https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bataliony budowlane

Bożena Sobolewska

     _W latach: 1951-1952 odbywałem służbę wojskową w Batalionie Budowlanym. W związku z tym mam pytanie: czy należy mi się jakiś dodatek do emerytury z tego tytułu? Jeżeli tak to gdzie się zwrócić w tej sprawie i jakie dokumenty są potrzebne? - _JAN z Chełmży.
     W myśl art. 1 ustawy z dnia 2 września 1994 roku o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach rud uranu i batalionach budowlanych (Dz.U. z 2001 roku nr 60, poz. 622 ze zm.), świadczenie pieniężne przysługuje żołnierzom:
     

  • zastępczej służby wojskowej, którzy w latach 1949 - 1959 byli przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla, kamieniołomach oraz w zakładach pozyskiwania i wzbogacania rud uranowych,
         

  • z poboru w 1949 roku, którzy byli wcieleni do ponadkontyngentowych brygad "Służby Polsce" i przymusowo zatrudniani w kopalniach węgla i kamieniołomach,
         

  • przymusowo zatrudnianym w batalionach budowlanych w latach 1949-1959.
         Osobie uprawnionej jednocześnie do przedmiotowego świadczenia oraz do dodatku kombatanckiego, dodatku dla rolników z tytułu pracy przymusowej wykonywanej w czasie II wojny światowej, a także do świadczenia pieniężnego określonego w przepisach o osobach deportowanych do pracy przymusowej oraz osadzonych w obozach pracy przez III Rzeszę i ZSRR - przysługuje tylko jedno z tych świadczeń lub jeden z dodatków, wyższy bądź wybrany przez osobę zainteresowaną.
         Omawiane świadczenie wynosi 6,82 zł za każdy pełny miesiąc trwania pracy w batalionie budowlanym, nie więcej jednak niż 135,96 zł. Przyznawane ono jest przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, na podstawie zaświadczenia organu wojskowego (wydaje je wojskowy komendant uzupełnień, właściwy ze względu na pana miejsce zamieszkania) potwierdzającego rodzaj i okres wykonywania przymusowego zatrudnienia w batalionie.
         Wydanie takiego zaświadczenia powinno być poprzedzone zasięgnięciem przez organ wojskowy opinii właściwego stowarzyszenia zrzeszającego byłych żołnierzy górników. Opinia sporządzana jest bezpłatnie.

  • Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska