Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bez ubezpieczenia nie skorzystają ze świadczeń NFZ [ŚWIADCZENIA, OPIEKA ZDROWOTNA, NFZ]

Hanka Sowińska
Hanka Sowińska
Resort zdrowia informuje, że pacjenci bez ubezpieczenia nie mają podstaw do skorzystania ze świadczeń finansowanych przez NFZ.
Resort zdrowia informuje, że pacjenci bez ubezpieczenia nie mają podstaw do skorzystania ze świadczeń finansowanych przez NFZ. Dariusz Bloch/archiwum GP
Resort zdrowia informuje, że pacjenci bez ubezpieczenia nie mają podstaw do skorzystania ze świadczeń finansowanych przez NFZ.

Nie mają, albowiem nowe przepisy „nie zmieniają tytułów”, jakie uprawniają do uzyskania świadczeń finansowanych z publicznych pieniędzy.

- Wprowadzane regulacje dotyczą jedynie niedochodzenia przez Fundusz kosztów udzielonego świadczenia z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej od osoby, której prawo do świadczeń nie zostało potwierdzone - wyjaśnia nam Ministerstwo Zdrowia.

Wracamy do tematu poruszanego w ostatnich tygodniach w „Pomorskiej” kilka razy. Chodzi o zapowiadany przez ministra zdrowia „powszechny dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej”.

>> Najświeższe informacje z regionu, zdjęcia, wideo tylko na www.pomorska.pl <<

Tydzień przed wejściem w życie przepisów ustawy z 4 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw, na stronie internetowej MZ ukazała się informacja zatytułowana „Zmiany w dostępie do podstawowej opieki zdrowotnej - od 12 stycznia”.

Resort tłumaczy, na czym polegają „nowinki” w przepisach dotyczących POZ. Dowiadujemy się, że ułatwią one dostęp do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej dwóm zasadniczym grupom pacjentów. Chodzi o tych, którzy: posiadają prawo do świadczeń, chociaż system eWUŚ tego nie potwierdza; posiadają potencjalne prawo do świadczeń z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego - nie są do niego zgłoszeni.

- W obu sytuacjach pacjenci (lub ich opiekunowie prawni) będę mogli złożyć oświadczenie o przysługującym prawie do świadczeń opieki zdrowotnej i uzyskać nieodpłatnie poradę lekarską, w tym podstawowe badania laboratoryjne związane z realizacją świadczeń z zakresu POZ - wyjaśnia MZ.

Pacjenci, którzy należą do wymienionych kategorii, nie powinni się obawiać, że za wizytę u lekarza rodzinnego (lub lekarza POZ) będą musieli płacić. Ubezpieczyciel pokryje także koszty zleconych przez medyka badań, jak również przepisanych leków refundowanych.

NFZ zapłaci także za pacjentów, którzy trafią do lekarza POZ, mimo, że nie mają prawa do świadczeń (nie płacą składki na ubezpieczenie). Tak się stać może tylko wtedy, jeżeli nieubezpieczony pacjent złoży oświadczenie o przysługującym mu prawie do otrzymania świadczeń finansowanych z publicznych pieniędzy (czytaj: skłamie!).

Lekarze rodzinni, z którymi rozmawialiśmy na przełomie roku (zanim pojawiły się wyjaśnienia MZ), pytali, kto będzie płacił za recepty i badania nieubezpieczonych.

Czytaj także:Te nazwiska męskie nosi najwięcej osób w Polsce. Sprawdź, czy jesteś w pierwszej setce! [TOP 100]

- Jeżeli weryfikacja wykaże, że pacjent złożył oświadczenie o przysługującym prawie, pomimo że nie posiadał takiego prawa, będzie musiał zwrócić Funduszowi koszty świadczeń, które nie wchodzą w zakres podstawowej opieki zdrowotnej. Czyli leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrobów medycznych dostępnych w aptece na receptę wystawioną przez lekarza POZ - wyjaśnia resort zdrowia.

Ważna informacja dla lekarzy POZ. Jak podaje MZ, nie będą oni obarczani kosztami zrealizowanych recept.

- Lekarze w placówkach POZ nie poniosą żadnych konsekwencji finansowych związanych z wypisywaniem recept pacjentom, którzy złożyli nieprawdziwe oświadczenia - zapewnia resort zdrowia.

Zgodnie z dotychczasowymi zasadami pacjenci przed wizytą u lekarza nadal będą musieli potwierdzić prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.

Potwierdzenie prawa do leczenia następuje przez: elektroniczne potwierdzenie za pośrednictwem systemu eWUŚ; złożenie oświadczenia o przysługującym prawie do świadczeń opieki zdrowotnej; przedstawienie dokumentu papierowego potwierdzającego prawo do świadczeń.

Pogoda na dzień (10.01.2017) | KUJAWSKO-POMORSKIE
Źródło: TVN Meteo Active/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska