Bezrobocie w województwie kujawsko-pomorskim w kwietniu 2022 spadło. To zaskoczenie

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Ukraińcy wcale "nie podbili" nam statystyk, dotyczących bezrobocia. Nie muszą rejestrować się w PUP, ponieważ sami znajdują zatrudnienie
Ukraińcy wcale "nie podbili" nam statystyk, dotyczących bezrobocia. Nie muszą rejestrować się w PUP, ponieważ sami znajdują zatrudnienie Aneta Żurek
Udostępnij:
Bezrobocie spadło. To zaskoczenie. Wielu myślało, że wzrośnie za sprawą Ukraińców, którzy u nas nie znajdą pracy, więc się zarejestrują w PUP. Otóż oni pracę znajdują i to często bez czyjejś pomocy.

Zobacz wideo: Waloryzacja 2022 - od marca podwyżki

- Na koniec kwietnia 2022 roku w województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowanych pozostawało 59309 bezrobotnych - informują w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Toruniu. - To o 2324 osoby mniej niż w końcu marca bieżącego roku i o 13306 osób mniej niż w kwietniu 2021.
Spadek liczby bezrobotnych w skali miesiąca odnotowały wszystkie powiaty. Najmniej bezrobotnych (22 osoby) ubyło w powiecie chełmińskim, a największy odpływ nastąpił w powiecie inowrocławskim - 262 osoby.

Scenariusz się nie sprawdził

Nawet dla niektórych specjalistów ds. rynku pracy jest to zaskoczenie. Wielu z nich bowiem przewidywało, że na skutek wojny w Ukrainie bezrobotnych nam przybędzie. To za sprawą Ukraińców, uciekających przed wojną i zatrzymujących się w naszym regionie. W samej Bydgoszczy zarejestrowanych w kwietniu było ponad 8200 Ukraińców, którzy przybyli po 24 lutego (tego dnia Rosja zaczęła inwazję na Ukrainę). W województwie kujawsko-pomorskim zatrzymało się ponad 20000 Ukraińców, przede wszystkim kobiety z dziećmi oraz starsze osoby, już w wieku poprodukcyjnym.

Kobiety z Ukrainy mogą, ale i chcą pracować. Skoro zamieszkały na naszym terenie, a zamierzają się usamodzielnić finansowo, muszą znaleźć pracę. Jeśli jej nie mają, powinny rejestrować się w powiatowych urzędach pracy. W konsekwencji liczba bezrobotnych wzrosłaby. Scenariusze się nie spełniły, czego dowodem są ostatnie wspomniane statystyki.

Możliwości zatrudnienia

- Ukraińcy w Polsce wcale nie muszą być postrzegani w kategoriach ludzi, którzy przyjechali tylko po świadczenia socjalne. Uchodźcy wręcz rwą się do pracy, szukają dodatkowych możliwości i zajęć zarobkowych. Nie chcą żyć z zasiłków - niedawno podkreślał Maciej Kamiński, prezes platformy zbiórkowej Szczytny-Cel.pl.

Ostatnio w regionie ofert zatrudnienia ubyło. - W kwietniu do powiatowych urzędów pracy w województwie zgłoszono 5888 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej - kontynuują w WUP.

Jest to prawie o jedną piątą mniej niż miesiąc wcześniej. Może wynikać to z tego, że pracodawcy i przedsiębiorcy znajdują kandydatów, zanim zostawiliby oferty w pośredniaku. To żadna rzadkość: Ukrainka odwiedza po kolei zakłady, w których podobałoby się jej podjąć zatrudnienie. Zostawia w nich swoje CV, a jeżeli go nie ma, to dane kontaktowe.
Nie każda Ukrainka może pracować. Kłopot mają młode matki z Ukrainy. - Sukcesem będzie, jeśli pracę podejmie połowa dorosłych kobiet i dorosłych, często starszych mężczyzn lub studentów – zaznacza prof. Jacek Męcina z Konfederacji Lewiatan. - Warunkiem podjęcia pracy przez Ukraińców, w większości przez kobiety, jest zorganizowanie opieki nad dziećmi, czy to poprzez uruchamiane przedszkola i żłobki, czy poprzez przyjmowanie dzieci do szkoły. Większość kobiet nie będzie mogła podjąć zatrudnienia w pełnym wymiarze. Prace dorywcze i prace na godziny będą najczęściej poszukiwane.

Pobyt tymczasowy

Wielu Ukraińców było u nas przez chwilę. - Wcześniej z Polski wyjechało kilkaset tysięcy ukraińskich mężczyzn - zauważa Evgenij Kirichenko, założyciel agencji zatrudnienia Gremi Personal. - Teraz do Ukrainy wracają również kobiety, które przedtem uciekły od wojny i które nie odnalazły się w Polsce, ani nie znalazły pracy. Przed wybuchem wojny około 30 procent wakatów skierowanych do obcokrajowców było dla kobiet. Obecnie tych wakatów prawie nie ma. Wiara w zwycięstwo Ukrainy oraz wycofanie się wojsk rosyjskich zachęcają Ukrainki do powrotu.

W objętej wojną Ukrainie biznes jest nadal prowadzony. Fabryki czy siedziby innych firm na terenach, gdzie są ataki z lądu i powietrza, przenoszą się w bezpieczne miejsca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Gazeta Pomorska
Dodaj ogłoszenie