Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Baseny z piłeczkami pełne groźnych bakterii. Może dojść nawet do zapalenia opon mózgowych!

mw-g za American Journal of Infection Control, metro.co.uk
Brud, resztki wymiocin, kał i mocz... Ponad tysiąc różnych bakterii na każdej pojedynczej piłce. Według najnowszych badań baseny z piłeczkami mogą zawierać zarazki potencjalnie zagrażające życiu dziecka!
Brud, resztki wymiocin, kał i mocz... Ponad tysiąc różnych bakterii na każdej pojedynczej piłce. Według najnowszych badań baseny z piłeczkami mogą zawierać zarazki potencjalnie zagrażające życiu dziecka! pixabay.com
Brud, resztki wymiocin, kał i mocz... Ponad tysiąc różnych bakterii na każdej pojedynczej piłce. Według najnowszych badań baseny z piłeczkami mogą zawierać zarazki potencjalnie zagrażające życiu dziecka!

Amerykańscy naukowcy wzięli pod lupę baseny z kulkami - jedną z ulubionych rozrywek dzieci, szczególnie w parkach rozrywki, klubach malucha, salach zabaw czy centrach handlowych.

Wyniki badań opublikowane w American Journal of Infection Control są przerażające. Okazuje się, że w basenach z piłeczkami czai się mnóstwo patogenów i zanieczyszczeń, które są realnym zagrożeniem dla zdrowia a nawet życia dzieci! Tak lubiane przez dzieci piłeczki są siedliskiem brudu, resztek wymiocin, kału czy moczu.

Przyczyną może być brak odpowiedniej higieny - baseny i wypełniające je plastikowe kulki są czyszczone niedokładnie lub nie są czyszczone tygodniami! W ten sposób umożliwia się rozwój groźnym bakteriom.

Na piłeczkach wykryto groźne drobnoustroje, bakterie i drożdże, w tym takie, które mogą powodować poważne choroby zagrażające nawet życiu dziecka. Zagrożenie jest większe, jeśli dziecko ma skaleczenie, bierze kulki do buzi lub jeśli ma osłabioną odporność (Ina przykład w skutek przebytej choroby).

Na każdej piłce doliczono się około tysiąca bakterii!

Ktoś mógłby powiedzieć, że przecież bakterie i groźne drobnoustroje są wszędzie. Prawda. Jednak niektóre bakterie znalezione na piłeczkach z basenów mogą prowadzić do infekcji, a nawet śmierci. Wśród zaobserwowanych zarazków były takie, które powodują między innymi posocznicę, zapalenie opon mózgowych, zapalenie płuc czy zakażenia krwi.

Dodatkowe opłaty od osób przebywających w szpitalach stały się niemal codziennością. Podczas pobytu w szpitalu pacjenci mogą zostawić sporo pieniędzy na opłaty dodatkowe. Gdy do szpitala idzie dziecko, jest to wielkie przeżycie zarówno dla niego, jak i dla całej rodziny. A dodatkowo może to być także spory wydatek...Zobacz też: Tutaj kobiety rodzą dzieci. Tak wyglądają porodówki w polskich szpitalach [zdjęcia]Na jakie dodatkowe opłaty lepiej się przygotowć, przebywając z dzieckiem w szpitalu? Sprawdź na kolejnych slajdach >>>Sprawdź także: Idziesz do szpitala? Przygotuj drobne! Za to szpitale mogą pobierać opłatyFlesz - bezpieczne dziecko. To musisz wiedzieć!

Dziecko idzie do szpitala? Rodzicu, za te rzeczy prawdopodob...

Naukowcy wymieniają m.in.:

  • Enterococcus faecalis - powodujące infekcyjne zapalenie wsierdzia i zakażenia układu moczowego,
  • Staphylococcus hominis - wywołujące infekcje układu krążenia,
  • Streptococcus oralis - związane z zespołem ostrej niewydolności oddechowej u dorosłych,
  • Acinetobacter lwofii - powodujące zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych oraz infekcje skórne.

Badacze wzięli pod lupę sześć basenów z piłeczkami zlokalizowanych w klinikach fizjoterapii w stanie Georgia. Wyciągnięto z nich po 9-15 kulek z różnych głębokości.

Dokładne wyniki badań American Journal of Infection Control znajdziesz TUTAJ

Czy w basenach z piłeczkami w Polsce jest podobnie? Nie ma na to danych, ale łatwo się domyślić, że prawdopodobnie sytuacja wcale nie wygląda lepiej. Jak informuje onet.pl za Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną - takie miejsca nie podlegają urzędowej kontroli Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a przepisy prawne nie precyzują wymagań dotyczących prowadzenia tego typu działalności, a także podstawowych kwestii związanych z procesem mycia i dezynfekcji.

Salmonella w mięsie, jajkach i wafelkach, szkło w buraczkach... W 2019 GIS wydał sporo ostrzeżeń w sprawie groźnych dla zdrowia produktów. Główny Inspektorat Sanitarny wydał także pierwsze komunikaty dotyczące 2020 roku.Których produktów dotyczą ostrzeżenia GIS? I z jakiego powodu zostały wycofane ze sprzedaży? Informujemy na następnych slajdach >>>

Te produkty zostały wycofane przez GIS. Na liście jest także...

PiS obiecuje: 500 plus na pierwsze dziecko, "13" emerytura dla najstarszych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska