MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tylko te osoby załapią się na wakacje kredytowe w 2024 roku. Oto ważne zasady i ile można zaoszczędzić!

Agnieszka Domka-Rybka
Agnieszka Domka-Rybka
W 2024 roku urlop od rat będzie można wziąć w wymiarze dwóch miesięcy - od 1 maja do 30 czerwca.
W 2024 roku urlop od rat będzie można wziąć w wymiarze dwóch miesięcy - od 1 maja do 30 czerwca. arkadiusz wojtasiewicz/polskapress
Wakacje kredytowe będą przedłużone. Z nowego programu nie skorzystają wszyscy, jak było w poprzedniej wersji programu. Szykują się też zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.

Spis treści

Poznaliśmy nowe warunki skorzystania z urlopu od spłaty rat.

Przepisy dotyczące wakacji kredytowych oraz Funduszu Wsparcia Kredytobiorców zaczną obowiązywać od 1 maja 2024 roku - czytamy na stronie Ministerstwa Finansów.

Oznacza to, że od tego dnia będzie można składać wnioski w swoim banku pisemnie lub elektronicznie.

Mniejsze oszczędności? Wyliczenia

To oferta dla osób, które posiadają kredyt hipoteczny w złotych, zaciągnięty na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, a jego wartość nie przekracza 1,2 mln zł, co ma wykluczyć ze wsparcia najbogatszych.

Ponadto klienci ci ponoszą wydatki związane z obsługą miesięcznej raty kapitałowej i odsetkowej kredytu (RdD – Rata do Dochodu) w wysokości przekraczającej 30 proc. dochodów (za okres ostatnich trzech miesięcy przed złożeniem wniosku) lub utrzymują co najmniej trójkę dzieci (do 18 roku życia lub do 25 roku życia, gdy kontynuują naukę lub dzieci niepełnosprawnych, bez względu na wiek) - wówczas nie obowiązuje kryterium RdD. Poza tym zawarły umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 roku, kończą spłatę co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

  • Z wakacji kredytowych można skorzystać w wymiarze dwóch miesięcy - od 1 maja do 30 czerwca 2024 roku - oraz w przypadku kolejnych kwartałów – w wymiarze miesiąca w każdym kwartale.

Eksperci Expandera ponownie podają konkretne wyliczenia kwot, które można zaoszczędzić w 2024 roku na wakacjach kredytowych. Okazuje się, że w tym razem doczekamy się nieco mniejszych oszczędności niż w ubiegłych latach. Wynika to przede wszystkim ze spadającego wskaźnika WIBOR i oprocentowana kredytów, co realnie obniża także raty kredytów ze zmienną stopą oprocentowania.

Jarosław Sadowski, główny analityk Expandera podaje przykład osoby, która zaciągnęła kredyt na 30 lat na 300 tys. zł w 2021 roku. Bez wakacji kredytowych ta osoba musiałaby oddać blisko 24 tys. zł w 2022 roku, ponad 28,5 tys. zł w 2023 roku i około 26 tys. zł w 2024.

W okresie zawieszenia spłaty kredytu kredytobiorca nie zapłaci raty kapitałowo-odsetkowej (poza ewentualnymi opłatami z tytułu umowy ubezpieczenia kredytu).

Okresu zawieszenia spłaty kredytu nie wlicza się do okresu kredytowania, ten przedłuża się o miesiące, w których spłata kredytu była zawieszona.

Zmiany w Funduszu Wsparcia Kredytobiorców - nowe zasady

Z kolei o pomoc z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców będą mogli ubiegać się kredytobiorcy w trudnej sytuacji finansowej, u których rata przekracza 40 proc. dochodu gospodarstwa domowego. Obecnie wskaźnik ten wynosi 50 proc.

  • Zwiększy się także kwota dochodu, która uprawnia do uzyskania wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia.
  • Ze wsparcia Funduszu będzie można skorzystać, jeżeli miesięczny dochód gospodarstwa domowego, pomniejszony o miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego, nie będzie przekraczał dwuipółkrotności kryteriów określonych w ustawie o pomocy społecznej (w przypadku gospodarstwa jednoosobowego to 1940 zł, a w przypadku gospodarstwa domowego wieloosobowego to 1500 zł pomnożone przez liczbę członków gospodarstwa domowego kredytobiorcy).
  • Obecna wartość to dwukrotność tej kwoty (odpowiednio 1552 zł oraz 1200 zł).
  • Zwiększy się również pomoc dla kredytobiorców: podniesiona zostanie wartość maksymalnego wsparcia – z 2000 zł do 3000 zł; wydłużony okres pomocy – z 36 miesięcy na 40 miesięcy i okres spłat wsparcia lub pożyczki – 200 rat zamiast 144.

Banki: Wakacje kredytowe w żadnej formule nie powinny być przedłużane

Maksymalna wartość wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia będzie wynosić 120 tys. zł. Umorzenie pozostałych 66 rat zwrotu wsparcia lub pożyczki na spłatę zadłużenia będzie następowało po dokonaniu, bez opóźnień, spłaty 134 rat.

Obecne przepisy pozwalają na umorzenie 44 rat, po spłacie 100 rat. Dzięki temu kwota umorzenia wyniesie 39,6 tys. zł (66 rat), w miejsce obecnych 22 tys. zł.

Wakacje kredytowe nie są na rękę bankom. ZBK podał, że w dotychczasowej formule wygenerowały dla sektora wysokie koszty - w 2022 i 2023 roku ok. 14 mld zł.

Wakacje kredytowe nie są na rękę bankom, najlepiej jakby ich wcale nie było. Związek Banków Polskich uważa, że są „wyjątkowo kosztowne dla banków i jednocześnie mało efektywne dla beneficjentów”. Podał, że w dotychczasowej formule wakacje kredytowe wygenerowały dla sektora bankowego wysokie koszty - w 2022 i 2023 roku ok. 14 mld zł”

- Niezmiennie stoimy na stanowisku, że wakacje kredytowe w żadnej formule nie powinny być przedłużane – skomentowała dla Strefy Biznesu Agnieszka Wachnicka wiceprezes ZBP. - Zamiast tego powinniśmy ogniskować nasze działania na systemowym rozwiązaniu, a takie zapewnia Fundusz Wsparcia Kredytobiorców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska