W ramach trzech spotkań z psychologiem i terapeutą grudziądzkie babcie miały okazję przekonania się jakim źródłem mądrości są dla swoich wnuków: i tych malutkich i nieco starszych. - Dzieliłyśmy się swoim doświadczeniem, a także doświadczałyśmy tego jak ważne są relacje z wnukami.
Podczas warsztatów zostały omówione m.in. typy babć, a wśród nich m.in. rozrywkowa, zaangażowana, towarzyska, skarbnica mądrości. Ponadto zajęcia obejmowały naukę umiejętności rozmawiania o uczuciach, stawiania jasnych granic i wymagań, zachęcenia wnuków do współpracy a także wspierania ich w samodzielności i budowania poczucia własnej wartości.
- Zdecydowanie łatwiej nawiązać relację z młodszymi wnukami, gdyż mamy często więcej czasu dla nich zapracowani rodzice. One chcą z nami chętniej spędzać czas niż młodzież, która już ma swoje sprawy, chcą być bardziej samodzielne. Nie są skore do słuchania naszych rad - dzieli się spostrzeżeniami pani Krystyna, babcia pięciorga wnucząt. - Najtrudniej o więzi gdy wnuki są poza granicami Polski i pozostaje sporadyczny kontakt czy to przez telefon czy internet.
Pani Krystyna podkreśla, że warsztaty były mądre a także dały wiedzę jak można jeszcze umacniać relacje między nimi a młodszym pokoleniem. - Spotkałyśmy się w dobrym miejscu z mądrymi kobietami. Stworzyłyśmy "babciową" rodzinę i chciałybyśmy aby warsztaty były kontynuowane - przyznaje pani Krystyna.
Różnice pokoleniowe mogą rodzić konflikty. Babcie uczyły się radzić z problemami
Małgorzata Durska, która jest psychologiem i pracowała z babciami podczas zajęć w poradni rodzinnej podkreśla, że dziadkowie są częścią rodziny i aktywnie uczestniczą w wychowaniu i życiu wnuków. - Z tej racji dochodzić może też do konfliktów, gdyż różnicy pokoleniowej nie da się uniknąć. Warsztaty miały pokazać babciom jak radzić sobie z problemami, ale też jak budować silne więzi - wyjaśnia Małgorzata Durska. I dodaje: - Chciałyśmy pokazać im ile z siebie dają wnukom: miłości, empatii, wrażliwości, spokoju aby sobie uświadomiły jak ważną rolę pełnią.
Poruszono też m.in. sytuacje gdy wnuki mieszkają za granicą. - Wtedy mamy do czynienia często z tęsknotą i z trudniejszą możliwością budowania relacji - tłumaczy psycholog. Ale jednocześnie zaznacza: - Wnuki są ostatnią wielką miłością dziadków, którzy są w stanie niemal wszystko dla nich poświęcić więc ich obecność w życiu małych, młodych ludzi jest bezcenna.
Marta Mazurska, terapeutka i współprowadząca zajęcia zauważa, że współcześni dziadkowie coraz częściej przekazują wnukom dziedzictwo kulturowe wchodząc w role autorytetów, oprócz tego że wchodzą w role kumpelskie. - Najpierw to wnuki uczą się od babć czy dziadków, aby niebawem stać się ich "nauczycielem" od nowoczesnych spraw - wyjaśnia Marta Mazurska. - Kontakt z wnukami odmładza i zachęca dziadków do robienia z wnukami rzeczy na które sami nie zdecydowaliby się. Wnuki są potrzebne dziadkom do pełniejszego doświadczania radości życia i wiary w ciągłość życia, a dziadkowie są potrzebni dzieciom wchodzącym w rolę rodziców, wnukom do opieki, wychowania.
W warsztatach wzięło udział 13 aktywnych pań. Odbywały się one w poradni rodzinnej działającej przy Centrum Pomocy Dziecku i Poradnictwa Rodzinnego na. os. Strzemięcin. Był to pilotażowy program.
Babcie z Grudziądza miały okazję przekonania jakim darem są ...
