Minister Włodzimierz Cimoszewicz przedstawił wczoraj w Sejmie informację na temat podstawowych kierunków polskiej polityki zagranicznej.
Jego zdaniem, atak terrorystyczny na Nowy Jork i Waszyngton był "w gruncie rzeczy świadomym i zaplanowanym uderzeniem w cywilizację demokratycznego Zachodu, a więc także w nas". Minister zadeklarował, że nasz kraj będzie aktywnie uczestniczyć w przedsięwzięciach antyterrorystycznych inicjowanych i realizowanych przez ONZ.
Minister podkreślił, że głównym celem polskiej polityki jest uzyskanie do 2004 roku członkostwa Polski w UE na korzystnych warunkach, uwzględniających realia historyczne i społeczne. Zadeklarował też, że Polska będzie sprzyjać powiązaniu Unii z państwami leżącymi na wschód od naszego kraju.
Cimoszewicz podkreślił, że Polsce zależy, aby podczas jesiennego szczytu NATO w Pradze do udziału w Sojuszu zostały zaproszone nowe państwa kandydujące. Dodał, że oczekujemy również zaproszenia Ukrainy na to spotkanie.
Wieczorem Sejm przyjął informację rządu o podstawowych kierunkach polityki zagranicznej. O jej odrzucenie wnioskowała LPR. Za przyjęciem informacji było 279 posłów, przeciw - 123, a 25 wstrzymało się od głosu. (PAP)
Bezpieczeństwo najważniejsze
Szef MSZ powiedział, że walka z terroryzmem stała się najważniejszym przedmiotem stosunków międzynarodowych. Podkreślił, że priorytetem polskiej dyplomacji jest bezpieczeństwo kraju i zapewnienie mu "należytego miejsca" w UE.