Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bella Skyway 2019 w Toruniu: Azjatyckie klimaty w dzielnicy chińskiej i most pełen świateł

Joanna Maciejewska
Joanna Maciejewska
Na instalację „Rainbow Connection” singapurskiej artystki Yun, złożą się szklane - ręcznie malowane pojemniki - które dodatkowo wyposażone zostały w panele solarne.
Na instalację „Rainbow Connection” singapurskiej artystki Yun, złożą się szklane - ręcznie malowane pojemniki - które dodatkowo wyposażone zostały w panele solarne. materiały prasowe TAK
11. edycja Bella Skyway Festival trwać będzie od 20 do 25 sierpnia. W Toruniu pojawi się kilkanaście świetlnych instalacji. Co zobaczymy tym razem?

Hasłem tegorocznego festiwalu jest „Różnorodność miejsca”. - Podczas naboru prac spotkaliśmy się z dużą i często odmienną interpretacją motywu przewodniego festiwalu. W tym roku mija 50 lat od lądowania człowieka na Księżycu i chcielibyśmy podczas tegorocznego Bella Skyway Festival pokazać wyjątkową rozmaitość wszechświata - informuje Sylwia Nurkiewicz, koordynator Bella Skyway Festival.

Bella Skyway 2019 zbliża się wielkimi krokami. Festiwal światła zagości na ulicach miasta w dniach 20 – 25 sierpnia. Na kilka dni Toruń zmieni się nie do poznania: znane budynki pokażą swoje nowe oblicza, na widzów będą czekały różnorodne instalacje oraz imponujące mappingi 3D. Nowością będzie nawet specjalna strefa gastronomiczna nawiązująca do jednej z atrakcji. Tegoroczny motyw przewodni wydarzenia to "Różnorodność miejsca". Co zobaczymy w ramach Bella Skyway 2019? Zobaczcie wybrane punkty programu na następnych zdjęciach.Aby przejść do galerii wystarczy przesunąć zdjęcie gestem lub nacisnąć strzałkę w prawo.

Bella Skyway 2019. Poznaj atrakcje 11 edycji festiwalu [PROGRAM]

W tym roku w Toruniu zobaczymy 20 instalacji w wykonaniu artystów z siedmiu krajów: Polski, Litwy, Finlandii, Francji, Portugalii i Singapuru. - W tym roku część festiwalowych atrakcji ulokowano we wschodniej części zespołu staromiejskiego, po raz pierwszy Skywayowi towarzyszyć będą koncerty, w CKK Jordanki wystąpią: Wojciech Waglewski z synami, Kamil Bednarek i Dżem - mówił prezydent Torunia, Michał Zaleski na konferencji prasowej.

Czytaj także: Skyway Toruń 2019: Atrakcje, jakich jeszcze nie było. Czy będzie brama na ul. Szerokiej? [PROGRAM]

W centrum miasta - na Rynku Staromiejskim pojawi się „Devotion” - projekcja w formacie 360 stopni autorstwa Centrum Nauki Keplera Planetarium Wenus. Zaprezentowana zostanie w sferycznym namiocie projekcyjnym Polidomes International. Kopuła projekcyjna ma łączną powierzchnię 280 m2 i niemal 10 metrów wysokości.

- Twórcy sferycznej instalacji z pewnością przygotują podczas Bella Skyway zapierające dech w piersiach multimedialne widowisko - informują organizatorzy festiwalu.

Pokazy w kopule zaplanowano we wszystkie dni festiwalu w godz. 20:30 - 24. Pokaz będzie trwać ok. siedmiu minut. W czasie Bella Skyway bilety na projekcję kosztować będą 20 zł. Taniej (i bez konieczności późniejszego stania w kolejce) można je kupić w przedsprzedaży w serwisie bilety24.pl (po 18 zł). Przedsprzedaż prowadzona będzie do 19 sierpnia. Dzieci, które nie ukończyły 7. roku życia mogą wejść na pokaz bezpłatnie.

Kolejną z atrakcji będzie instalacja „Chinatown” (na ul. Gregorkiewicza). Będzie to największa instalacja z dotychczas goszczących na Bella Skyway.

- Podczas festiwalu nad ulicą pojawią się tradycyjne chińskie lampiony, widzowie będą mogli przejść przez ogród Bonsai, zobaczyć rozświetlone kwiaty lotosu, a także ostatecznie podejść do azjatyckiej strefy gastronomicznej. Przy wejściu do Chinatown zwiedzających powita natomiast chińska brama z elementami mappingu 3D - zapowiada Przemysław Draheim.

W azjatycki klimat przeniesie nas też instalacja „Rainbow Connection” singapurskiej artystki Yun. Złożą się na nią szklane, ręcznie malowane pojemniki, które dodatkowo wyposażono w panele solarne. Pojawi się w ogrodzie Hotelu Bulwar.

W ruinach na Placu Podominikańskim zobaczymy instalacje francuskiego artysty Remiego Bruna. Jedną z nich będzie „Les Footballeurs” - dwie świetlne konstrukcje stworzone w skali 1:1.

- Odtworzą ruch dwóch piłkarzy: napastnika, który uderza piłkę i bramkarza, który próbuję ją złapać. Za pomocą zaledwie kilku diod LED rzeczywisty ruch jest przechwytywany i pokazywany widzowi, w celu pokazania jak potężny jest ruch - informuje Toruńska Agenda Kulturalna (TAK).

Po raz pierwszy w historii toruńskiego festiwalu, oświetlony zostanie także most drogowy im. Piłsudskiego. A to za sprawą instalacji „Światła Wisły”.

- Dzięki specjalnie zaprojektowanemu, dynamicznie zmieniającemu się oświetleniu, architektoniczne detale konstrukcji mostu zostaną nim podkreślone. Most drogowy, a zarazem Wisła, największa polska rzeka podczas Festiwalu zyskają zupełnie inną, świetlistą aurę - czytamy w informacji TAK.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska