Zobacz wideo: Sprawdzamy, co w Polsce drożeje najszybciej.
Utrzymano poziom sprzedaży licząc rok do roku. Stabilna była sprzedaż energii elektrycznej, niższe za to były obroty w segmencie Gaz. Te jednak zostały w pełni zrekompensowane wzrostem przychodów w wodzie i cieple - informuje Grupa Apator.
Szczególnie wyraźna jest poprawa sytuacji w segmencie wody i ciepła, gdzie nastąpił wzrost sprzedaży w kraju i za granicą (+ 14 proc. rok do roku), i jest to kontynuacja ożywienia z drugiej połowy 2020 r. Jednocześnie odbudowano zamówienia z istotnych rynków i nastąpił wzrost obrotów do poziomów sprzed pandemii. Udało się też pozyskać nowych odbiorców.
To też może Cię zainteresować
W segmencie energii elektrycznej sytuację określa się jako stabilną (obroty podobne jak w analogicznym okresie roku ubiegłego), co jednak przekłada się na niższą sprzedaż krajową (a to związane jest z utrudnieniami w dostawach komponentów), ale też na rekompensację tego stanu wzrostem obrotów eksportowych. Podkreśla się presję klientów na cenę produktów Grupy Apator oraz wzrost kosztów surowców, co ma swoje odzwierciedlenie w spadku marży.
To też może Cię zainteresować
Sprzedaż w segmencie gazu utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie. Dynamiczny wzrost nastąpił w kraju, natomiast w eksporcie - wobec kończących się możliwości rozwojowych (tzw. rollout’ów) na dotychczasowych kluczowych rynkach zagranicznych - uwidoczniły się nowe kierunki sprzedaży. Niemniej sprzedaż rok do roku określa się na – 11 proc.
Zyski i straty
Masa zysku brutto ze sprzedaży produktów jest niższa o 5 proc. Obroty są porównywalne, ale równocześnie odnotowano spadek rentowności wynikający z erozji cen oraz wzrostu kosztów surowców (głównie w segmencie energii elektrycznej).
Skorygowana EBITDA (zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych, podatków, amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych) była wyższa o 2,7 mln zł, a to dzięki widocznej poprawie rentowności (o 1,2 punktu procentowego). Spadek skorygowanego zysku netto określono na 20 proc. Spowodowany był zdecydowanie niższym wynikiem działalności finansowej (saldo niższe o 6,2 mln zł).
Kapitał obrotowy netto był wyższy w ujęciu rok do roku o 49,8 mln zł, a to w związku z wyższym stanem zapasów (o 15,7 mln), wzrostem należności handlowych (o 4,1 mln) i pozostałych należności (o 34,2), spadkiem poziomu zobowiązań handlowych (o 1,1) i zobowiązań kontraktowych (o 10,5 mln zł).
Ucieczka do przodu
Kierownictwo firmy zapowiada utrzymanie konkurencyjności cenowej – „ucieczkę do przodu”, co zamierza osiągnąć szeroko zakrojonym inicjatywom, jak automatyzacja, robotyzacja i optymalizacji procesów.
Znaczenia nabrały – i znalazły wyższe udziały w sprzedaży - inteligentne rozwiązania we wszystkich trzech segmentach działalności Apatora.
Apator widzi możliwości rozwoju w systemie zarządzania i nadzoru nad farmami fotowoltaicznymi i innymi odnawialnymi źródłami energii. Bo też perspektywy związane z planami zwiększania udziału energii z OZE w bilansie energetycznym Polski są dobre. Ogłoszenie pierwszych przetargów na OZE spodziewane jest w 2022 r., zaś pierwsze istotne realizacje przetargów w kolejnym roku.
