Spis treści
Tak może dojść do zakażenia legionellozą
Legionelloza jest chorobą układu oddechowego. Główny Inspektorat Sanitarny zaznacza, że jest to choroba zakaźna, ale nie jest zaraźliwa (nie przenosi się z człowieka na człowieka). Wywołują ją bakterie legionella, które występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza.
„Stanowi zagrożenie dla ludzi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić poprzez wdychanie powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna powstała w wyniku rozprysku wody). Legionella nie przenosi się drogą pokarmową, tzn. nie jest dla nas niebezpieczna, gdy trafi do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą” – informuje Główny Inspektorat Sanitarny.
Woda we Włocławku przechodzi regularne badania
Władze Włocławka zapewniają, że woda w mieście jest regularnie badania i obecnie nie ma żadnych powodów do niepokoju. Prezydent Włocławka Marek Wojtkowski zaznacza też, że sytuacja będzie cały czas monitorowania, żeby wszyscy włocławianie mogli czuć się bezpieczni.
„Doskonale zdaję sobie sprawę z niepokoju mieszkańców Włocławka po kolejnych ofiarach zakażenia bakterią Legionella w Polsce. Zwracacie się Państwo z licznymi pytaniami o bezpieczeństwo mieszkańców Włocławka zarówno do mnie jak i do pracowników MPWiK. Dlatego odwiedziłem dziś stację uzdatniania wody „Krzywe Błota” aby porozmawiać na temat ewentualnych zagrożeń z pracownikami spółki wodociągowej. Mogę z całą stanowczością podkreślić, że wyniki badań wody, które regularnie są przeprowadzane w laboratorium spółki jak i przez sanepid nie dają żadnych powodów do niepokoju” – przekazał w mediach społecznościowych prezydent Włocławka Marek Wojtkowski.
Tak można zmniejszyć ryzyko zakażenia legionellozą
Warto dodać, że Główny Inspektor Sanitarny – w związku z wykrytymi w Polsce zakażeniami - wydał ostrzeżenia dla całego kraju. Ich celem jest zmniejszenia zagrożenie zakażenia się legionellozą. Tak można zmniejszyć ryzyko zakażenia:
- Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta;
- Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniesz z niej korzystać;
- Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia;
- Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.
Na to zwraca uwagę sanepid we Włocławku
We wtorek 29 sierpnia włocławski sanepid wystosował także pismo do różnych instytucji, w którym przypomniał o oficjalnym dokumencie zawierającym zalecenia dotyczące ponownego otwierania budynków użyteczności publicznej i zbiorowego zamieszkania po wydłużonym przestoju czy ograniczonym użytkowaniu.
„Zważywszy na zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego wody przypominam, że w celu obniżenia ryzyka wystąpienia bakterii legionella, zarządca lub właściciel budynku powinien prowadzić systematyczny monitoring poprzez właściwą eksploatację i konserwację wewnętrznej instalacji wodociągowej” – informuje w piśmie Zofia Ziółkowska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny we Włocławku.
Włocławski sanepid zaznacza również, by zwrócić szczególną uwagę na pewne obiekty. Mowa m. in. o fontannach, czy minitężniach.
„Zwracam również uwagę na obiekty małej infrastruktury, w tym obiekty wodne, w trakcie użytkowania których wytwarzany jest aerozol wodno-powietrzny, np. fontanny, minitężnie, kurtyny wodne, poidełka, w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego osób oraz właściwego stanu technicznego tych urządzeń” – czytamy w dalszej części pisma.
