
Jak powstał barszcz Sosnowskiego
Idea była następująca - barszcz miał być wartościową paszą dla zwierząt. Jako roślinę pastewną, sprowadzono go do Polski z Kaukazu w latach 50 ubiegłego wieku. Badania nad barszczem prowadzono w Ogrodzie Roślin Leczniczych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Uprawa rozpoczęła się w latach 60. (głównie w państwowych gospodarstwach rolnych).
Okazało się, że barszcz jest niebezpieczny i dla zwierząt, i dla ludzi. Niestety, nie dało się już nad nim zapanować - roślina zaczęła się błyskawicznie rozprzestrzeniać. Do dziś stanowi poważny problem w Polsce, Rosji czy na Białorusi.
Ten "podarunek" radzieckich naukowców określa się "zemstą Stalina". Nazwa baszcz Sosnowski pochodzi zaś od nazwiska rosyjskiego botanika, badacza flory Kaukazu - Dmitrija Iwanowicza Sosnowskiego.
Uprawa i sprzedaż barszczu Sosnowskiego są w Polsce zakazane.

Barszcz Sosnowskiego w Kujawsko-Pomorskiem
Barszcz Sosnowskiego to najniebezpieczniejsza roślina w Polsce. Wyjątkowo groźna jest w czasie upalnej i słonecznej pogody (słońce działa na toksyczność jej soków) - dla dzieci i zwierząt hodowlanych.
Uczulamy, barszcz powoduje oparzenia skóry II i III stopnia. Ropne pęcherze po spotkaniu z tą rośliną mogą pozostawiając blizny na całe życie. Wśród zagrożeń są: uszkodzenie oczu, dróg oddechowych czy wstrząs anafilaktyczny. Ba, poparzenie barszczem Sosnowskiego może doprowadzić nawet do zgonu!
Kto spotka jedną z najbardziej toksycznych roślin w kraju, może przed nią ostrzec innych. Służy do tego specjalna mapa. Uczulamy Was, naniesione na mapie zagrożeń są także punkty w Kujawsko-Pomorskiem. To:
- Skępe (powiat lipnowski)
- Grudziądz, Święte i Gardeja (powiat grudziądzki)
- Chełmża, Brąchnowo, Różankowo, Osiek, Łysomice, Toruń osiedle Bielany (powiat toruński)
- okolice Brdy w Bydgoszczy, Łukowiec, Tryszczyn, Zielonczyn (powiat bydgoski)
- Lubaszcz, Kowalewo (powiat nakielski)
- Rucewo (powiat inowrocławski)
(źródło: barszcz.edu.pl)
Warto też dowiedzieć się, co robić w przypadku ewentualnego poparzenia. O tym, i o pochodzeniu Barszczu sosnowskiego przeczytasz m.in. na kolejnych stronach.
Osiąga ponad 4 metry wysokości, a wyglądem przypomina przerośnięty koper - barszcz Sosnowskiego:
Źródło: Agencja TVN
Dostawca: x-news

Co robić w przypadku oparzenia barszczem Sosnowskiego
Kiedy dostrzeżesz objawy (zaczerwienienie skóry, pęcherze wypełnione surowiczym płynem, nudności i wymioty), natychmiast udaj się do lekarza.
Ostrzegamy - w razie oparzenia unikaj wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych przez minimum dwie doby. Inaczej może dojść do zwiększenia stanu zapalnego i pojawienia się blizn. Stany zapalne może zmniejszyć maść/krem.

Co zrobić w przypadku barszczu Sosnowskiego
Jeśli zauważysz tę niebezpieczną roślinę, daj znać straży miejskiej albo odpowiednim służbom, które zajmującą się ochroną środowiska na danym terenie.
Dodajmy, że zwalczanie barszczu Sosnowskiego jest wyjątkowo trudne. Chodzi o jego odporność na wiele środków chemicznych i fakt, iż nie wystarczy go skosić (trzeba usunąć system korzeni, który jest bardzo rozwinięty). Na dodatek, barszcz szybko wydaje nowe nasiona.