Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatna taksówka dla seniora. Gdzie? W Inowrocławiu [wideo]

(dan)
- Jesteśmy pierwszym miastem w województwie kujawsko-pomorskim, a jednym z pierwszych w Polsce, które realizują ten program - mówi z dumą prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza
- Jesteśmy pierwszym miastem w województwie kujawsko-pomorskim, a jednym z pierwszych w Polsce, które realizują ten program - mówi z dumą prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza Dariusz Nawrocki
W Inowrocławiu rusza program "Taksówka dla seniora". Już dziś można zamówić bezpłatne kursy, które realizowane będą od poniedziałku do końca roku.

- Jesteśmy pierwszym miastem w województwie kujawsko-pomorskim, a jednym z pierwszych w Polsce, które realizują ten program. Wierzę w to, że inowrocławianie przyjmą te propozycję z pełnym zadowoleniem - mówi prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

Program ten skierowany jest do mieszkańców Inowrocławia, którzy skończyli 70 lat.

Zgłoszenie przejazdów i odwołania odbywają się za pośrednictwem dyspozytorów firmy przewozowej, pod numerem telefonu 22 439 00 40.

Bezpłatna taksówka dla seniora. Gdzie? W Inowrocławiu [wideo]

Potrzebę przejazdu może zgłosić zarówno sam beneficjent, jak i w jego imieniu rodzina, przychodnia, instytucja lub osoba trzecia. Senior przekazuje: imię i nazwisko, telefon, kiedy usługa miałaby być zrealizowana, miejsce zamieszkania, docelowe miejsce i przewidywany czas wizyty oraz czy wymagana będzie pomoc kierowcy.

Zgłoszenie następuje nie później niż na 3 dni robocze do godz. 14 oraz maksymalnie 2 miesiące przed planowanym przejazdem. Odwołanie przejazdu nie później niż do godz. 12 dnia roboczego poprzedzającego.

Z przejazdów mogą bezpłatnie korzystać opiekunowie osób korzystających docelowo (taką informację należy przekazać przy zgłaszaniu przejazdu).

Z darmowych przejazdów będzie mógł skorzystać każdy mieszkaniec Inowrocławia, który ukończył 70 rok życia. Seniorzy mogą w trakcie realizacji projektu korzystać z pomocy pełnoletniego opiekuna, który nie ponosi kosztów związanych z przejazdem taksówką, pod warunkiem przekazania tej informacji przy zgłoszeniu usługi.

Nie dopuszcza się organizacji przewozów grupowych powyżej 3 osób.
Senior będzie mógł skorzystać z przejazdu nie więcej niż 3 razy w ciągu okresu projektu.

Osoby korzystające z taksówki mogą wybrać, jako cel podroży: dojazd do urzędu, na cmentarz albo do specjalistycznej placówki medycznej na umówioną wizytę (na badania, wizytę specjalistyczną) wyłącznie na terenie Inowrocławia.

Nie będą przyjmowane zgłoszenia dotyczące sytuacji nagłych np. pogorszenie stanu zdrowia. Nie będą przyjmowane również zgłoszenia dotyczące Podstawowej Opieki Zdrowotnej (możliwość korzystania z wizyt domowych lekarza rodzinnego).

Przewozy będą odbywały się 5 dni w tygodniu (od poniedziałku do piątku) w godz. 7 - 18. Do dyspozycji beneficjentów będą taxi oraz samochód przystosowany do przewozów specjalistycznych (w tym m.in. przewozu osób niepełnosprawnych).

Z przejazdu specjalistycznego mogą bezpłatnie korzystać osoby, które mają potrzebę tzw. transportu specjalistycznego (wózek inwalidzki, podprowadzenie, samochód niskopodłogowy bądź osobowy itp.) za wyjątkiem przejazdów dla osób leżących. W transporcie tych osób pomagać będą pracownicy firmy przewozowej.

Projekt „Taksówka dla seniora”, realizowany będzie do końca roku przez Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy "Flandria".

Takiej historii poprzedzającej wybudowanie hali sportowej w Inowrocławiu jeszcze nie mieliśmy. Wszystko zaczęło się od marzenia. Potem była japońska legenda i zespół LemON. Wreszcie uczniowie Zespołu Szkół im. Marka Kotańskiego mają halę sportową.Dziś nastąpiło uroczyste otwarcie nowoczesnego obiektu, jednego z piękniejszych przy ulicy Solankowej. - Jeszcze trzy lata temu nie myślałem, że do tego dojdzie. W szerokich planach budżetowych nie mieliśmy tego przedsięwzięcia uwzględnionego - wspomina starosta Tadeusz Majewski.I pewnie nie byłoby hali sportowej przy ulicy Solankowej, gdyby nie program w telewizji, który zupełnie przez przypadek obejrzała Danuta Szczepaniak, wicedyrektor Zespołu Szkół im. Marka Kotańskiego.- Siedząc sobie kiedyś wygodnie w fotelu zobaczyłam w telewizji lidera zespołu LemON, który opowiadał o tym, że jego kolega wokalista uległ strasznemu wypadkowi - opowiada pani wicedyrektor. - Aby zebrać fundusze na jego rehabilitację, odkryto starą japońską legendę, która mówi o tym, że jeśli ma się ogromnie wielkie marzenie, to trzeba zrobić tysiąc żurawi z papieru. One mają sprawić, że te marzenia się spełnią. Tak się stało w przypadku tego chorego wokalisty.Danuta Szczepaniak wpadła na pomysł, by pójść tym tropem. Zachęciła uczniów i nauczycieli do stworzenia tysiąca żurawi metodą origami. - Wspólnymi siłami i ogromną grupą ludzi zaangażowanych w ten projekt wykonaliśmy te tysiąc żurawi, które następnie z makietą wykonaną przez naszych nauczycieli techniki przekazaliśmy na ręce pana starosty. Tak zaczęła się ta historia - wspomina Danuta Szczepaniak.Makieta przedstawiała wymarzoną przez uczniów i nauczycieli halę sportową.- Młodzież złożyła mi tę propozycję w taki sposób, że nie można było jej odrzucić - tłumaczy starosta Tadeusz Majewski. Zarząd szybko dał się przekonać do tej koncepcji. W końcu inwestycja pojawiła się w budżecie. Wreszcie budynek został oddany uczniom.A warto podkreślić, że uczniowie i nauczyciele tej szkoły mają wielkie sportowe osiągnięcia. Aż czterokrotnie zdobyli mistrzostwo Polski w piłce nożnej. Teraz czas na sukcesy w innych dyscyplinach sportu. Wszyscy liczą na to, że nowa hala sportowa pomoże te plany zrealizować.

Niezwykła historia powstania... hali sportowej w Inowrocławi...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska