Jak zaznacza, Marcin Wołoszyn OSP Ruda jest jedną z prężniej działających jednostek na terenie gminy Grudziądz. - Mamy coraz więcej wyjazdów. W tej chwili ponad 100 w roku. Zabezpieczamy teren 12 sołectw. Jesteśmy w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Rozwijamy się cały czas - podkreśla prezes OSP Ruda.
Jak wspomina Marcin Wołoszyn, pomysł budowy nowej remizy "kiełkował" od około dwóch, trzech lat. Pierwsze, konkretne działania w tym kierunku zostały podjęte z wójtem gminy Grudziądz, Andrzejem Rodziewiczem jesienią ub. roku. Wówczas władze samorządowe oraz jednostki m.in. odwiedzał inne remizy OSP w Polsce aby zaczerpnąć wiedzy i doświadczenia w takich projektach od innych, gdzie już postawiono nowe - tego typu - obiekty.
- Odkładaliśmy pieniądze na projekt od dłuższego czasu. Udało się nam go pozyskać. To dokument na podstawie, którego powstają remizy OSP w Polsce. Jest powielany, ale modyfikowany w zależności od konkretnych potrzeb - wyjaśnia Marcin Wołoszyn. - To będzie obiekt z "wysokiej półki" wyposażony w odnawialne źródła energii, pompy ciepła, solary.
W ramach inwestycji, którą szacuje się obecnie na około 4 mln zł, ma powstać m.in.:
- budynek remizy z salą szkoleniową, zapleczem socjalnym, siłownią
- cztery boksy garażowe
- magazyn na sprzęt
- plac manewrowy
- parking
- Na finansowanie tego przedsięwzięcia będziemy poszukiwali zewnętrznych środków, gdyż z budżetu gminy Grudziądz nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć całej kwoty - mówi Andrzej Rodziewicz, wójt gminy Grudziądz. - Liczymy na kolejną edycję Polskiego Ładu bądź innego programu w ramach którego będzie możliwość o ubieganie się o środki na tę inwestycję. Jesteśmy przekonani o ważności jej realizacji dla potrzeb nie tylko druhów, ale przede wszystkim mieszkańców.
Co ważne, obecna remiza OSP Ruda sąsiaduje z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Małym Rudniku. Nowa miałaby powstać naprzeciwko na działce, którą pod ten cel przeznaczyła gmina. Dzięki temu pomieszczenia po remizie mógłby zyskać GOK, który w tej chwili jest modernizowany.
- Nasza ochotnicza straż to coś więcej niż wyjazdy, szkolenia. My żyjemy jak rodzina, dlatego zależy nam na tym aby mieć miejsce gdzie będziemy dobrze się czuli, szkolili a co za tym idzie dbali o bezpieczeństwo naszych mieszkańców na najwyższym poziomie - podkreśla Marcin Wołoszyn.
OSP Ruda powstała w maju 1958 roku. W tej chwili działa w niej około 60 druhów (liczba jest ruchoma). Jednostka też liczy też najwięcej młodzieży spośród gminnych OSP.
60-lecie OSP z Rudy pod Grudziądzem [zdjęcia, wideo]
