Biedronki azjatyckie
Biedronki azjatyckie, lub też arlekiny (Harmonia axyridis) w Polsce pojawiły się po raz pierwszy w 2006 roku w Poznaniu. Od tamtego czasu stanowią prawdziwą plagę, szczególnie w październiku.
Biedronki azjatyckie są nie tylko uciążliwe, ale także groźne! Uwaga! Biedronki azjatyckie (arlekiny) gryzą!
Czy biedronki gryzą?
Biedronki azjatyckie to gatunek inwazyjny. Biedronki arlekinowe mogą być niebezpieczne dla ludzi, szczególnie dla alergików. Biedronki azjatyckie (arlekiny) gryzą! Odnotowano wiele przypadków ukąszeń ludzi przez biedronki azjatyckie. Owady te wydzielają płyny obronne, które mogą być szkodliwe dla oczu. Alergicy powinni być szczególnie ostrożnni - po kontakciee z biedronkami azjatyckimi mogą pojawić się reakcje alergiczne dotyczące skóry i dróg oddechowych.
Klimat w kraju się zmieni. Zagrożenie dla Polski i świata.
Objawy nadwrażliwości po kontakcie z biedronkami azjatyckimi obejmują:
- alergiczne zapalenie spojówek,
- astmę,
- pokrzywkę,
- obrzęk naczynioruchowy.
Biedronki azjatyckie - jak rozpoznać niebezpieczne biedronki?
Biedronki azjatyckie (biedronki arlekinowe) Harmonia axyridis są średniej wielkości, o bardzo zmiennym ubarwieniu - od żółtego i pomarańczowego, przez czerwone aż do czarnego.
Ciało biedronki azjatyckiej jest owalne, wypukłe, o długości 5–8 mm, zbliżone wielkością do biedronki siedmiokropki. Liczba kropek od 0 do 23.
Jest spotykana w różnych środowiskach, głównie na krzewach i drzewach liściastych, także na terenach zurbanizowanych. Skąd inwazja biedronek azjatyckich w październiku? Otóż właśnie jesienią biedronki azjatyckie są bardziej aktywne, ponieważ podejmują długodystansowe loty w poszukiwaniu miejsc do przezimowania. Biedronki azjatyckie można zaobserwować głównie w zagłębieniach domów i mieszkań, we framugach okiennych czy futrynach.
