Akademickie Spotkania Teatralne odbywają się w Toruniu od 1992 roku - Klamra przez te lata dorobiła się statusu jednego z najbardziej interesujących festiwali teatralnych w kraju.
Chociaż określenie "festiwal" może nie jest najbardziej adekwatne, gdyż na Klamrze nie przyznaje się nagród - jedynym wyróżnieniem są oklaski publiczności.
Będzie skandal?
W tym roku Spotkania zapowiadają się bardzo ciekawie. Zobaczyć będzie można krańcowo różne oblicza teatru. Na scenie Od Nowy - i nie tylko - zobaczyć będzie można dziewięć zespołów teatralnych. Najgłośniej będzie na pewno wokół spektaklu teatru Suka Off. To ich spektakl "Clone factory" okrzyknięty został przez urzędników z Łodzi "pornograficznym" i "obscenicznym". Spektakle Suki Off to balans na granicy między teatrem a performance, wywołujące tak wielkie emocje również przez to, że artyści opierają się na estetyce kojarzonej z subkulturą fetyszystów. Ich przedstawienie zobaczyć będą mogły wyłącznie osoby pełnoletnie.
Holocaust i taniec
Co zobaczymy jeszcze na Klamrze? Jeden z najstarszych polskich teatrów alternatywnych - powstał w 1977 roku - Teatr KTO pokaże zrealizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Teatralnym Badów spektakl "Architekt i Cesarz Asyrii" w reżyserii Piotra Bikonta według tekstu Fernando Arrabali. Kontrowersyjny spektakl "Perechodnik - Bauman" pokaże anarchizująca grupa teatralna Komuna Otwock. To zestawienie wspomnień Perechodnika - otwockiego Żyda, który pracował jako policjant w getcie, gdzie odprowadził na miejsce straceń własnej żony i dziecko oraz filozoficzno - socjologicznej analizy Holocaustu autorstwa Zbigniewa Baumana. Kontrowersyjnie zapowiada się też oparta o teksty Gombrowicza "Synczyzna", którą pokaże Teatr Węgajty.
Gombrowicz jest też inspiracją dla spektaklu Teatru Tańca z Lublina - "PlepleJAdy". Teatr tańca pokaże też Teatr Okazjonalny z Sopotu i działający wraz z nimi w ramach sopockiej sceny Off de Bicz Marek Brand, a także Teatr Prób z Wągrowca.
Do Gardzienic!
Wydarzeniem w całej historii Klamry będzie... wyprawa do siedziby Ośrodka Praktyk Teatralnych w Gardzienicach. Właśnie tam, w magicznym dla świata teatru miejscu pod Lublinem, zobaczyć będzie można dwa spektakle - "Metamorfozy albo Złoty Osioł" oraz "Elektrę" - obydwa wyreżyserowane przez Włodzimierza Staniewskiego.
W trakcie Klamry nie zabraknie też spotkań z aktorami, reżyserami. Jednym ze specjalnych gości festiwalu będzie Grzegorz Jarzyna - jedna z największych postaci współczesnego polskiego teatru.