Nie każdy wie, że w Polsce od lat działa programbezpłatne kilobajty. To rządowy pomysł, z którego przez kilkanaście lat mógł skorzystać każdy. Chodzi o kartę SIM Aero2, umożliwiająca darmowe połączenie z siecią.
Jak powstał darmowy internet
Bezpłatny Dostęp do Internetu (BDI) był projektem realizowanym przez spółkę, należącą do grupy Polsat Plus (wcześniej Polkomtel), który powstał wskutek zobowiązań koncesyjnych Polkomtela.
Kiedy w 2008 roku Urząd Komunikacji Elektronicznej organizował przetarg na pasmo LTE 2600 TDD, zwycięzca musiał przystać na to, że będzie udostępnić wszystkim użytkownikom usługę darmowego internetu przez co najmniej trzy lata. Chociaż pierwotnie usługa miała być dostępna tylko do 2016 roku, operator przedłużał jej działanie do ubiegłego roku, ponieważ innym warunkiem umowy było objęcie zasięgiem sieci (z wykorzystaniem konkursowej częstotliwości ) 50 proc. populacji Polski.
Nastąpiło to w 2021 roku, ale dopiero z końcem 2024 Polsat Plus zdecydował się zakończyć program Bezpłatnego Dostępu do Internetu. Choć rządowy program już nie obowiązuje, Polsat Plus zadecydował o kontynuowaniu usługi Aero2. Internet pozostaje więc darmowy, a spółka ma zapewne nadzieję zarabiać na dodatkowych płatnych pakietach bez limitu prędkości.
4K nie obejrzysz, ale posurfujesz po internecie
Transfer w darmowym Aero2 jest wolny, ale jednak szybszy niż kiedyś. Początkowo prędkość internetu wynosiła zaledwie 256 kb/s, ale wzrosła do 512 kb/s. Nie jest to prędkość pozwalająca na oglądanie filmów w wysokiej jakości, ale wystarcza do obsługi poczty i przeglądania stron internetowych. Usługa działa na terenie całego kraju, chociaż w niektórych regionach sygnał może być słabszy.
Zmorą dla tych, którzy chcieli Aero2 używać do urządzeń elektronicznych (inteligentny dom, kamery, fotopułapki) był wprowadzony przez operatora mechanizm CAPTCHA, który co godzinę przerywał połączenie i wymagał ponownego wpisania kodu. Jednak od 10 listopada 2024 roku operator całkowicie zrezygnował z tego ograniczenia, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z internetu bez konieczności wpisywania kodów.
Jak zdobyć kartę Aero2
Karta SIM Aero2 nie jest dostępna w salonach operatorów ani w sprzedaży detalicznej – można ją otrzymać wyłącznie bezpośrednio od spółki Aero2, składając zamówienie przez stronę internetową firmy. Jedyne opłaty to kaucję w wysokości 20 zł oraz koszty wysyłki. Karta działa w urządzeniach obsługujących technologię 3G lub LTE 900 MHz, więc przed jej zamówieniem warto sprawdzić kompatybilność swojego telefonu i routera.
