
Lista finalistów z woj. kujawsko-pomorskiego cz. I
Chodzi o program rozwoju bibliotek, który jest częścią międzynarodowego przedsięwzięcia, finansowanego przez fundację Billa i Melindy Gates. Fundacja daje aż 28 mln dolarów na doposażenie polskich bibliotek w małych miejscowościach i szkolenia dla pracowników.
Do programu z naszego regionu zakwalifikowało się w sumie 170 placówek. W pierwszej rundzie sprzęt trafi do 64 z nich. Placówki będą go dostawać od grudnia do końca pierwszego kwartału przyszłego roku.
- Chodzi o to, aby lokalne biblioteki mogły stać się nowoczesnymi centrami wiedzy - mówi Małgorzata Dąbrowska, rzecznik Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, która w Polsce realizuje ten program. - Dlatego będziemy przekazywać bibliotekom komputery, urządzenia wielofunkcyjne, laptopy i rzutniki. Krótko mówiąc, sprzęt ma trafić tam, gdzie go brakuje.
Ruszają w grudniu

Lista finalistów z woj. kujawsko-pomorskiego cz. II
Można już mieć pewność, że plany te zostaną zrealizowane. W środę (14.10) w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bydgoszczy podpisano oficjalne porozumienie między przedstawicielami Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, władz województwa oraz samorządu regionu. - Województwo kujawsko-pomorskie jest dziewiątym, z którego władzami podpisaliśmy porozumienie - wyjaśnia Małgorzata Dąbrowska.
Za darmo w sieci

Lista finalistów z woj. kujawsko-pomorskiego cz. III
Biblioteki w małych miejscowościach będą też miały darmowy internet. To z kolei element wieloletniego rządowego programu Biblioteka+, który skierowany jest właśnie do małych placówek, zwłaszcza w gminach do 15 tys. mieszkańców. Obejmuje on m.in. informatyzację bibliotek.
W prowadzenie programu Biblioteka+ włączyła się Telekomunikacja Polska. Firma zobowiązała się, że za darmo podłączy do wszystkich bibliotek publicznych internet. Dodatkowo placówki te przez trzy lata nie będą płacić abonamentu.
- Cieszymy się zarówno ze sprzętu komputerowego, który otrzymamy od fundacji, jak i z możliwości podłączenia bibliotek do internetu - mówi Jadwiga Jelinek, dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie. - Mamy filie w małych miejscowościach. Tam internet w bibliotece jest wręcz niezbędny. Nie wszyscy mieszkańcy mają w domu komputer, nie mówiąc o korzystaniu z sieci.
Pracownicy się przeszkolą

Lista finalistów z woj. kujawsko-pomorskiego cz. IV
To nie wszystkie dobrodziejstwa, na jakie mogą liczyć biblioteki w Kujawsko-Pomorskiem. Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego zaprosi też na szkolenia bibliotekarzy. - Chcemy przede wszystkim uczulić ich na dostosowywanie się do potrzeb mieszkańców - mówi Małgorzata Dąbrowska. Szkolenia rozpoczną się już w listopadzie. Bibliotekarze oprócz warsztatów planowania pracy, będą mogli wybrać szkolenia specjalistyczne, np. poświęcone pracy z dziećmi i młodzieżą.
Program rozwoju bibliotek będzie realizowany do 2013 roku. Organizatorzy chcą nim objąć w nim 3350 placówek z 1120 gmin, których liczba mieszkańców nie przekracza 20 tysięcy.