Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Będziemy kwestować na odnowę nagrobku Łabiszewskich

Janusz Brodziński
Na inowrocławskim cmentarzu od 10 lat stoi w krzaku krzyż pogrzebowy z obłamanymi ramionami i identyfikującą tabliczką
Na inowrocławskim cmentarzu od 10 lat stoi w krzaku krzyż pogrzebowy z obłamanymi ramionami i identyfikującą tabliczką Janusz Brodziński
Towarzystwo Miłośników Miasta Inowrocławia, od trzech lat w dniu Wszystkich Świętych, prowadzi publiczną kwestę na renowację zapomnianych nagrobków ludzi godnych pamięci.

Przed rokiem TMMI odrestaurowało nagrobki powstańca styczniowego ppor. Antoniego Grzymały-Łagiewskiego i nieznanego powstańca śląskiego z Inowrocławia, a w br. zbudowano nowy pomnik nagrobny Józefa Krzymińskiego - pierwszego prezydenta miasta.

W br., w świąteczny dzień, w godz. 8-16, również odbędzie się kwesta na wszystkich cmentarzach. Zebrane środki TMMI zamierza w pierwszym rzędzie przeznaczyć na odnowienie, na cmentarzu parafii Zwiastowania NMP, opuszczonego nagrobka zasłużonej nie tylko dla miasta, bezpotomnej rodziny Łabiszewskich. O stanie tego miejsca "Pomorska" pisała obszernie przez rokiem.

Głowa rodziny, Władysław (1874-1929), lekarz stomatologii, jako radca magistratu i decernent Komisji Zdrojowej, kierował budową reprezentacyjnych do dziś obiektów uzdrowiska (Wziewalnia i Zakład Kąpieli Borowinowych) oraz powiększył park o Nowe Solanki. Był pierwszym prezesem Towarzystwa Upiększania Miasta Inowrocławia oraz Towarzystwa Miłośników Parku Zdrojowego.

Syn Adam (1910-1978), inżynier pilot, bronił polskiego nieba w 1939 roku, a potem w eskadrach RAF uczestniczył w bitwach o Anglię. Syn Jan (1912-1993) był inspektorem stomatologii na miasto i powiat.

Największą sławę zdobyła prof. Klementyna Łabiszewska-Jaruzelska (1913-2007), naukowiec w Śląskiej Akademii Medycznej. Była lekarzem medycyny i stomatologii, autorytetem w ortodoncji i ortopedii szczękowej, w latach 1964-1985 krajowym konsultantem ortodoncji. Przyczyniła się do rozwoju i unowocześnienia sieci placówek ortodontycznych oraz wykształcenia pokoleń lekarzy specjalistów. Napisała ponad 150 publikacji naukowych. Dzięki niej tysiące ludzi cieszy się uśmiechem bez kompleksów.

Była inowrocławianką, wychowanką II LO im. Marii Konopnickiej, żołnierzem AK i powstańcem warszawskim. W 2014 roku w Bytomiu, w centrum akademickim, wychowankowie odsłonili poświęconą jej tablicę pamiątkową. Na inowrocławskim cmentarzu od 10 lat stoi w krzaku krzyż pogrzebowy z obłamanymi ramionami i identyfikującą tabliczką, bo do godniejszej opieki nikt się tu dotąd nie poczuwał.

Udział w tegorocznej kweście, prócz członków TMMI, zapowiedzieli również członkowie innych stowarzyszeń oraz przedstawiciele władz miasta. Nie wiadomo czy włączy się II LO i środowisko miejscowych stomatologów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska