MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bezpłatne kursy i zajęcia językowe dla maturzystów. Uczelnie pomagają przygotować się do matury

Ewa Abramczyk-Boguszewska
Ewa Abramczyk-Boguszewska
Matura 2022 rozpocznie się 4 maja. Uczniowie muszą przystąpić do pisemnych egzaminów z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Aby je zdać, z każdego z nich muszą zdobyć minimum 30 proc. punktów. Obowiązkowe jest też przystąpienie do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym z wybranego przedmiotu
Matura 2022 rozpocznie się 4 maja. Uczniowie muszą przystąpić do pisemnych egzaminów z języka polskiego, matematyki i języka obcego. Aby je zdać, z każdego z nich muszą zdobyć minimum 30 proc. punktów. Obowiązkowe jest też przystąpienie do jednego egzaminu na poziomie rozszerzonym z wybranego przedmiotu Piotr Krzyżanowski/ Zdjęcie ilustracyjne
Uczelnie w regionie postanowiły pomóc maturzystom w przygotowaniach do egzaminu. Organizują dla nich zajęcia i kursy, a także współpracują ze szkołami.

Zobacz wideo: Pandemia przybiera na sile. Coraz więcej zgonów chorych na COVID-19

Do prawdziwej matury zostało jeszcze kilka miesięcy, ale w poniedziałek 22 listopada rozpoczęły się próbne egzaminy przygotowane przez Wydawnictwo Operon. Potrwają one do czwartku 25 listopada.

To też może Cię zainteresować

Uczniowie: matura próbna z polskiego była próbna

W poniedziałek 22 listopada uczniowie z Operonem sprawdzali swoją wiedzę z języka polskiego. Młodzież dzieliła się jak zawsze wrażeniami na forach internetowych. Większość podkreślała, że na poziomie podstawowym tematy rozprawek były trudne. Jak podaje serwis se.pl, dotyczyły one „Dziadów cz. III” Adama Mickiewicza i „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Młodzież mogła także zdecydować się na interpretację jednego z wierszy Ludmiły Marjańskiej.

We wtorek 23 listopada maturzyści mogą przystąpić do próbnej matury z matematyki, w środę 24 listopada – z języka obcego, a w czwartek 25 listopada – z wybranego przedmiotu.

Politechnika Bydgoska przygotowuje do matury z informatyki

Próbna matura to okazja, aby sprawdzić, co trzeba jeszcze nadrobić. W uzupełnieniu tych braków chcą pomóc uczniom uczelnie. Politechnika Bydgoska zorganizowała kurs „Szkoła programowania: od zera do matury”,przeznaczony dla maturzystów przygotowujących się do matury z informatyki lub uczniów chcących poszerzyć swoją wiedzę z programowania. - Na kurs składa się 15 spotkań po 3 godziny lekcyjne – informuje dr hab.inż. Szymon Różański, prof. PBŚ i jej rzecznik.

Organizatorem jest Wydział Telekomunikacji, Informatyki i Elektrotechniki. Podczas kursu kładziony jest nacisk na zdobycie praktycznych umiejętności programistycznych, pozwalających na rozwiązywanie zadań maturalnych i nie tylko. W programie kursu jest m.in. rozwiązywanie zadań maturalnych z poprzednich lat, praca na zbiorach danych, elementy biblioteczne i zastosowania, algorytmy, triki i sztuczki programistyczne oraz wiele więcej.

- Matura z informatyki może być bardzo prosta, jeśli wskaże się uczniowi odpowiednie narzędzia. Z moich obserwacji wynika, że w szkole nie zawsze jest to możliwe do zrealizowania. Motywacją do podjęcia tej inicjatywy jest również chęć rozwoju maturzystów naszego regionu, czy wyrównanie szans w ubieganiu się na wymarzone kierunki studiów - mówi dr inż. Damian Ledziński, jeden z prowadzących kurs.

WSB zaprasza na bezpłatny kurs angielskiego

Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza młodzież do udziału w bezpłatnych kursach unijnych. - Przygotowaliśmy dla uczniów solidne wsparcie – mówi Edyta Sołtysiak, rzecznik Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.

Maturzystom dedykowany jest projekt Meta: Matura. To warsztaty rozwoju osobistego, podczas których młodzi ludzie pracują nad analizą swoich mocnych i słabych stron, odkrywają talenty i pasje, co może im pomóc w wyborze dalszej drogi akademickiej i zawodowej.

WSB zachęca również młodych ludzi do udziału w kursie języka angielskiego (online). Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych lektorów akademickich w małych 5-7-osobowych grupach. Oprócz 100 godzin zajęć uczelnia zapewnia podręcznik, materiały dydaktyczne i kładzie nacisk na rozmowę w języku obcym. Na zakończenie kursu uczestnicy podejdą do egzaminu certyfikującego TOEIC Listening and Reading.

UKW współpracuje ze szkołami w regionie

- Współpracujemy ze szkołami średnimi w Bydgoszczy i w regionie, na przykład II i IV LO, Zespołem Szkół Gastronomicznych, Zespołem Szkół Mechanicznych nr 1 – wymienia Tomasz Zieliński, rzecznik Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Nasi wykładowcy biorą udział w zajęciach w szkołach, zapraszamy uczniów do nas. Zakres przedmiotów, w których prowadzeniu pomagają pracownicy UKW jest szeroki, bo oprócz nauk ścisłych i przyrodniczych (matematyka, fizyka, biologia), są i humanistyczne (historia, język polski).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska