Amerykańscy naukowcy wzięli pod lupę baseny z kulkami - jedną z ulubionych rozrywek dzieci, szczególnie w parkach rozrywki, klubach malucha, salach zabaw czy centrach handlowych.
Wyniki badań opublikowane w American Journal of Infection Control są przerażające. Okazuje się, że w basenach z piłeczkami czai się mnóstwo patogenów i zanieczyszczeń, które są realnym zagrożeniem dla zdrowia a nawet życia dzieci! Tak lubiane przez dzieci piłeczki są siedliskiem brudu, resztek wymiocin, kału czy moczu.
Przyczyną może być brak odpowiedniej higieny - baseny i wypełniające je plastikowe kulki są czyszczone niedokładnie lub nie są czyszczone tygodniami! W ten sposób umożliwia się rozwój groźnym bakteriom.
Na piłeczkach wykryto groźne drobnoustroje, bakterie i drożdże, w tym takie, które mogą powodować poważne choroby zagrażające nawet życiu dziecka. Zagrożenie jest większe, jeśli dziecko ma skaleczenie, bierze kulki do buzi lub jeśli ma osłabioną odporność (Ina przykład w skutek przebytej choroby).
Na każdej piłce doliczono się około tysiąca bakterii!
Ktoś mógłby powiedzieć, że przecież bakterie i groźne drobnoustroje są wszędzie. Prawda. Jednak niektóre bakterie znalezione na piłeczkach z basenów mogą prowadzić do infekcji, a nawet śmierci. Wśród zaobserwowanych zarazków były takie, które powodują między innymi posocznicę, zapalenie opon mózgowych, zapalenie płuc czy zakażenia krwi.
Dziecko idzie do szpitala? Rodzicu, za te rzeczy prawdopodob...
Naukowcy wymieniają m.in.:
- Enterococcus faecalis - powodujące infekcyjne zapalenie wsierdzia i zakażenia układu moczowego,
- Staphylococcus hominis - wywołujące infekcje układu krążenia,
- Streptococcus oralis - związane z zespołem ostrej niewydolności oddechowej u dorosłych,
- Acinetobacter lwofii - powodujące zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz infekcje skórne.
Badacze wzięli pod lupę sześć basenów z piłeczkami zlokalizowanych w klinikach fizjoterapii w stanie Georgia. Wyciągnięto z nich po 9-15 kulek z różnych głębokości.
Dokładne wyniki badań American Journal of Infection Control znajdziesz TUTAJ
Czy w basenach z piłeczkami w Polsce jest podobnie? Nie ma na to danych, ale łatwo się domyślić, że prawdopodobnie sytuacja wcale nie wygląda lepiej. Jak informuje onet.pl za Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną - takie miejsca nie podlegają urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a przepisy prawne nie precyzują wymagań dotyczących prowadzenia tego typu działalności, a także podstawowych kwestii związanych z procesem mycia i dezynfekcji.
Te produkty zostały wycofane przez GIS. Na liście jest także...
PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych
