To cenne dzieła, które pokonał jednak czas, grzyby, owady. Dlatego książkami musieli zająć się specjaliści.
Inkunabuły to pierwsze druki (powstałe do roku 1500 włącznie). W ręce konserwatorów oddana została biblia wydana w 1470 roku przez Adolfa Ruscha w Strasburgu, biblia z 1499 roku wydana przez Joannesa Amerbacha (znanego także jako Hans Fenediger), bazylejskiego drukarza i humanistę oraz Biblia Sacra, wydana w Wenecji w 1484 roku. Dodatkowo jej wartość podnoszą łacińskie notatki sporządzone na wyklejkach.
Konserwacja potrwa do końca września. W październiku biblioteka zaprezentuje na wystawie odnowione unikatowe dzieła - zapowiada dr Joanna Matyasik, kierownik działu zbiorów specjalnych Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bydgoszczy.
Placówka systematycznie zdobywa pieniądze na konserwację najcenniejszych swych zabytków. Obecne prace kosztują około 50 tys. zł. W ubiegłym roku zabiegom konserwatorskim poddano pięć cennych starodruków z Biblioteki Bernardynów.
Matyasik dodaje, że w przyszłym tygodniu rozpocznie się digitalizacja (czyli kopiowanie w wersji cyfrowej) około setki inkunabułów. W kilku przypadkach oprawiono w jednych okładkach inkunabuły i druki późniejsze, zostaną więc razem zdigitalizowane. Prace potrwają około czterech miesięcy. Później każdy będzie mógł bez problemu obejrzeć w sieci zabytki piśmiennictwa.
Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura+.
Czytaj e-wydanie »