Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bezrobocie spada i na koniec roku może być rekordowo niskie

Konfederacja Lewiatan
Bezrobocie spada i na koniec roku może być rekordowo niskieBezrobocie spada i na koniec roku może być rekordowo niskie
Bezrobocie spada i na koniec roku może być rekordowo niskieBezrobocie spada i na koniec roku może być rekordowo niskie Marek Weckwerth
Rynek pracy znów pozytywnie zaskoczył i dzięki wzrostowi zatrudnienia stopa bezrobocia na koniec kwietnia wyniosła 9,5 proc., co oznacza spadek o 0,5 proc. w stosunku do marca. Ożywienie na rynku prac sezonowych wzmacnia pozytywną tendencję wzrostu zapotrzebowania na pracowników, zwłaszcza w produkcji, handlu i transporcie. Według badań rynku pracy ponad 20 proc. firm planuje dalsze wzrosty zatrudnienia. Dlatego na koniec roku można spodziewać się stopy bezrobocia na poziomie 8,6 proc.

Ta pozytywna tendencja powinna zostać wykorzystana dla bardziej efektywnej aktywizacji bezrobotnych - uważa  prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan. Sytuacja młodych już się poprawia, także dzięki programowi subsydiowania zatrudnienia. Poprawia się, choć wolniej, sytuacja osób 50+. 

Natomiast słabością polskiego rynku pracy jest wciąż wysoki udział długotrwałe bezrobotnych, którzy stanowią ponad połowę zarejestrowanych. Dodatkowo dominują w tej grupie osoby o niskich kwalifikacjach lub bez kwalifikacji. Aby wprowadzić ich na rynek pracy należy lepiej wykorzystywać dostępne instrumenty, jak trójstronne umowy szkoleniowe, zlecanie usług aktywizacyjnych czy łączenie środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego z formami subsydiowania pracy. Pomagać też mogą programy specjalne i  szkolenia. Warunek jest jeden - wszystkie instrumenty muszą być realizowane we współpracy z pracodawcami.

Dobrej współpracy z pracodawcami sprzyja sytuacja rynkowa. Przedsiębiorcy mają coraz większe trudności z pozyskiwaniem pracowników i zasoby urzędów pracy mogą okazać się ważnym źródłem rekrutacji pracowników. 

Drugie źródło niewykorzystanych zasobów kapitału ludzkiego to osoby bierne zawodowo, zwłaszcza dobrze przygotowane do pracy kobiety, które częściej jednak wybierają przerwę w zatrudnieniu niż łączenie aktywności zawodowej z obowiązkami rodzinnymi.

Aby pozyskać dla rynku pracy przynajmniej część nieaktywnych osób, musi być spełnionych co najmniej kilka warunków i to nie tylko po stronie państwa, ale i samych przedsiębiorców. Po pierwsze jakość usług rynku pracy oraz usług publicznych - dobrej jakości pośrednictwo i doradztwo zawodowe, zindywidualizowane podejście do pracodawcy i potencjalnego pracownika, lepsze i bardziej dostępne usługi opieki nad małymi dziećmi - żłobki, przedszkola i szkoły z dostępną infrastrukturą opieki nad dziećmi.

Po drugie przyjazne prawo pracy, które sprzyjając jakości zatrudnienia, musi umożliwiać pracodawcy i pracownikom korzystanie z rożnych form elastyczności, zwłaszcza organizacji i czasu pracy, ale i miejsca jej wykonywania. Z kolei po stronie pracodawców leży tworzenie środowiska pracy sprzyjającego aktywności zawodowej łączonej z obowiązkami rodzinnymi, nauką lub podnoszeniem kwalifikacji. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pomorska.pl Gazeta Pomorska