Legionelloza to choroba wywoływana przez legionelle - groźne bakterie, które najczęściej występują w wodzie, w wodnych systemach chłodzących i systemach nawilżania powietrza.
W czwartek dowiedzieliśmy się, że legionellę potwierdzono już u 113 pacjentów hospitalizowanych w Rzeszowie i na terenie powiatu rzeszowskiego, Dębicy oraz w Przemyślu. 7 osób nie żyje.
A kiedy ostatnio Sanepid odnotował przypadki zakażenia Legionellą w Kujawsko-Pomorskiem? W 2023 roku w tym województwie było 11 przypadków zakażenia Legionellą. W różnym czasie, na terenie różnych powiatów. Na szczęście wszystkie zakażone osoby wyzdrowiały, głównie po zastosowaniu antybiotykoterapii.
Po wydarzeniach w Rzeszowie internauci z całej Polski zainteresowali się bakterią Legionella. Kierownik Kliniki Pneumonologii, Onkologii i Alergologii SPSK4 w Lublinie prof. Janusz Milanowski uspokaja, że ta bakteria nie jest nowa i nie ma powodów do zbiorowej paniki w całym kraju. - Bakteria nie jest groźna dla zdecydowanej większości zdrowych osób. Najczęściej występuje w postaci stosunkowo niegroźnej infekcji układu oddechowego, tzw. gorączki pontiac. Tylko u niektórych rozwija się legionelloza, czyli ciężka postać infekcji układu oddechowego. Zależne to może być od zjadliwości szczepu bakterii, ale też od większej skłonność do zachorowania u ludzi z grup ryzyka - powiedział pulmonolog.
Gdzie występuje Bakteria Legionella?
Łukasz Betański, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy zdradził nam więcej informacji i bakterii. Bakteria żyje w zbiornikach wodnych. Zarówno w naturalnych, jak i sztucznych, mających osad denny lub muł a także wilgotną ziemię.
A występuję m.in. w sieciach kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach, myjniach czy klimatyzatorach. Legionellę, w szczególności Legionellę pneumophilę, która występuje nawet w 90 procentach, spotykamy w zbiornikach lub cysternach z gorącą i zimną wodą, w rurach z niewielkim przepływem wody lub bez jej przepływu. Także na gumie i naturalnych włóknach w zmywarkach i uszczelkach. Zakażamy się nią poprzez drogi oddechowe, które zdecydowanie atakuje.
Bakteria Legionella - co należy zrobić, aby nie dopuścić do intensywnego rozwoju tej bakterii?
Zdaniem Betańskiego zarządzający powinni dbać o sieć wewnętrznych instalacji wodnych w budynkach, o wdrożenie środków kontroli i nadzoru minimalizujących prawdopodobieństwo przeżycia bakterii Legionella i namnażania się ich w instalacjach wodnych.
Działania profilaktyczne to m.in. regularne czyszczenie zbiorników wodnych i okresowe badanie wody w sieci wodociągowej, w urządzeniach klimatyzacyjnych i leczniczych, w urządzeniach sanitarnych. To również monitoring jakości ciepłej wody użytkowej, utrzymywanie właściwej jej temperatury. I tak w instalacjach wody zimnej poniżej 25°C, a nawet poniżej 20°C. Natomiast w instalacjach wody ciepłej - powyżej 50°C. Rekomendowane jest 55°C. Wskazane jest jak najbardziej regularne czyszczenie i dezynfekcja sieci wodociągowej, likwidacja nieużytkowanych punktów czerpalnych (krany/prysznice) oraz ślepych odcinków instalacji. Także unikanie małych prędkości przepływu i długich okresów bezruchu wody w instalacji.
Takie są objawy zakażenia bakterią Legionella. Tak wygląda "choroba legionistów"
Po dostaniu się do dróg oddechowych, Legionella może przetrwać i rozmnażać się wykładniczo w ludzkich makrofagach pęcherzykowych, uwalniając toksyny i czynniki wirulencji, co prowadzi do zapalenia płuc z ogólnoustrojową dysfunkcją wielonarządową - wyjaśnia dr Leszek Potocki z Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Objawy zakażenia Legionellą dotyczą głównie układu oddechowego. Wyróżnia się dwie postacie zakażeń Legionella pneumophila:
- chorobę legionistów – o ciężkim przebiegu
- gorączkę Pontiac – o łagodnym przebiegu z objawami grypopodobnymi.
Zobacz teraz w naszej poniższej galerii, jakie są objawy zakażenia bakterią Legionella. Na takie sygnały trzeba zwrócić szczególną uwagę!
Takie są objawy zakażenia bakterią Legionella. Legionelloza ...
(S), (GR), (MWG), (PAP)