
Beczka czy oczko wodne? Sposoby na oszczędzanie wody
W Polsce wykorzystujemy znikomą część wody deszczowej, większość spływa do Bałtyku. Miejskie wodociągi chcą przekonać bydgoszczan, by deszczówkę wykorzystywać.
Na początek niezbyt optymistyczna informacja: w naszym kraju mamy najniższe zasoby wody w Europie. Co gorzej, aż 97 procent wody deszczowej w Polsce ląduje w Morzu Bałtyckim, a to oznacza, że wykorzystujemy zaledwie 3 procent.
- Wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości będziemy mieli do czynienia z deficytem wody - mówi Maria Wasiak, zastępca prezydenta Bydgoszczy. - Umiejętne zarządzanie nią będzie więc dla nas wszystkich pewnego rodzaju wyzwaniem. Nowe przepisy sprawią zaś, że w naszym interesie będzie przechowywanie wody.
Pogoda na dzień (28.03.2018) | KUJAWSKO-POMORSKIE
źródło: TVN Meteo/x-news

Beczka czy oczko wodne? Sposoby na oszczędzanie wody
Miejskie Wodociągi i Kanalizacja przygotowały specjalny katalog, w którym specjaliści podpowiadają sposoby na wykorzystanie wody deszczowej.
- To są rozwiązania zarówno dla właścicieli domków jednorodzinnych, zarządców nieruchomości, jak i właścicieli firm - wymienia wiceprezydent Wasiak.
Jak dodaje Marek Jankowiak, rzecznik wodociągów, część informacyjna katalogu jest już dostępna na stronie miasta www.bydgoszcz.pl i stronie wodociągów www.mwik.bydgoszcz.pl.

Beczka czy oczko wodne? Sposoby na oszczędzanie wody
- Najważniejsze to zmienić filozofię gospodarowania wodą. Kiedyś myślano o tym, jak najszybciej się jej pozbyć. Teraz, jak ją najlepiej wykorzystać - wyjaśnia Stanisław Drzewiecki, prezes bydgoskich wodociągów.
I dodaje, że powinniśmy iść w kierunku miasta gąbki, które wodę zatrzymuje i w mądry sposób zagospodarowuje.

Beczka czy oczko wodne? Sposoby na oszczędzanie wody
Przypomnijmy, że bydgoskie wodociągi dostały 130 milionów złotych unijnego dofinansowania na przebudowę kanalizacji deszczowej. Inwestycje mają nie tylko ograniczyć problem zalewania ulic, ale również sprawić, by deszczówka była lepiej zagospodarowana.
Program obejmuje budowę 14 km sieci kanalizacji deszczowej, przebudowę 90 km sieci kanalizacji deszczowej oraz budowę 81 urządzeń służących gospodarowaniu wodami opadowymi (zbiorniki retencyjne, podczyszczalnie ścieków deszczowych, instalacje do nawadniania terenów zielonych).