MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Babciowe 2024. Takie są nowe warunki przyznawania 1500 zł dla rodzin z dziećmi

OPRAC.:
Adrianna Jackowiak
Adrianna Jackowiak
Każdy rodzic, bez względu na swoje zarobki, będzie miał możliwość ubiegania się o to świadczenie. Istotne jest jednak posiadanie umowy o pracę. Tylko rodzice zatrudnieni na podstawie umowy o pracę będą uprawnieni do otrzymania wsparcia. Rząd nie planuje uwzględniania kryterium dochodowego podczas przyznawania "babciowego".
Każdy rodzic, bez względu na swoje zarobki, będzie miał możliwość ubiegania się o to świadczenie. Istotne jest jednak posiadanie umowy o pracę. Tylko rodzice zatrudnieni na podstawie umowy o pracę będą uprawnieni do otrzymania wsparcia. Rząd nie planuje uwzględniania kryterium dochodowego podczas przyznawania "babciowego". Pixabay
Babciowe, czyli dodatkowe wsparcie dla pracujących rodziców, stało się nowym tematem dyskusji, ciesząc się dużym zainteresowaniem. Wprowadzenie dodatkowych 1500 zł miesięcznie budzi wiele pytań dotyczących kryteriów oceny aktywności zawodowej rodziców oraz zapewnienia odpowiedniej opieki nad dziećmi. Kto więc może liczyć na babciowe w 2024 roku?

Spis treści

Babciowe - nowe świadczenie dla aktywnych rodziców

Babciowe, czyli dodatkowe wsparcie dla aktywnych zawodowo rodziców, jest inicjatywą skierowaną głównie do kobiet z małymi dziećmi. Główną zasadą tego programu jest przyznawanie świadczenia osobom, które po urlopach macierzyńskich lub wychowawczych decydują się na powrót do pracy.

Dzięki temu mogą otrzymać dodatkowe 1500 złotych miesięcznie na pokrycie kosztów opieki nad dzieckiem. Warto zaznaczyć, że nowe świadczenie jest dostępne również dla ojców.

Babciowe - planowane wypłaty świadczenia

Planowane jest, że program babciowe wejdzie w życie w trzecim kwartale 2024 roku, choć dokładna data wprowadzenia nie jest jeszcze znana. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało, że wraz z jego uruchomieniem zostaną ustalone dodatkowe kryteria przyznawania świadczenia. Na ten cel w budżecie państwa przeznaczono 1,5 mld złotych.

Kto może skorzystać z babciowego w 2024 Roku?

Każdy rodzic, niezależnie od swoich dochodów, będzie uprawniony do ubiegania się o to wsparcie. Istotny jest jednak rodzaj umowy, na jakiej pracują rodzice.

Świadczenie przysługuje tylko tym, którzy pracują na umowie o pracę, a rząd nie planuje wprowadzenia kryterium dochodowego w procesie przyznawania babciowego. Szczegóły dotyczące tego świadczenia prezentujemy w poniższej galerii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec kariery wielkiej aktorki. Judi Dench rezygnuje z aktorstwa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska