Bezpieczeństwo w Internecie: jak chronić sprzęt i informacje?

Partnerem cyklu jest Santander Bank Polska
W naszym cyklu o cyberbezpieczeństwie piszemy o tym, jak poruszać się bezpiecznie w wirtualnym świecie najeżonym najróżniejszymi pułapkami. Jeżeli przestrzegamy zasad, o których pisaliśmy dotychczas, m.in. mamy silne hasła do logowania, nie udostępniamy danych osobom trzecim, stosujemy zasadę ograniczonego zaufania odbierając wiadomości e-mailowe, przesyłane smsem, czy komunikatorami, możemy czuć się w miarę zabezpieczeni przed atakiem z zewnątrz na nasze konta. Co jednak, gdy padniemy ofiarą tradycyjnego przestępstwa? Gdy ktoś na przykład ukradnie nasz smartfon czy laptop?

Bezpieczeństwo w Internecie: na straży dostępu

Nasz sprzęt powinien być zabezpieczony, aby nie mogła z niego skorzystać osoba trzecia, nawet jeżeli nam go ukradnie. Podstawowym zabezpieczeniem jest ochrona dostępu do samego urządzenia. W przypadku komputera przeważnie będzie to silne i unikalne hasło (o tym, jak tworzyć silne hasła pisaliśmy w poprzednim odcinku), a w przypadku smartfonów opcji blokady dostępu jest kilka. Możemy zabezpieczyć nasz smartfon:

  • hasłem,
  • kodem,
  • wzorem rysowanym na ekranie dotykowym.

Jednak najbezpieczniejsze i najwygodniejsze dla użytkownika jest zabezpieczenie biometryczne, czyli takie, które uruchamiamy odciskiem palca (TouchID), czy zdjęciem twarzy (FaceID).

Skuteczne zabezpieczenie dostępu do urządzenia pozwoli nam nie bać się o losy naszych pieniędzy w przypadku kradzieży smartfonu.

Aby korzystać z usługi płatności zbliżeniowych w telefonie komórkowym,  Google i Apple Pay wymagają ustawienia blokady ekranu telefonu. Warto podkreślić, że z obu usług mogą korzystać klienci Santander Bank Polska. Ustawienie silnego zabezpieczenia blokady ekranu już może skutecznie uniemożliwić korzystanie z płatności przez osoby niepowołane – zapewnia Michał Mazur, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa Santander Bank Polska.

Aby mieć pewność, że złodziej nie będzie miał pożytku z naszego smartfonu, pamiętajmy o kontakcie z operatorem komórkowym, aby przestępcy nie mogli wykonywać połączeń z telefonu. -Jeżeli chcemy poczuć się jeszcze bezpieczniej, możemy w bankowości internetowej wyzerować limity płatności dla naszych kart. Chociażby do czasu, kiedy będziemy mieli pewność, że utracony telefon został skutecznie zablokowany lub odnaleziony - dodaje Michał Mazur.

Nie daj się okraść z danych w Internecie

Zabezpieczenie dostępu do urządzenia to dopiero pierwszy krok. Warto przedsięwziąć jednak dodatkowe środki bezpieczeństwa, na wypadek, gdyby złodziejowi udało się uruchomić nasz sprzęt. Dobrym pomysłem jest szyfrowanie danych – dostępne na rynku programy szyfrujące uniemożliwiają lub przynajmniej zdecydowanie utrudniają dostanie się do zaszyfrowanych danych. Zaszyfrować możemy cały dysk lub wybrane katalogi, na przykład te zawierające osobiste informacje, intymne pamiątki, czy dane związane z naszymi finansami.

W przypadku smartfonów mamy jeszcze jedną możliwość zwiększenia bezpieczeństwa samego urządzenia oraz znajdujących się na nim danych.

Warto wiedzieć, że zgubiony czy skradziony telefon można namierzyć, takie usługi są oferowane zarówno dla telefonów z Androidem jak i z iOS-em. Usługi te, które są dostępne na oficjalnych stronach Google i Apple, umożliwiają zablokowanie telefonu, a nawet wymazanie danych na nim - podpowiada Michał Mazur z Santander Bank Polska.

Kopia zapasowa na czarną godzinę

Myśląc o bezpieczeństwie naszego sprzętu, powinniśmy brać pod uwagę nie tylko kradzież, czy zagubienie, ale również możliwość zniszczenia komputera czy smartfona. W takim przypadku nasze dane wprawdzie nie wpadną w niepowołane ręce, ale naszym głównym zmartwieniem będzie ich utrata. Z tego, jak poważny może być to problem, zdaje sobie sprawę chyba każdy użytkownik urządzeń elektronicznych. Na dyskach naszych smartfonów i laptopów znajduje się całe nasze życie – informacje praktyczne oraz zdjęcia, czy filmy, których nie będziemy już w stanie odzyskać. Dlatego tak ważne jest regularne robienie kopii zapasowej dysku i przechowywanie jej poza urządzeniem. Dziś najpopularniejsze są rozwiązania chmurowe – najlepiej cały proces zautomatyzować ustawiając nocną automatyczną aktualizację kopii zapasowej – na przykład w rytmie tygodniowym.

Sprzęt bezpieczny, czyli odporny na złośliwe oprogramowanie

Chyba nikogo nie trzeba dziś przekonywać, że zainstalowanie dobrego i wszechstronnego programu antywirusowego na naszym komputerze to konieczność. Mimo że na rynku dostępnych jest wiele bezpłatnych rozwiązań w zakresie ochrony antywirusowej, to jednak warto zainwestować we własne bezpieczeństwo i wykupić jeden z płatnych pakietów renomowanych firm. Zwłaszcza że nie jest to duży wydatek – licencja na jedno stanowisko do użytku domowego to zazwyczaj koszt kilkudziesięciu złotych rocznie, a jeżeli kupujemy licencję na kilka stanowisk, to cena jest jeszcze bardziej atrakcyjna.

I właśnie to wspomniane „kilka stanowisk” to słowo klucz do antywirusowego bezpieczeństwa naszych informacji. Bardzo często bowiem zapominamy o konieczności ochrony sprzętu mobilnego, zwłaszcza smartfonów. To one przeważnie stanowią najsłabsze ogniwo w naszej domowej sieci sprzętów komputerowych. A dziś właśnie smartfon jest najczęściej używanym przez nas narzędziem służącym do obrotu pieniędzmi i informacjami. I to on właśnie powinien być naszą fortecą. A zatem sprzęt bezpieczny, to sprzęt chroniony dobrej jakości antywirusem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska