https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Będzie pomoc dla mieszkańców popegeerowskich osiedli. Także na termomodernizację bloków

Lucyna Talaśka-Klich
Oprócz mieszkańców popegeerowskich bloków, po zmianach w prawie z pomocy na termomodernizację będą mogli skorzystać także mieszkańcy innych budynków wielorodzinnych
Oprócz mieszkańców popegeerowskich bloków, po zmianach w prawie z pomocy na termomodernizację będą mogli skorzystać także mieszkańcy innych budynków wielorodzinnych Joanna Urbaniec
Dodatkowe wsparcie finansowe w wysokości 250 mln zł ma być kierowane do gmin, na których funkcjonowały niegdyś PGR-y. Tak zakłada projekt uchwały Rady Ministrów.

- I w naszej gminie są popegeerowskie bloki, które co prawda są zadbane, ale pieniądze na inwestycje na pewno się przydadzą - mówi Krystyna Iwańska, sołtys miejscowości Starogród k. Chełmna. - Mieszkańcy takich osiedli zostali pokrzywdzeni, pozostawieni sami sobie. I chociaż PGR-y i tym podobne spółdzielnie nie istnieją od dawna, wielu jakoś sobie ułożyło życie, to pomoc np. na termomodernizację budynków jest potrzebna.

Przez gminę do mieszkańców

Projekt uchwały z 15 października zakłada wsparcie w wysokości 250 mln zł dla gmin, w których kiedyś istniały PGR-y.

W uzasadnieniu uchwały napisano, że preferowane będą inwestycje zainicjowane przez mieszkańców gminy, sołtysów, rady sołeckie, zarządy osiedla, innych przedstawicieli lokalnej społeczności, podmioty prowadzące lub zamierzające prowadzić na obszarze gminy działalność społeczną, w tym organizacje pozarządowe.

Chodzi w szczególności o:
- budowę, rozbudowę, przebudowę: kanalizacji sanitarnej lub lokalnych oczyszczalni ścieków wraz z kanalizacją, przepompowni, wodociągów, przyłączy do sieci gazowej; dróg wewnętrznych lub dojazdów do miejscowości, oświetlenia, chodników, ścieżek rowerowych, elementów uspokojenia ruchu, przystanków autobusowych; centrów wsi umożliwiających integrację społeczną oraz aktywizację mieszkańców (place zabaw, siłownie zewnętrzne, utwardzone miejsca do festynów, wiaty, tereny zieleni), obiektów sportowych, zaplecza socjalnego i sanitarnego; świetlic, obiektów bibliotecznych, remiz strażackich;
- modernizację składników mienia pochodzącego z zasobu zlikwidowanych państwowych przedsiębiorstw gospodarki rolnej, w tym w szczególności budynków, ogrodzeń, termomodernizacja budynków;
- prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

- Bardzo cieszymy się, że w tym projekcie znalazł się także zapis dotyczący termomodernizacji budynków wielorodzinnych, których jest wiele w miejscowościach popegeerowskich - mówi Stanisław Zimnicki, dyr. oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Bydgoszczy, który przypomina, że wspólnie ze śp. Witoldem Dzierżakiem - zastępcą dyr. bydgoskiego KOWR- u, zabiegał o te zmiany.

KOWR zaopiniuje

A w projekcie zapisano, że wnioski gmin (maksymalnie 3 wnioski na maksymalnie 3 inwestycje) będą opiniowane (pod kątem spełnienia wymogów formalnych i oceny oddziaływania społecznego), przez właściwą jednostkę terytorialną Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Potem będą opiniowane przez wojewodów i przekazywane do Prezesa Rady Ministrów.

Twórcy tych zmian zwracają uwagę, że otrzymanie przez daną gminę innych środków z Funduszu Inwestycji Lokalnych nie wyłącza możliwości wnioskowania o wsparcie z przeznaczeniem na inwestycje i zakupy inwestycyjne realizowane w miejscowościach, w których funkcjonowały zlikwidowane państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej.

Planowany termin uruchomienia wsparcia - IV kwartał 2020 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rolnictwo

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska