, zatrudniających powyżej 50 pracowników, jest zaledwie nieco ponad 1 procent w ogólnej strukturze podmiotów gospodarczych (a jest ich w sumie 3272).
Na etacie zarabia się niewiele
Chociaż zdecydowana większość osób zatrudnionych w powiecie zarabia niewiele, na pewno grubo poniżej średniego wynagrodzenia w województwie Kujawsko-Pomorskim (we wrześniu wynosiło 3024,37 zł brutto), to jest jednak grupa osób, która po latach transformacji ustrojowej ma powody do satysfakcji zawodowej. Należą do nich niewątpliwie milionerzy oraz osoby, których dochód przekracza 500 tys. zł. Przeciętną pensję w powiecie mogileńskim (2600 zł) podnoszą m.in. lekarze, burmistrzowie, wójtowie, naczelnicy w urzędach miast i gmin, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, nauczyciele dyplomowani i mianowani. Według GUS, w sektorze publicznym zarabia się o kilkaset złotych więcej, niż w sektorze prywatnym.
Czytaj e-wydanie »