https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Wiecznie młodzi w metalu". Zespół Turbo będzie gwiazdą Festiwalu Szelesty 2025 w Sępólnie Krajeńskim

Sandra Szymańska
Legenda polskiego heavy metalu - zespół Turbo - będzie gwiazdą koncertu Szelesty Festival 2025 w Sępólnie.
Legenda polskiego heavy metalu - zespół Turbo - będzie gwiazdą koncertu Szelesty Festival 2025 w Sępólnie. Łukasz Capar
Festiwal Szelesty, jak zapowiadali organizatorzy, będzie miał swoją drugą edycję. Niebiletowany koncert zaplanowany jest na 5 września na terenie Krajna Park w Sępólnie Krajeńskim, a jego gwiazdą będzie kultowy heavymetalowy zespół Turbo, który w tym roku obchodzi 45-lecie istnienia.

Festiwal "Szelesty" można określić wyjątkowym wydarzeniem, które w 2024 roku po ponad 20 latach wróciło do Sępólna Krajeńskiego. Było ono szczególne dla miłośników muzyki rockowej i heavymetalowej. Na własne życzenie wystąpił TSA MNKWL - zespół, który od dekad stanowi ikonę polskiego heavy metalu. Obok gwiazdy wieczoru, scenę zdominowały również lokalne formacje: Human Shape, Enfloria i Łzy Sołtysa. Wydarzenie miało silny charakter lokalny, ale jednocześnie przyciągnęło fanów z różnych części regionu.

Szelesty 2024 – reaktywacja. Tchnienie nowego życia w kulturę

Artur Juhnke, pomysłodawca reaktywacji festiwalu, nie krył zadowolenia z powrotu "Szelestów" po tak długiej przerwie. Dla niego organizacja tego wydarzenia była przede wszystkim próbą przywrócenia Sępólna na mapę znaczących miejsc mocnych brzmień. W rozmowie z nami wspomniał, że jego celem było również połączenie nowej i starej generacji fanów tego rodzaju muzyki.

Sami mieszkańcy Sępólna Krajeńskiego również wyrażali swoje entuzjastyczne opinie na temat festiwalu. Dla wielu z nich, szczególnie tych, którzy dorastali w erze świetności rocka, "Szelesty" były jak podróż w czasie – wspomnienia koncertów sprzed lat ożyły na nowo. Starsze pokolenia przyznały, że cieszą się, że ich dzieci mogą doświadczyć na żywo muzyki, która kształtowała ich młodość. Z kolei młodzi byli zaskoczeni różnorodnością i jakością dźwięku oraz energią płynącą ze sceny, nawet od starszych zespołów takich jak TSA. Festiwal miał także na celu promocję lokalnych artystów oraz integrację społeczności.

"Szelesty" okazały się dużym sukcesem, a ich atmosfera pokazała, że muzyka heavymetalowa i rockowa nadal mają swoje miejsce w sercach wielu sępólnian i nie tylko. Inicjatywa Artura Juhnke i zaangażowanie w jej realizację wielu innych osób to dowód na to, że takie wydarzenia mogą na nowo tchnąć życie w lokalną kulturę.

Artur Juhnke - pomysłodawca i organizator reaktywowanego Festiwalu Szelesty
Artur Juhnke - pomysłodawca i organizator reaktywowanego Festiwalu Szelesty
Sandra Szymańska

Frankowski: - To jeden z ważniejszych elementów sceny kulturalnej

Zwieńczeniem reaktywacji wydarzenia i swoistym podsumowaniem była projekcja filmu prezentująca kulisy powstania pierwszych i ostatnich Szelestów, genezy, archiwalne zdjęcia i wspomnienia z lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych oraz extra koncertu bydgoskiego zespołu Alhena.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

Historię „Szelestów” zapoczątkowały rodzime grupy takie, jak Time Machine, Aventauer, Sorrow, Pantocrator, Beerhead, Ghostbusters czy Death Reich. Przed trzydziestoma laty były również areną koncertową zespołów reprezentujących ciężkie brzmienia: Nomed, Full Light, Vis Maior, Asystent, Odium, Mindsnare, Fedon, Aventauer, Thrasher Death czy Miecz Wikinga. Tak jak w 1991 roku, tak i w 2024 roku, organizacja wydarzenia doszła do skutku dzięki entuzjastom muzyki.

- W latach 80. Sępoleński Dom Kultury był dla nas „niebem” muzycznym. Wtedy polska muzyka bardzo się rozwijała. Powstały w Sępólnie pierwsze zespoły. W czerwcu 1991 roku pojawiła się możliwość, by w Sępólnie odbył się przegląd zespołów rockowych. Zorganizowaliśmy własnymi siłami pierwsze „Szelesty”. Nazwa wzięła się od trójmiejskiego zespołu Szelest Spadających Papierków. Słowo szelesty udało się przemycić i stworzyć dwudniowy przegląd czy koncert zespołów muzycznych – wspomina Leszek Frankowski, twórca pierwszych Szelestów.

Inicjator wydarzenia z dużym uznaniem wyraził się o współczesnych organizatorach reaktywacji koncertów.

– Wszystko, co się dzieje na sępoleńskiej scenie muzycznej, jest zasługą entuzjastów. Nikt na tym nie zarabia. Wszystko jest nasycone emocjami. Nie sądziłem, że na początku lat 90., grając z Full Light czy Deja Vu, obserwują mnie wtedy chłopcy i dziewczęta z podstawówki. Później okazało się, że to byli ludzie, którzy potem zaczęli robić to, co ja robiłem. Chciałbym pogratulować całej tej ekipie. Oni z takim entuzjazmem szesnastolatków zorganizowali wbrew całemu światu te Szelesty. Ci ludzie poświecili cały swój czas i finanse – podkreśla Frankowski. – Szelesty to jeden z ważniejszych elementów sceny kulturalnej Sępólna i okolicy. Muzykę rockową, która trafia do serc młodych ludzi, inspiruje ich, kierunkuje w wyborach życiowych, warto wspomóc. Szelesty z 6 września 2024 roku zdały celująco egzamin. Organizatorzy są godni szacunku. Zrobili z niczego wielką rzecz.

Wiecznie młodzi w metalu - Szelesty Festival 2025 z Turbo

Organizatorzy przygotowują się do II reaktywowanej edycji Szelestów. Już wiadomo, że koncert odbędzie się w piątek, 5 września, o godzinie 17.00, na terenie Krajna Park w Sępólnie. Gwiazdą festiwalu ma być Turbo – legenda heavy metalu z Poznania, którego początki sięgają 1980 roku. W tym roku przypada jubileusz 45-lecia jego powstania.

- Przyznam, że nigdy nie byłem gorliwym fanem Turbo, jednak kilka miesięcy temu miałem okazję być na ich koncercie w klubie w Chojnicach. Po jego wysłuchaniu stwierdziłem, że chcę, by zagrali na Szelestach. Zgodzili się i wystąpią – mówi organizator Artur Juhnke.

W historii polskiej muzyki zespół Turbo zapisał się m.in. za sprawą kultowego już utworu "Dorosłe dzieci" wydanego ponad 40 lat temu. Zespół ma na koncie 12 albumów studyjnych. Po 11 latach powrócił z nowym albumem "Blizny". Premiera miała miejsce 14 marca.

Obecnie Turbo tworzą gitarzysta, lider i założyciel Wojciech Hoffmann (jedyny muzyk występujący od samego początku), wokalista Tomasz Struszczyk, basista Bogusz Rutkiewicz, perkusista Mariusz Bobkowski oraz gitarzysta Przemysław Niezgódzki.

Artyści wyruszyli w trasę koncertową pod hasłem: „Turbo - wiecznie młodzi w metalu!”, gdzie promują utwory z nowego krążka, ale też przypominają ich największe hity, które wpisały się w historię polskiego metalu. W niektórych miastach towarzyszą im goście specjalni.

Rok 2025 jest dla Turbo rokiem kilku jubileuszy. Oprócz 45-lecia powstania zespołu, obchodzą również 40-lecie legendarnej drugiej płyty „Smak Ciszy”. To także czas, kiedy zespół Turbo świętuje okrągłe urodziny swoich muzyków:

  • Wojciech Hoffmann - 70 lat,

  • Bogusz Rutkiewicz - 60 lat,

  • Mariusz Bobkowski - 45 lat,

  • Przemysław Niezgódzki - 40 lat.

Artyści na Szelesty Festival II

Znani są już także artyści, którzy zaprezentują się 5 września na sępoleńskiej scenie w Krajna Park. Podczas II edycji Szelesty Festival przed gwiazdą koncertu wystąpią trzy zespoły: Eria ze Szczecina, którego liderem jest wspomniany Leszek Frankowski, bydgoska hard rockowa grupa InExit oraz Pretty Lies z mocnym żeńskim wokalem.


Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Wybrane dla Ciebie

Ostatnie wyniki losowania Lotto i Lotto Plus

Ostatnie wyniki losowania Lotto i Lotto Plus

Eurojackpot - wygrana w Polsce. Jakie wygrane padły?

Eurojackpot - wygrana w Polsce. Jakie wygrane padły?

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska