Woda, gaz i prąd - z tego żyje Grupa Apator. I ujawnia stan finansów

Marek Weckwerth
Marek Weckwerth
Grupa Apator podsumowała pierwszy kwartał tego roku
Grupa Apator podsumowała pierwszy kwartał tego roku Grupa Apator
Grupy Apator przedstawiła wyniki za pierwszy kwartał tego roku (IQ 2021). To ważna informacja zwłaszcza dla inwestorów i analityków rynku.

Zobacz wideo: Sprawdzamy, co w Polsce drożeje najszybciej.

Utrzymano poziom sprzedaży licząc rok do roku. Stabilna była sprzedaż energii elektrycznej, niższe za to były obroty w segmencie Gaz. Te jednak zostały w pełni zrekompensowane wzrostem przychodów w wodzie i cieple - informuje Grupa Apator.

Szczególnie wyraźna jest poprawa sytuacji w segmencie wody i ciepła, gdzie nastąpił wzrost sprzedaży w kraju i za granicą (+ 14 proc. rok do roku), i jest to kontynuacja ożywienia z drugiej połowy 2020 r. Jednocześnie odbudowano zamówienia z istotnych rynków i nastąpił wzrost obrotów do poziomów sprzed pandemii. Udało się też pozyskać nowych odbiorców.

To też może Cię zainteresować

W segmencie energii elektrycznej sytuację określa się jako stabilną (obroty podobne jak w analogicznym okresie roku ubiegłego), co jednak przekłada się na niższą sprzedaż krajową (a to związane jest z utrudnieniami w dostawach komponentów), ale też na rekompensację tego stanu wzrostem obrotów eksportowych. Podkreśla się presję klientów na cenę produktów Grupy Apator oraz wzrost kosztów surowców, co ma swoje odzwierciedlenie w spadku marży.

To też może Cię zainteresować

Sprzedaż w segmencie gazu utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie. Dynamiczny wzrost nastąpił w kraju, natomiast w eksporcie - wobec kończących się możliwości rozwojowych (tzw. rollout’ów) na dotychczasowych kluczowych rynkach zagranicznych - uwidoczniły się nowe kierunki sprzedaży. Niemniej sprzedaż rok do roku określa się na – 11 proc.

Zyski i straty

Masa zysku brutto ze sprzedaży produktów jest niższa o 5 proc. Obroty są porównywalne, ale równocześnie odnotowano spadek rentowności wynikający z erozji cen oraz wzrostu kosztów surowców (głównie w segmencie energii elektrycznej).

Skorygowana EBITDA (zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych, podatków, amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych) była wyższa o 2,7 mln zł, a to dzięki widocznej poprawie rentowności (o 1,2 punktu procentowego). Spadek skorygowanego zysku netto określono na 20 proc. Spowodowany był zdecydowanie niższym wynikiem działalności finansowej (saldo niższe o 6,2 mln zł).

Kapitał obrotowy netto był wyższy w ujęciu rok do roku o 49,8 mln zł, a to w związku z wyższym stanem zapasów (o 15,7 mln), wzrostem należności handlowych (o 4,1 mln) i pozostałych należności (o 34,2), spadkiem poziomu zobowiązań handlowych (o 1,1) i zobowiązań kontraktowych (o 10,5 mln zł).

Ucieczka do przodu

Kierownictwo firmy zapowiada utrzymanie konkurencyjności cenowej – „ucieczkę do przodu”, co zamierza osiągnąć szeroko zakrojonym inicjatywom, jak automatyzacja, robotyzacja i optymalizacji procesów.

Znaczenia nabrały – i znalazły wyższe udziały w sprzedaży - inteligentne rozwiązania we wszystkich trzech segmentach działalności Apatora.

Apator widzi możliwości rozwoju w systemie zarządzania i nadzoru nad farmami fotowoltaicznymi i innymi odnawialnymi źródłami energii. Bo też perspektywy związane z planami zwiększania udziału energii z OZE w bilansie energetycznym Polski są dobre. Ogłoszenie pierwszych przetargów na OZE spodziewane jest w 2022 r., zaś pierwsze istotne realizacje przetargów w kolejnym roku.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie