Festiwal Muzyki i Sztuki Kosmicznej Astro Gru, 16 września 2023
Grudziądzki festiwal jest organizowany w związku z 550. urodzinami Mikołaja Kopernika, a także 480. rocznicą wydania dzieła „De revolutionibus”. W jego programie są koncerty audiowizualne, projekcje filmowe, wykłady, prezentacje niezależnych wydawnictw muzycznych oraz warsztaty tworzenia kosmicznych filmów na diaskopie.
Zaproszeni artyści – na co dzień poruszający się równolegle w obrębie rozmaitych gatunków muzycznych i produkcji wizualnych – będą interpretować w nowy i nieoczywisty sposób Kosmos, astronomię lub wprost nawiązywać do dzieła Kopernika - objaśniają organizatorzy
.
Program festiwalu Astro Gru: 16 września, 2023, klub "Akcent" w Grudziądzu
Dla dzieci, o g. 11 w "Akcencie" rozpoczną się warsztaty tworzenia kosmicznych filmów na diaskopie, które prowadzić będzie Anna Ruta Pilewicz. Wstęp na te zajęcia jest wolny, ale obowiązują zapisy mail: [email protected]
- g. 16-22 - prezentacja niezależnych wydawnictw muzycznych
- g. 17 - pokazy filmowe:
- „SZEPT GWIAZD", reż. Mateusz Matyasik (2022, 21') O tym filmie pisaliśmy TUTAJ
- „SOLAR SYSTEM – vol. 1: HELIOCENTRIC" (2023, 10')
- g. 18 - wykłady:
- Jacek Drążkowski (Urania - Postępy Astronomii) - „Kosmos w muzyce, muzyka w Kosmosie"
- Sebastian Soberski (Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne w Grudziądzu) - „Dźwięki i rytmy Kosmosu"
- g. 19 - koncerty audiowizualne:
- Voices Of The Cosmos
- Mazzoll / Anna Ruta Pilewicz
- Tadeusz Łuczejko - AQUAVOICE
Wstęp na festiwal: 15 zł.
Organizatorem Festiwalu Muzyki i Sztuki Kosmicznej AstroGru jest Fundacja Artystyczna Kosmos z Torunia. Festiwal dofinansowano ze środków Gminy-Miasto Grudziądz.
Muzyczną gwiazdą festiwalu będzie Tadeusz Łuczejko z projektem AQUAVOICE
Łuczejko to plastyk, realizator dźwięku, muzyk. Pomysłodawca oraz dyrektor artystyczny Międzynarodowych Prezentacji Multimedialnych AMBIENT FESTIVAL w Gorlicach. Na swoim koncie ma 10 autorskich płyt wydanych pod szyldem AQUAVOICE. Jest laureatem złotej dziesiątki konkursu Radiowej Trójki na najlepsze nagranie muzyki elektronicznej. Grał z takimi artystami jak m.in. Tomasz Stańko, Marek Biliński, Józef Skrzek, Władysław Komendarek, Michel Banabila, Robin Guthrie (Cocteau Twins), Neuronium, Hans Joachim Roedelius, Alex Paterson /The ORB/, Harald Grosskopf, Manuel Göttsching, Pieter Nooten. Jako plastyk, projektował ilustracje książkowe współpracując z takimi wydawnictwami jak "Iskry", "Alfa" - Warszawa, "PiK" Katowice czy "ART" w Kielcach. Na koncie ma okładki do książek Stephena Kinga, Roberta Howarda, Poula Andersona, Jacka Higginsa i innych. Za swoje plakaty otrzymał kilka nagród i wyróżnień, między innymi na Ogólnopolskich warsztatach graficznych w Warszawie. Jest autorem kilku wystaw indywidualnych. Trzykrotny laureat nagrody plastycznej im. Alfreda Długosza, laureat nagrody "Mosty Starosty" i "Dersława" najważniejszej nagrody przyznawanej przez Burmistrza miasta Gorlice, za osiągnięcia w promowaniu miasta.
Voices Of The Cosmos
To reprezentacja Grudziądza i Torunia. Projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku: Rafała Iwańskiego (muzyka znanego z grup |MEDA, HATI, solo występującego jako X-NAVI:ET) i Wojciecha Ziębę (solo występującego jako ELECTRIC URANUS, producenta instrumentów akustycznych) oraz astronoma Sebastiana Soberskiego, kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu i radioastronoma w Instytucie Astronomii UMK w Piwnicach pod Toruniem. Projekt VOICES OF THE COSMOS w nowatorski sposób łączy osiągnięcia astronomii z muzyką elektroakustyczną. Twórcy korzystają z oryginalnych sygnałów pozaziemskich i dźwięków odbieranych przez radioteleskopy (np. pulsary, magnetosfery planet, Słońce, zorza polarna, masery) oraz inne urządzenia radiowe, korzystają też z sonifikacji i archiwalnych nagrań z misji kosmicznych. Ścieżki instrumentalne zintegrowane z przetworzonymi rytmami i tonami "dźwięków kosmicznych" tworzone są za pomocą instrumentów elektronicznych, zarówno cyfrowych, jak i analogowych, a także rozmaitych obiektów akustycznych. Grupa od 2009 roku popularyzuje astronomię przez muzykę i muzykę w środowisku naukowym oraz eksperymentalne techniki generowania dźwięków elektroakustycznych. Projekt był wielokrotnie prezentowany w formie koncertów audiowizualnych w prestiżowych instytucjach naukowych, galeriach, klubach i na festiwalach muzycznych, również w wersji rozszerzonej o wykłady astronomiczne i obserwacje nieba, a także warsztaty dźwiękowe.
Jerzy Mazzoll
To wirtuoz klarnetu basowego, sięgający głęboko do tradycji polskich improwizatorów i twórców muzyki współczesnej połowy XX w. Twórca albumów, które zmieniły oblicze polskiej muzyki improwizowanej. Był jednym z inicjatorów tzw. rewolucji yassowej, jednak odciął się od tego nurtu, tworząc ideę Arhythmic Perfection i zajął się europejskim aspektem improwizacji w sztuce. Na początku lat 90. spotkał Dereka Baileya i na jego osobiste zaproszenie wyjechał do Londynu na legendarny już festiwal "company week". Producentem jego pierwszej płyty "Perplex" był Tony Oxley. Mazzoll współpracował także z orkiestrą Django Batesa i kwartetem Petera Brötzmanna. Wydał serię płyt "Diffusion Ensamble", improwizując na scenie z artystami różnych dziedzin sztuki. W czasie tej praktyki spotkał Petera Kowalda oraz Olgę Szwajgier i poprowadził z nimi warsztaty, które miały wpływ na całe pokolenie muzyków. Tworzył festiwal Art Depot zajmujący się naturą improwizacji w różnych kulturach. Współpracował z niezliczonymi artystami z kręgów muzyki jazzowej, rockowej i elektronicznej.
Anna Ruta Pilewicz
To artystka wizualna, teatrolożka (UMK Toruń), absolwentka pedagogiki sztuki w Instytucie Studiów Podyplomowych w Warszawie. Jej zawodowe obszary to: sztuki wizualne wideo-art, malarstwo, grafika, literatura oraz pogranicza sztuk (wideo-poezja), a także interdyscyplinarne warsztaty edukacyjne. Współpracowała z artystami dźwięku i obrazu, m.in. z Rafałem Iwańskim, Magdaleną Głocką, Jeffem Gburkiem, Xavierem Baylem. Do tej pory swoje projekty prezentowała między innymi na Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych Experyment w Zbąszyniu, Festiwalu TRANS/WIZJE (CSW Warszawa), Festiwalu Audiowizje (CSW Toruń), Międzynarodowym Festiwalu Światła Skyway (Toruń), Festiwalu Muzykofilia, a także w TVP Kultura. Brała udział w wystawach indywidualnych i zbiorowych (m.in. Galeria Sztuki Wozownia, Toruń). Autorka poezji oraz artykułów na temat teatru, dramatu oraz sztuk plastycznych. Od 2013 roku prowadzi interdyscyplinarną pracownię artystyczną Rekwizytornię Drzew, w której odbywają się warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz seniorów.
"Tu jest fajnie!". W nowym domu dziecka w Łasinie zamieszkało 14. dzieci zobacz wideo:
