Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bakteria legionella w Polsce. We Włocławku nie ma powodu do niepokoju

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Bakteria legionella występują w wodzie i rozmnaża się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.
Bakteria legionella występują w wodzie i rozmnaża się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza. pixabay.com
W Polsce rejestrowane są kolejne przypadki legionellozy. Niestety, zakażenia bakterią przyczyniły się do zgonów. Chorobę wywołują bakterie występujące w wodzie, które namnażają w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza. Sanepid wydał komunikat w związku z wystąpieniem przypadków legionellozy. Władze Włocławka natomiast zapewniają, że wyniki badań wody przeprowadzone są regularnie i obecnie nie ma powodów do niepokoju.

Spis treści

Tak może dojść do zakażenia legionellozą

Legionelloza jest chorobą układu oddechowego. Główny Inspektorat Sanitarny zaznacza, że jest to choroba zakaźna, ale nie jest zaraźliwa (nie przenosi się z człowieka na człowieka). Wywołują ją bakterie legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.

„Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody). Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą” – informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Woda we Włocławku przechodzi regularne badania

Władze Włocławka zapewniają, że woda w mieście jest regularnie badania i obecnie nie ma żadnych powodów do niepokoju. Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski zaznacza też, że sytuacja będzie cały czas monitorowania, żeby wszyscy włocławianie mogli czuć się bezpieczni.

„Doskonale zdaję sobie sprawę z niepokoju mieszkańców Włocławka po kolejnych ofiarach zakażenia bakterią Legionella w Polsce. Zwracacie się Państwo z licznymi pytaniami o bezpieczeństwo mieszkańców Włocławka zarówno do mnie jak i do pracowników MPWiK. Dlatego odwiedziłem dziś stację uzdatniania wody „Krzywe Błota” aby porozmawiać na temat ewentualnych zagrożeń z pracownikami spółki wodociągowej. Mogę z całą stanowczością podkreślić, że wyniki badań wody, które regularnie są przeprowadzane w laboratorium spółki jak i przez sanepid nie dają żadnych powodów do niepokoju” – przekazał w mediach społecznościowych prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.

Tak można zmniejszyć ryzyko zakażenia legionellozą

Warto dodać, że Główny Inspektor Sanitarny – w związku z wykrytymi w Polsce zakażeniami - wydał ostrzeżenia dla całego kraju. Ich celem jest zmniejszenia zagrożenie zakażenia się legionellozą. Tak można zmniejszyć ryzyko zakażenia:

  • Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta;
  • Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniesz z niej korzystać;
  • Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia;
  • Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.
Trwa głosowanie...

Czy Włocławek potrzebuje trzeciego mostu przez Wisłę?

NM Włocławek

Na to zwraca uwagę sanepid we Włocławku

We wtorek 29 sierpnia włocławski sanepid wystosował także pismo do różnych instytucji, w którym przypomniał o oficjalnym dokumencie zawierającym zalecenia dotyczące ponownego otwierania budynków użyteczności publicznej i zbiorowego zamieszkania po wydłużonym przestoju czy ograniczonym użytkowaniu.

„Zważywszy na zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego wody przypominam, że w celu obniżenia ryzyka wystąpienia bakterii legionella, zarządca lub właściciel budynku powinien prowadzić systematyczny monitoring poprzez właściwą eksploatację i konserwację wewnętrznej instalacji wodociągowej” – informuje w piśmie Zofia Ziółkowska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Włocławku.

Włocławski sanepid zaznacza również, by zwrócić szczególną uwagę na pewne obiekty. Mowa m. in. o fontannach, czy minitężniach.

„Zwracam również uwagę na obiekty małej infrastruktury, w tym obiekty wodne, w trakcie użytkowania których wytwarzany jest aerozol wodno-powietrzny, np. fontanny, minitężnie, kurtyny wodne, poidełka, w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego osób oraz właściwego stanu technicznego tych urządzeń” – czytamy w dalszej części pisma.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska