Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpieczna zabawa w piaskownicy. O czym warto pamiętać, by nie zachorować?

OPRAC.: jt
zdjęcie ilustracyjne
Pogoda sprzyja już zabawom na świeżym powietrzu, dlatego Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny przypominają, o czym należy pamiętać, żeby zabawa dzieci w piaskownicy nie skończyła się chorobą. Swoje obowiązki mają także zarządcy i właściciele tego typu obiektów - podstawą jest wymienianie piasku.

Piaskownica to jedno z ulubionych miejsc zabaw dzieci. Sezon wakacyjny zbliża się wielkimi krokami, zresztą ładna pogoda sprzyja już zabawom na świeżym powietrzu.

Dlatego Ministerstwo Zdrowia oraz Główny Inspektorat Sanitarny przypominają podstawowe zasady, o których warto pamiętać, by zabawa w piaskownicy nie skończyła się chorobą:

  • myj ręce dziecka po każdej zabawie
  • pilnuj, żeby piasek nie dostał się do ust i oczu
  • podczas zabawy w piasku nie dawaj dziecku jedzenia
  • paznokcie dziecka obcinaj krótko, aby nie gromadził się pod nimi piasek

Przestrzeganie powyższych zasad higieny chroni przed odzwierzęcymi chorobami pasożytniczymi (tasiemczyca, glistnica, toksokaroza) oraz bakteriami.

Również właściciele bądź zarządcy piaskownicy, pamiętając o swoich obowiązkach, profilaktycznie przeciwdziałają szerzeniu się chorób pasożytniczych. Dlatego powinni oni pilnować, aby:

  • wymienić piasek w piaskownicach przed oraz w trakcie sezonu letniego, a także każdorazowo po stwierdzeniu w nim obecności widocznych zanieczyszczeń (odpadów, odchodów zwierzęcych i innych), które stwarzają zagrożenie dla zdrowia ludzi, szczególnie dzieci, z uwagi na ich słabo rozwinięty układ odpornościowy
  • zabezpieczać teren placów zabaw przed dostępem zwierząt
  • przykrywać piaskownice, gdy się ich nie używa

Państwowa Inspekcja Sanitarna w ramach sprawowania nadzoru sanitarnego kontroluje piaskownice zarówno ogólnodostępne w przestrzeni publicznej (w parkach, ogródkach jordanowskich, na osiedlowych placach zabaw), jak również na terenach przedszkoli, żłobków i innych form opieki nad dziećmi.

- Przedmiotem kontroli sanitarnej jest stan: sanitarno-techniczny piaskownic, a także czystości piasku sprawdzany pod kątem obecności widocznych zanieczyszczeń oraz bakterii i jaj pasożytów, stanowiących zagrożenie dla zdrowia dzieci - przypomina GIS.

Dlaczego pilnowanie zasad higieny i czystości w piaskownicy jest takie ważne?

- Pasożyty mogą wywołać groźne choroby – toksoplazmozę, którą można się zarazić przez kontakt z odchodami kota i toksokarozę, którą wywołuje glista psia lub kocia oraz larwy innych nicieni: Ascaris Strongydoides, Ancylostoma, znajdujące się w odchodach. Toksokarozę leczy się wyłącznie w szpitalu, przy czym choroba ta niesie ze sobą ryzyko groźnych powikłań. Bakteriami, mogącymi występować w zanieczyszczonym piasku są m.in. bakterie z gatunku Escherichia coli – mogące wywołać nawet posocznicę (czyli sepsę) oraz bakterie Salmonella – powodujące poważne zatrucia pokarmowe - przestrzegają inspektorzy stacji sanitarno-epidemiologicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Bezpieczna zabawa w piaskownicy. O czym warto pamiętać, by nie zachorować? - Express Bydgoski

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska