Punkty konsultacyjne oraz ośrodki interwencji kryzysowej dla mieszkańców to jeszcze rzadkość na terenie naszego województwa. Nie ma pieniędzy, więc małe jest zainteresowanie powiatów tworzeniem takich miejsc wsparcia. Ale po Świeciu, Grudziądzu i Włocławku przyszła kolej na Aleksandrów Kuj.
- W roku dwutysięcznym utworzyliśmy program pomocy rodzinom, które są w sytuacjach trudnych - mówi Dorota Wróblewska, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu. - Idea jest taka, aby wspierać tych, którzy
nie radzą sobie
z własnym życiem, przemocą w rodzinie, uzależnieniami.
Na uroczyste otwarcie punktu konsultacyjnego w Aleksandrowie zaproszono wielu gości. Byli radni, przedstawiciele województwa, wójtowie i burmistrzowie, posłanka, Elżbieta Szparaga. Punkt, który mieści się w Domu Dziecka, otwarty będzie już od 19 lutego. Małgorzata Wessner, kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, o pieniądze zabiegała już od dwóch lat. Po wielu perypetiach udało się je otrzymać. Pieniądze przekazane przez wojewodę, pozwoliły na wykonanie remontu kilku pomieszczeń, w których punkt będzie funkcjonował.
W każdy wtorek można będzie skorzystać z porady prawnika, psychologa, pedagoga. W specjalnie wyposażonym pokoju znajdą schronienie maltretowane kobiety i dzieci. - Taka placówka niewątpliwie była bardzo potrzebna, ponieważ do tej pory mieliśmy problem, co robić z ofiarami przestępstw i przemocy. - cieszy się Jan Dobrowolski, komendant Komendy Powiatowej Policji. - Teraz interweniujący policjanci będą mogli matkę z dziećmi,
przywieźć tutaj.
W powiecie aleksandrowskim jest wyraźna potrzeba funkcjonowania takiego punktu konsultacyjnego. Statystyki policji wykazują, że na 5 tys. interwencji rocznie, 2 tys. ma związek z przemocą w rodzinie. Duża jest również liczba bezrobotnych. Od połowy lutego w punkcie pracować będą wolontariusze zasiadający w aleksandrowskim Stowarzyszeniu na Rzecz Ofiar Przestępstw i Przemocy. W budżecie powiatu nie ma bowiem pieniędzy na tworzenie stanowisk pracy. Takowe mogą się znaleźć, gdy problem zrozumieją wójtowie i burmistrzowie. Mogą bowiem przeznaczyć na funkcjonowanie punktu pieniądze z funduszy antyalkoholowych.
Punkt czynny będzie w każdy wtorek od 17.00. do 18.00, tel. 282-38-00
