Bardzo dobre wyniki kujawsko-pomorskich firm - Grupy Apator w Toruniu i Kolejowych Zakładów Łączności w Bydgoszczy!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
Wyzwaniem dla Grupy Apator jest liczna konkurencja ze strony azjatyckich dostawców, trudna sytuacja na rynku komponentów   oraz wzrost kosztów pracy, powodujące spadek marż i cen.
Wyzwaniem dla Grupy Apator jest liczna konkurencja ze strony azjatyckich dostawców, trudna sytuacja na rynku komponentów oraz wzrost kosztów pracy, powodujące spadek marż i cen. Grupa Apator
Udostępnij:
Grupa Apator utrzymuje przychody pierwszego półrocza 2021 r. na poziomie roku poprzedniego, głównie dzięki wysokiej dynamice obrotów w segmencie Woda i Ciepło. Kolejowe Zakłady Łączności mogą pochwalić się dobrymi wynikami za siedem miesięcy 2021. Spółka zanotowała dodatni wynik netto i blisko 1 mln zł dodatniej EBITDA.

Przychody ze sprzedaży Apatora są porównywalne rok do roku (461,9 mln zł), przy EBITDA w wysokości 99,9 mln zł oraz zysku netto na poziomie 51,2 mln zł.

Apatora cieszą zmiany na rynku opomiarowania mediów

- Cieszą nas zmiany zachodzące na rynku opomiarowania mediów - komentuje Mirosław Klepacki, prezes zarządu Apator SA. - Rośnie zainteresowanie naszych klientów rozwiązaniami w zakresie inteligentnego opomiarowania oraz technologiami wspierającymi OZE, efektywność energetyczną i skuteczne zarządzanie zużyciem mediów użytkowych. Zwiększamy skalę naszej sprzedaży w zakresie nowoczesnych technologii ultradźwiękowych oraz wodomierzy z nakładkami radiowymi. Opracowana przez nas wspólnie z partnerami technologia zdalnego pomiaru gazu została wybrana przez belgijski koncern energetyczny Fluvius System Operator cv - w jednym z największych przetargów smart meteringowych w Europie. W efekcie produkowany w Tczewie gazomierz z logo Apator trafi do miliona belgijskich gospodarstw domowych, zapewniając precyzyjny i bezpieczny pomiar oraz szereg funkcjonalności wynikających ze zdalnej komunikacji urządzenia z centralnym systemem operatora. Kilka dni temu poinformowaliśmy też o wyborze oferty Apatora na dostawy liczników ee z komunikacją PLC PRIME w Energa Operator. Czekamy w pełnej gotowości na kolejne przetargi w związku z planowanym rolloutem smart meteringu w Polsce. Dzięki szerokiemu wprowadzeniu liczników smart będzie można zaoferować odbiorcom w Polsce dostęp do nowoczesnych taryf dynamicznych, których największą zaletą jest możliwość realnego zarządzania zużyciem energii tj. dostosowanie poziomu konsumpcji energii do aktualnych cen na rynku.

Wyzwaniem dla Grupy Apator jest liczna konkurencja ze strony azjatyckich dostawców, trudna sytuacja na rynku komponentów oraz wzrost kosztów pracy, powodujące spadek marż i cen – odczuwalny zwłaszcza w segmencie EE.

- W obecnych warunkach rynkowych uważnie monitorujemy obszary zadłużenia i płynności Grupy w celu zapewnienia bezpieczeństwa finansowego i ciągłości działania operacyjnego – dodaje Mirosław Klepacki. - To z kolei wymaga od nas przejściowego zwiększenia buforów strategicznych materiałów i komponentów, co przekłada się na zwiększony poziom zaangażowanego kapitału obrotowego netto. Sytuacja finansowa Grupy pozostaje w pełni bezpieczna, stąd zrealizowana z pełną odpowiedzialnością wypłata drugiej części dywidendy, zgodnie z wolą naszych Akcjonariuszy.

Kolejowe Zakłady Łączności stawiają na rozwój innowacyjnych produktów

Kolejowe Zakłady Łączności w Bydgoszczy mogą pochwalić się dobrymi wynikami za siedem miesięcy 2021. Spółka zanotowała dodatni wynik netto i blisko 1 mln zł dodatniej EBITDA, która jest kluczowym wskaźnikiem dla firm technologicznych. Spółka osiągnęła kilkuprocentową rentowność na sprzedaży i ponad 6 % marżę EBITDA.

- Spółka efektywnie kontynuuje realizację planu optymalizacji kosztów i restrukturyzacji, co skutkuje poprawieniem płynności finansowej i spłaceniem niemalże wszystkich przeterminowanych zobowiązań. Po uporządkowaniu sytuacji wewnętrznej koncentrujemy się na rozwoju i innowacyjnych produktach co znajduje wyraz w nowej Strategii spółki – powiedział Michał Putkiewicz, prezes zarządu Kolejowych Zakładów Łączności.

Zakupy róbmy racjonalnie a nie emocjonalnie KOMENTARZ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie