Dziś do baszty gromadzącej dzieła chojniczanina Janusza Trzebiatowskiego i podarowane przez niego eksponaty przyjdą uczniowie podstawówki i gimnazjum, by odebrać nagrody w konkursie plastycznym ogłoszonym przez ZS nr 7. Konkurs miał zasięg powiatowy, a nagrody wręczy im sam Janusz Trzebiatowski.
Już 14 maja baszta zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu "Rozmowy z mistrzem", a gościem będzie wybitny dyrygent Tadeusz Strugała. - Tym razem będzie mówił - śmieje się Janusz Trzebiatowski. - Liczę na ostrą dyskusję, na zasadzie wszystko za wszystko.
To będzie bardzo elitarne spotkanie, za zaproszeniami, więc nie wszyscy będą mieli okazję wziąć w nim
udział.
Chojnice. Janusz Trzebiatowski chce, żeby w baszcie było centrum sztuki
Wśród kolejnych gości wymieniani są Jerzy Trela, Andrzej Wajda, Jerzy Stuhr czy Włodzimierz Łajming, syn pisarki Anny Łajming, znany i ceniony malarz. Do Chojnic ma też przyjechać Elżbieta Stefańska, wybitna klawesynistka, która koncertowała nie tak dawno w Krojantach.
Na pierwszą rocznicę istnienia baszty w bazylice mniejszej planowany jest koncert organisty prof. Juliana Gembalskiego. - To na pewno będzie wydarzenie - cieszy się Trzebiatowski. - Chciałbym już teraz zaprosić na nie miłośników kultury i sztuki. Mam nadzieję zapełnić bazylikę do ostatniego miejsca.
Artysta podkreśla, że przez cały czas uzupełnia zbiory w baszcie. Tym razem też przywiózł z Krakowa drobny rarytas w postaci chińskiego lwa z 800 r. n.e. Ale w kolejce czekają kolejne eksponaty.
Dobra jest też wiadomość, że Chojnice i baszta będą uczestniczyć w projekcie europejskim firmowanym przez stowarzyszenie POLART z Krakowa. Dzięki niemu chojniczanie będą mogli obejrzeć propozycje kulturalne z Krakowa, Pragi i Madrytu, bo te miasta uczestniczą w tym przedsięwzięciu.
- Spotkanie organizacyjne już 25 maja - informuje Trzebiatowski. - Program ruszy z końcem września.