https://pomorska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nie tylko duplikat karty SIM! Sprawdź, czego jeszcze nie możesz zrobić mając zastrzeżony PESEL

Małgorzata Stempinska
Mając zastrzeżony PESEL m.in. nie założymy konta w banku, nie weźmiemy kredytu czy nie dostaniemy duplikatu karty SIM
Mając zastrzeżony PESEL m.in. nie założymy konta w banku, nie weźmiemy kredytu czy nie dostaniemy duplikatu karty SIM Piotr Krzyżanowski
Z zastrzeżonym numerem PESEL wielu spraw nie załatwimy. Przekonał się o tym Czytelnik, którego operator telekomunikacyjny odesłał z kwitkiem, gdy poprosił o duplikat karty SIM. By sprawę załatwić, musi cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL.

Spis treści

Choć rządowy rejestr zastrzeżeń numerów PESEL działa od listopada 2023 roku, to ustawowy wymóg weryfikacji rozpoczął się 1 czerwca 2024 roku. I od tego dnia instytucje finansowe mają obowiązek weryfikować numery PESEL klientów. Dotyczy to nie tylko banków, ale również firm pożyczkowych, leasingowych, SKOK-ów, notariuszy i dostawców usług telekomunikacyjnych.

Dlaczego zastrzeżenie numeru PESEL blokuje wydanie duplikatu karty SIM?

Skontaktował się z nami pan Marek z Bydgoszczy.

- U mojego operatora mam dwie karty SIM. Jedna do laptopa mi się zepsuła i zwróciłem się do operatora o duplikat. Usłyszałem, że mam napisać wniosek i zapłacić 60 zł. Zgodziłem się. Po jakimś czasie okazało się jednak, że nie dostanę duplikatu karty, bo mam zastrzeżony numer PESEL. Czy rzeczywiście tak jest? Czy operator mnie potraktował zgodnie z prawem? Co mam zrobić w tej sytuacji? - dopytuje nasz Czytelnik.

Monika Gembicka z Biura Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji odpowiada, że operator postąpił zgodnie z prawem. Dostawca publicznie dostępnych usług telekomunikacyjnych jest obowiązany przed wydaniem kopii lub wtórnika karty bądź innego urządzenia, służących do identyfikacji abonenta w publicznej sieci telekomunikacyjnej (lub ich cyfrowego odwzorowania), do weryfikacji, czy numer PESEL abonenta będącego osobą fizyczną - o ile abonent go podał – jest zastrzeżony.

Jak cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL

By załatwić sprawę u operatora, wystarczy cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL przed złożeniem wniosku o wydanie duplikatu karty SIM.

- Później PESEL można ponownie zastrzec. Jeśli do cofnięcia zastrzeżenia wykorzystujemy usługę elektroniczną w portalu mObywatel.gov.pl albo korzystamy z aplikacji mobilnej mObywatel, to cofając zastrzeżenie możemy też skorzystać z możliwości automatycznego zastrzeżenia numeru PESEL np. po kilku godzinach lub dniach wybierając dokładny czas ponownego zastrzeżenia - zaznacza Monika Gembicka.

Zarówno zastrzeganie numeru PESEL, jak i cofanie zastrzeżenia to usługi bezpłatne bez względu na to, ile razy z nich skorzystamy.

Jakie usługi są niedostępne, gdy mój PESEL jest zastrzeżony?

Mając zastrzeżony PESEL nie załatwimy spraw takich jak:

  • założenie nowego rachunku bankowego (konto oszczędnościowe lub oszczędnościowo-rozliczeniowe),

  • zawarcie umowy kredytu lub pożyczki (w banku, SKOKu albo innej instytucji kredytowej - tzw. chwilówki),

  • zakupy na raty finansowane kredytem konsumenckim,

  • sprzedaż lub zakup nieruchomości,

  • wypłata środków w placówce bankowej powyżej trzykrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (od 1 stycznia 2025 roku - 13998 zł).

Jakie sprawy załatwimy mając zastrzeżony PESEL

Zastrzeżony numer PESEL nie wpływa na sprawy urzędowe (np. wzięcie ślubu, zameldowanie się czy wyrobienie dokumentów), sprawy zdrowotne (np. wizyty u lekarza, pobyt w szpitalu czy wykupienie recepty), udział w wyborach, ważność dokumentów (np. dowodu osobistego, paszportu czy prawa jazdy), korzystanie z profilu zaufanego, podróżowanie (np. przekraczanie granicy, podróże lotnicze czy kupowanie biletów lotniczych), wykonywanie czynności służbowych (np. podpisywanie umów w pracy).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Uroczystości w Gnieźnie. Hołd dla pierwszych królów Polski

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska