Odpowiedzią na taki stan będzie pomoc Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Agencja poinformuje o rozpoczęciu przyjmowania wniosków i opublikuje formularz. Czasu nie będzie wiele, wniosek trzeba będzie złożyć do 15 października 2014 r. we właściwym biurze powiatowym ARiMR.
"Do wniosku należy dołączyć zaświadczenia o otrzymanej pomocy de minimis w ciągu ostatnich trzech lat lub oświadczenie, że nie korzystało się z takiego wsparcia. Ponadto, trzeba również przedstawić oświadczenie o powierzchni, jaką zajmowały w 2014 roku owocujące uprawy czarnej porzeczki i wiśni" - wylicza ARiMR.
Nie tylko producenci wiśni i porzeczki skorzystają z pomocy. Jest ona adresowana również do rolników, którzy ze względu na embargo, nie dadzą rady spłacać zaciągniętych preferencyjnych kredytów inwestycyjnych czy też klęskowych.
Rolnik, któremu ARiMR pomagała w spłacie części oprocentowania, będzie mógł wystąpić do banku, w którym wziął taki kredyt, o zawieszenie jego spłaty do 2 lat. W tym okresie agencja zapłaci za rolnika oprocentowanie, ale środki te będzie trzeba zwrócić. W jaki sposób?
1. Rolnicy którzy zaciągnęli preferencyjne kredyty z dopłatami ARiMR do ich oprocentowania do 30 kwietnia 2007 roku, będą musieli zwrócić zapłacone za nich przez Agencję odsetki, po zakończeniu okresu zawieszenia spłaty kredytu.
2. Rolnicy, którzy zaciągnęli takie kredyty po 30 kwietnia 2007 r., będzie zastosowane rozwiązanie polegające na pomniejszeniu kwoty dopłat określonych w zawartych z bankami umowach, o wartość spłaty jakiej dokonała ARiMR w okresie zawieszenia kredytu.
Źródło: ARiMR
Nowoczesną Wieś znajdziesz także na Facebooku - dołącz do nas!
Czytaj e-wydanie »Lokalny portal przedsiębiorców