Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu opublikował dane dotyczące bezrobocia na naszym terenie za sierpień 2024.
- W powiatowych urzędach pracy w naszym regionie zarejestrowanych było 53 006 osób. To o 613 więcej niż w końcu lipca bieżącego roku i o 9 osób więcej niż przed rokiem - wskazują w WUP.
Oferty pracy w województwie kujawsko-pomorskim
Przedstawiciele toruńskiego urzędu przekazują kolejne złe wiadomości dotyczące lokalnego rynku pracy: - Pracodawcy zgłosili do powiatowych urzędów pracy 3258 wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. Jest to prawie 29 procent mniej niż w poprzednim miesiącu i niemal 26 proc. mniej niż w sierpniu ubiegłego roku.
To, że bezrobocie wzrasta jesienią i utrzymuje się przez prawie cały sezon zimowy, jest prawie standardem. W tegoroczne wakacje dziwna rzecz jednak zdarzyła się na lokalnym rynku zatrudnienia: bezrobocie nam wzrosło wtedy, gdy mogliśmy spodziewać się jego najniższych wartości. Wakacyjny wzrost bezrobocia można tłumaczyć kurczącą się liczbą wakatów. Skoro liczba osób, tracących pracę jest co miesiąc prawie jednakowa, ale ofert dla nich pojawia się znacznie mniej nawet z miesiąca na miesiąc, to i liczba osób, podejmujących zatrudnienie, jest mniejsza.
Stopa bezrobocia 2024
Stopa bezrobocia w naszym regionie kształtuje się na poziomie 7 proc. Kujawsko-Pomorskie pod tym względem uplasowało się na 12. miejscu wśród 16 województw. Sytuacja na rynku zatrudnienia w kraju przedstawia się jednak dobrze. Stopa bezrobocia za sierpień wyniosła 5 proc. Pod koniec zeszłego miesiąca mieliśmy w pośredniakach zarejestrowanych 773,7 tys. bezrobotnych. Tak wynika ze wstępnych danych przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Niższą liczbę osób, będących bez pracy w sierpniu, zanotowano aż 34 lata temu.
- Bezrobocie rejestrowane w sierpniu pozostaje na niezmienionym poziomie w stosunku do lipca br. Jednocześnie jest ono najniższe w tym miesiącu od początku pomiarów wskaźnika bezrobocia w Polsce. To tylko kolejny dowód na to, że rynek pracy pozostaje stabilną i silną częścią naszej gospodarki - zaznacza Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan. - Na rynku pracy prawdopodobnie nic spektakularnego już się nie wydarzy. Stabilność zatrudnienia może zachwiać w przyszłym roku ewentualna decyzja rządu o oskładkowaniu wszystkich umów zlecenia oraz umów o dzieło.
