Mamy dla naszych Czytelników rysunkową niespodziankę
27 października dowiemy się, jaką rolę irys odegrał w galijskiej wiosce i co czeka jej mieszkańców. Tego dnia odbędzie się wielka premiera 40. tomu przygód Asteriksa zatytułowana "Biały Irys".
Autorami są francuski rysownik Didier Conrad (to już jego szósty album o słynnych Galach) oraz debiutujący w tej serii francuski scenarzysta Fabrice Caro, pseud. FabCaro (autor wielu komiksów i powieści, m.in. serię „Zaï, zaï, zaï, zaï”).
Jaką rolę w komiksie odegra Asparanoiks?
Bycie wodzem i synem byłego przywódcy wioski – oto kwintesencja prawdziwego mężczyzny! Zwłaszcza jeśli w jego rękach spoczywają losy jedynej galijskiej wioski, która jest w stanie stawiać ciągły opór rzymskim legionom. Można by pomyśleć, że mając u boku wielkich wojowników, takich jak Asteriks i Obeliks, Asparanoiks z łatwością sprosta zadaniu. Nic z tego! Nasz „niekwestionowany” wódz, nawet jeśli czasem jego przywództwo bywa podważane, nieraz stawiał czoła trudnościom i konkurentom, (nazbyt) częstym upadkom z tarczy, nie wspominając o zjadliwych uwagach żony Dobrominy pod adresem „Prosiaczka”, zwłaszcza kiedy wierci mu dziurę w brzuchu, wychwalając sukcesy jego szwagra Homeopatiksa (którego, nawiasem mówiąc, Asparanoiks nazywa „Ijakmutam” w Laurach Cezara)!
Ale nie zapominajmy o tych chwilach odwagi, kiedy – wygrywając epicką Walkę wodzów (1966), przeciwstawiając się Belgom (Asteriks u Belgów, 1979), którzy szczycili się tym, że są najdzielniejsi, stawiając czoła konkurencji ze strony Orthopediksa lub poddając się straszliwej kuracji w Tarczy Arwernów (1968) – Asparanoiks stawał w obronie honoru swojej wioski, a nawet całej Galii. Jego charakter ewoluuje przez kolejne albumy, aż staje się samodzielną postacią polityczną: nieco narcystyczną, skorą do długich przemówień i puszącą się na tarczy.
Jego głównym lękiem jest obawa, że niebo spadnie mu na głowę! Ale czy to powód, żeby ukazywać tę zafrasowaną minę? Czy jej przyczyna jest związana z naszym słynnym białym irysem?
Historia Asteriksa rozpoczęła się w latach 50. ubiegłego wieku
Ateriks to seria francuskich komiksów, wymyślona w 1959 roku przez scenarzystę i mistrza humoru René Goscinny’ego oraz rysownika Alberta Uderzo, od chwili premiery w październiku 1959 roku na łamach magazynu „Pilote” podbiła serca najpierw Francuzów i Belgów, a potem – stopniowo – reszty świata, stając się jednym z fenomenów kultury popularnej XX wieku.
Dzięki współpracy z wydawnictwem Egmont prezentujemy dzisiaj trzeci z 6 stripów komiksowych prezentujących historię o odważnym Galu i jego przyjaciołach. Obrazkowe historie będą się na naszych łamach ukazywać przez kolejnych pięć tygodni. Wierzymy, że osłodzi Wam to oczekiwanie na nowy tom przygód Asteriksa!
Razem z kolejnymi stripami będziemy przybliżać nowy komiks Conrada i Caro. Wierzymy, że zostaniecie z nami!
